Jak zadbać o prawidłowy oddech twojego dziecka
Ewelina Gruszka

Jak zadbać o prawidłowy oddech twojego dziecka

Prawidłowe oddychanie dziecka, to jeden z najważniejszych czynników jego właściwego rozwoju.

Rodzice często obserwują swoją pociechę, wsłuchując się w rytm jego oddechu, szczególnie w czasie snu. Obserwacja spokojnie śpiącego niemowlęcia bywa pasjonująca – zwłaszcza dla rodziców. Miarowy i prawidłowy oddech nowo narodzonego maluszka to prawdziwa radość dla mamy i taty.

Karmienie

Warto wiedzieć, że fundamentalne znaczenie dla rozwoju aparatu oddechowego dziecka ma karmienie. Maluszek karmiony jest kilka razy dziennie, a każda sesja  karmienia zajmuje średnio około pół godziny. To właśnie w czasie karmienia następuje intensywny trening jamy ustnej, aparatu mowy oraz właśnie aparatu oddechowego.

Ssanie w pierwszym półroczu życia dziecka nie tylko wpływa na wydolność oddechową dziecka, ale również stanowi bardzo ważny element rozwoju jamy ustnej. Jest ono przecież ściśle powiązanie z oddychaniem i połykaniem. Można zatem powiedzieć, że triada „ssanie – połykanie – oddychanie” jest swoistym cudem natury. Właśnie na potrzeby ssania dziecko odpowiednio modyfikuje oddech i równolegle dostosowuje do niego proces połykania.

Doniosła rola smoczka

Prawidłowo przebiegające oddychanie w czasie karmienia powinno odbywać się tylko poprzez nos! Jak się okazuje bardzo ważną funkcję i rolę spełniają tutaj akcesoria do karmienia. Kształt i rodzaj podawanego dziecku smoczka powinien spełniać określone parametry, które umożliwiają dziecku prawidłowe oddychanie w czasie karmienia. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby smoczek był:

 • dynamiczny – tylko taki smoczek (którego końcówka rozciąga się w czasie ssania i po każdym takcie wraca do pozycji wyjściowej) ma szansę wspomagać dziecko w wytworzeniu  i utrzymaniu podciśnienia wewnątrz jamy ustnej. Wówczas ryzyko ulewania i wypływania pokarmu kącikami ust, będzie istotnie mniejsze;
 • maksymalnie zbliżony do kształtu piersi mamy, z odpowiednio twardą i szeroką podstawą. Maluszek powinien mieć możliwość szczelnego ułożenia warg na szerokiej podstawie smoczka, analogicznie jak na brodawce piersi mamy. Dzięki temu jego usta szczelnie przylegają do smoczka i w trakcie karmienia dziecko nie łyka powietrza. Jest to niezwykle ważne, gdyż drogi oddechowe oraz pokarmowe w czasie ssania nie mogą się mieszać!

Prawidłowy oddech Maluszka może śledzić każdy rodzic. Warto konsultować to z lekarzem neonatologiem lub pediatrą. W czasie wizyt kontrolnych lekarz powinien pytać o przebieg karmienia, tym samym uzyskując informacje na temat oddychania, ssania  oraz połykania.

Czy wiesz, że...

Istotne znaczenie dla prawidłowego przebiegu ssania i oddychania ma wyższa pozycja do karmienia. Pokarm jest wówczas swobodnie transportowany we wnętrzu jamy ustnej i dziecko może samo regulować tempo ssania. Niskie pozycje (np. leżące) wymuszają na niemowlęciu bardzo szybkie i intensywne połykanie, ponieważ płynny pokarm błyskawicznie przemieszcza się pod wpływem siły grawitacji w kierunku tylnej ściany jamy ustnej.

Mamo i Tato pamiętajcie

Prawidłowe ssanie promuje efektywne, dobrze koordynowane oddychanie. Tym samym podnosi wydolność oddechową Twojego dziecka; stymuluje intensywną pracę całego aparatu oddechowego i dotlenia niemowlę.

Konsultacja: Aleksandra Łada - neurologopeda, specjalista NDT SLT. Wykładowca akademicki w dziedzinie neurologopedii klinicznej. Konsultant w zakresie zaburzeń rozwoju funcji oralnych i komunikacyjnych u dzieci.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Orkisz – wartości odżywcze i wpływ na zdrowie. Dlaczego warto go jeść?

  Należy do najstarszych gatunków pszenicy – ludzkości znany jest już od wielu wielu wieków. Obecnie wytwarza się z niego m.in. pieczywo, płatki, kasze, makarony oraz mąki. Kto powinien sięgać po produkty wytworzone z orkiszu? Dlaczego warto go jeść? 

 • Terapia homeopatyczna w walce z kaszlem

  Znany przez nas wszystkich kaszel jest objawem choroby i wskazuje, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Do walki z nim skorzystajmy z leków homeopatycznych, które w naturalny sposób pobudzą mechanizmy obronne organizmu.

 • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RSV

  Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

 • Dlaczego raz w roku należy wykonywać morfologię?

  Jedną z metod wczesnego wykrywania wielu poważnych chorób jest regularne wykonywanie morfologii krwi. Wynik tego prostego testu może stanowić punkt wyjścia do dalszej diagnostyki, która determinuje przebieg leczenia. W przypadku nowotworów im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym skuteczniej będzie można leczyć pacjenta.

 • Choroby nerek – przyczyny, (nie)typowe objawy, leczenie

  Choroby nerek to jedne z bardziej niejednoznacznych chorób. Dając niespecyficzne objawy, utrudniają przypisanie im właśnie do dysfunkcji nerek. Bo dlaczego ból w okolicy lędźwiowej w połączeniu z osłabieniem należy łączyć z dysfunkcją nerek? Jakie są przyczyny i objawy chorych nerek, które badania należy wykonać, aby sprawdzić, czy nerki dobrze funkcjonują i dlaczego można normalnie funkcjonować, mając tylko jedną nerkę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Picie „twardej wody” jest korzystne dla zdrowia. Jakie są jej zalety?

  Utrudnia mycie rąk, pranie ubrań i powoduje wiele szkód w instalacjach wodno-kanalizacyjnych oraz urządzeniach gospodarstwa domowego, ale w kwestii nawadniania organizmu, tzw. twarda woda jest dobrym wyborem, zwłaszcza dla osób cierpiących na niedobory składników mineralnych. Według Światowej Organizacja Zdrowia nie ma ona negatywnego wpływu na zdrowie, wręcz przeciwnie może dostarczyć wielu korzyści.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij