Jak zadbać o prawidłowy oddech twojego dziecka
Ewelina Gruszka

Jak zadbać o prawidłowy oddech twojego dziecka

Prawidłowe oddychanie dziecka, to jeden z najważniejszych czynników jego właściwego rozwoju.

Rodzice często obserwują swoją pociechę, wsłuchując się w rytm jego oddechu, szczególnie w czasie snu. Obserwacja spokojnie śpiącego niemowlęcia bywa pasjonująca – zwłaszcza dla rodziców. Miarowy i prawidłowy oddech nowo narodzonego maluszka to prawdziwa radość dla mamy i taty.

Karmienie

Warto wiedzieć, że fundamentalne znaczenie dla rozwoju aparatu oddechowego dziecka ma karmienie. Maluszek karmiony jest kilka razy dziennie, a każda sesja  karmienia zajmuje średnio około pół godziny. To właśnie w czasie karmienia następuje intensywny trening jamy ustnej, aparatu mowy oraz właśnie aparatu oddechowego.

Ssanie w pierwszym półroczu życia dziecka nie tylko wpływa na wydolność oddechową dziecka, ale również stanowi bardzo ważny element rozwoju jamy ustnej. Jest ono przecież ściśle powiązanie z oddychaniem i połykaniem. Można zatem powiedzieć, że triada „ssanie – połykanie – oddychanie” jest swoistym cudem natury. Właśnie na potrzeby ssania dziecko odpowiednio modyfikuje oddech i równolegle dostosowuje do niego proces połykania.

Doniosła rola smoczka

Prawidłowo przebiegające oddychanie w czasie karmienia powinno odbywać się tylko poprzez nos! Jak się okazuje bardzo ważną funkcję i rolę spełniają tutaj akcesoria do karmienia. Kształt i rodzaj podawanego dziecku smoczka powinien spełniać określone parametry, które umożliwiają dziecku prawidłowe oddychanie w czasie karmienia. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby smoczek był:

 • dynamiczny – tylko taki smoczek (którego końcówka rozciąga się w czasie ssania i po każdym takcie wraca do pozycji wyjściowej) ma szansę wspomagać dziecko w wytworzeniu  i utrzymaniu podciśnienia wewnątrz jamy ustnej. Wówczas ryzyko ulewania i wypływania pokarmu kącikami ust, będzie istotnie mniejsze;
 • maksymalnie zbliżony do kształtu piersi mamy, z odpowiednio twardą i szeroką podstawą. Maluszek powinien mieć możliwość szczelnego ułożenia warg na szerokiej podstawie smoczka, analogicznie jak na brodawce piersi mamy. Dzięki temu jego usta szczelnie przylegają do smoczka i w trakcie karmienia dziecko nie łyka powietrza. Jest to niezwykle ważne, gdyż drogi oddechowe oraz pokarmowe w czasie ssania nie mogą się mieszać!

Prawidłowy oddech Maluszka może śledzić każdy rodzic. Warto konsultować to z lekarzem neonatologiem lub pediatrą. W czasie wizyt kontrolnych lekarz powinien pytać o przebieg karmienia, tym samym uzyskując informacje na temat oddychania, ssania  oraz połykania.

Polecane dla Ciebie

Czy wiesz, że...

Istotne znaczenie dla prawidłowego przebiegu ssania i oddychania ma wyższa pozycja do karmienia. Pokarm jest wówczas swobodnie transportowany we wnętrzu jamy ustnej i dziecko może samo regulować tempo ssania. Niskie pozycje (np. leżące) wymuszają na niemowlęciu bardzo szybkie i intensywne połykanie, ponieważ płynny pokarm błyskawicznie przemieszcza się pod wpływem siły grawitacji w kierunku tylnej ściany jamy ustnej.

Mamo i Tato pamiętajcie

Prawidłowe ssanie promuje efektywne, dobrze koordynowane oddychanie. Tym samym podnosi wydolność oddechową Twojego dziecka; stymuluje intensywną pracę całego aparatu oddechowego i dotlenia niemowlę.

Konsultacja: Aleksandra Łada - neurologopeda, specjalista NDT SLT. Wykładowca akademicki w dziedzinie neurologopedii klinicznej. Konsultant w zakresie zaburzeń rozwoju funcji oralnych i komunikacyjnych u dzieci.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Terapia homeopatyczna w walce z kaszlem

  Znany przez nas wszystkich kaszel jest objawem choroby i wskazuje, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Do walki z nim skorzystajmy z leków homeopatycznych, które w naturalny sposób pobudzą mechanizmy obronne organizmu.

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Chłoniak Burkitta – objawy, przyczyny i rokowanie

  Przyczyną chłoniaka jest niekontrolowany rozrost puli limfocytów, a głównym skutkiem ubocznym – upośledzenie układu immunologicznego ze względu na utratę funkcji zmienionych komórek. Najczęstszą przyczyną zgonu wśród pacjentów cierpiących na nowotwory krwi są pozornie niegroźne infekcje – i właśnie tak zabija chłoniak Burkitta.

 • Postanowienia noworoczne – jak ich dotrzymać? Czy warto je robić?

  Postanowienia noworoczne to coś, co zapewne każdy z nas robił przynajmniej raz w życiu. Każdego roku zastanawiamy się, co chcemy osiągnąć, jakie zmiany w naszym życiu wprowadzić, w czym chcemy być lepsi lub z czego chcemy zrezygnować. Niestety, jak się okazuje, nie zawsze udaje nam się w tym wytrwać. Czym są postanowienia noworoczne i jak ich dotrzymać?

 • Sprue tropikalna (psyloza) – przyczyny i objawy choroby przypominającej celiakię

  Sprue tropikalna jest chorobą zakaźną, która występuje głównie w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Objawia się nieprawidłowym trawieniem i wchłanianiem składników pokarmowych, co prowadzi do poważnych niedoborów składników odżywczych, głównie witaminy B12 i kwasu foliowego, a także do anemii. Leczenie sprue tropikalnej jest uzależnione od przyczyny i może wymagać antybiotyków, leków przeciwpasożytniczych i suplementów diety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij