×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Inauguracja kampanii przeciw dopalaczom

W środę 29 lipca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ma zainaugurować kampanię antydopalaczową. Jej celem będzie zwiększenie świadomości na temat zagrożeń płynących z zażywania tych substancji oraz integracja działań poszczególnych podmiotów zaangażowanych w zwalczanie dopalaczy.

O planowanej kampanii poinformowała premier Ewa Kopacz po wczorajszej wizycie we Wrocławiu.  Podkreślała, że dotychczasowe postępowanie, czyli dopisywanie do listy zakazanych substancji kolejnych narkotyków, na tym etapie nie przyniesie żadnych pozytywnych zmian, ponieważ nawet niewielka zmiana ich składu pociąga za sobą konieczność kolejnych badań i wydłuża procedurę penalizacji.

Zapowiedź kampanii przeciw dopalaczom wiąże się z falą zatruć tymi substancjami w drugiej połowie lipca, szczególnie w rejonie Śląska. W jej wyniku śmierć poniosły dwie osoby, 19-latek i 24-latek, którzy zatruli się bliżej niezidentyfikowanymi substancjami. Tylko na Śląsku od początku lipca odnotowano ponad 770 zatruć dopalaczami.

Nieznajomość substancji zawartych w dopalaczach stanowi największy problem w ich zwalczaniu, ponieważ dopiero po przebadaniu i identyfikacji mogą zostać uznane za narkotyki. To pozwoli karać nie tylko wprowadzanie ich do obrotu, ale też posiadanie i wytwarzanie.

Źródło: PAP/Rynek zdrowia


Podziel się: