×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jak usunąć kleszcza?

Im krótszy czas przyssania kleszcza tym lepiej, jednak nieumiejętne usuwanie powoduje oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

Jak nie wolno postępować?

Zabronione jest „wyciskanie” kleszcza ze skóry lub jego wykręcanie palcami. Może to tylko sprowokować wymioty intruza. „Rozdrażniony” kleszcz zwraca wówczas do naszego krwiobiegu całą treść swojego żołądka razem z jego chorobotwórczą zawartością. Należy wystrzegać się także przestarzałych metod polegających na smarowaniu żerującego kleszcza tłuszczem, kremem, wazeliną, alkoholem, przypalania, zgniatania itp. (ryzyko jak wyżej).

Czy są w aptekach są dostępne jakieś specjalne urządzenia?

Owszem, można posłużyć się dostępnymi w aptekach specjalnymi akcesoriami opracowanymi przez praktyków - lekarzy weterynarii. Niektóre działają na zasadzie lassa lub specjalnych haczyków (zbudowanych z uchwytu i dwóch ząbków, które wsuwa się między skórę a kleszcza, jak najbliżej skóry). Mogą one być używane wielokrotnie. Po wyjęciu pasożyta ranę należy przemyć środkiem dezynfekującym, a ręce (zwłaszcza jeśli nie mieliśmy rękawiczek) dokładnie umyć.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Otóż powinna to zrobić osoba nieszczepiona, a także pokąsana przez kleszcze w rejonach o wysokim stopniu zagrożenia kzm (kleszczowe zapalenie mózgu). Na wizytę u lekarza warto się zdecydować również wtedy, jeśli kleszcz długo tkwił w skórze (dopiero po pewnym czasie zauważyliśmy na sobie tego żerującego intruza). Należy starannie obserwować miejsce ukąszenia nawet przez okres kilku tygodni - gdy pojawi się zaczerwienie, powiększający się rumień lub objawy przypominające grypę (gorączka, bóle głowy i mięśni) również trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza! Zasięgnięcie porady lekarskiej jest także konieczne wtedy, gdy po paru miesiącach od ukąszenia kleszcza wystąpią bóle stawów, osłabienie, stany podgorączkowe - nawet, gdy wcześniej nie było żadnych zmian na skórze.

A jakie mogą być konsekwencje takiego ugryzienia?

Między innymi borelioza. Do zakażenia dochodzi podczas ssania naszej krwi przez wkłutego, zarażonego kleszcza. Najwcześniejszym, charakterystycznym objawem boreliozy jest tzw. rumień wędrujący, czyli pojawiające się w okresie od kilku dni do nawet miesiąca po ataku kleszcza, rozprzestrzeniające się promieniście od miejsca ukłucia, koliste zaczerwienienie. Badania wykazały jednak, iż rumień wędrujący to objaw pojawiający się nawet u mniej niż około połowy zarażonych. U części pacjentów pierwsze objawy są po prostu podobne do grypy. Poza możliwością przeniesienia bakterii powodujących boreliozę, kleszcze mogą stać się również przyczyną kleszczowego zapalenia mózgu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie kleszcze są zakażone i że nie każde ugryzienie przez kleszcza niesie za sobą ryzyko zakażenia wirusem KZM.


Podziel się: