×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ustawa o in vitro zagrożona

Ustawa o in vitro może nie zostać uchwalona w tej kadencji. Prace nad nią zostały wstrzymane z powodu wniesienia aż 140 poprawek.

Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zgłosili 80, a poseł Jarosław Gowin 60 poprawek do projektu ustawy o in vitro. Poprawki dotyczą nawet takich spraw, jak tytuł ustawy, ale też wprowadzenia zapisu o pozbawieniu praw do wykonywania zawodu dla lekarzy tworzących zarodki. Obrady komisji były burzliwe, a posłom PiS zarzucano, że celowo opóźniają procedowanie projektu.

Rzecznik SLD Dariusz Joński uważa, że w nowej kadencji Sejmu szanse na uchwalenie ustawy o in vitro będą niewielkie. – Przez kolejne wiele lat będziemy znowu ostatnim krajem, gdzie nie będzie żadnej ustawy i żadnych regulacji dotyczącej in vitro. Szalenie istotne jest nie tylko finansowanie, ale uregulowanie tego ustawą - mówił Joński. SLD zaapelowało do premier Ewy Kopacz i PO, aby jeszcze w czerwcu podjąć próbę przegłosowania ustawy, żeby w lipcu podpisał ją prezydent Bronisław Komorowski.

– Polacy oczekują ustawy, która ureguluje metodę in vitro, wprowadzi zasady przestrzegane przez lekarzy, by nie było takich przypadków, o których słyszeliśmy - że kobieta została zapłodniona nie swoją komórką - mówił poseł SLD Marek Balt. Parlamentarzysta Sojuszu jest zdania, że premier Kopacz jest gotowa poświęcić ustawę o in vitro, by zatrzymać w partii konserwatywnych posłów, którzy mogliby przejść do PiS. Mariusz Witczak z PO zapewnia, że projekt zostanie uchwalony tak szybko, jak pozwolą na to procedury parlamentarne.

Komisja Europejska ponad rok temu pozwała Polskę za brak szczegółowych regulacji w sprawie in vitro. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok w tej sprawie 11 czerwca. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie on dla Polski niekorzystny i uwzględni nałożenie na nasz kraj wysokich kar finansowych.

Źródło: PAP/Rynek zdrowia


Podziel się: