×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Inteligentna insulina sama rozpozna poziom cukru we krwi

Badacze z uniwersytetu w Utah opracowali inteligentną insulinę, która reaguje na poziom glukozy we krwi i aktywuje się w chwili, gdy jest on za wysoki. Preparat może utrzymać się w organizmie nawet przez 14 godzin uwalniając cukrzyków od konieczności częstego mierzenia poziomu glukozy oraz wahań poziomu cukru we krwi.

Preparat będący chemicznie zmodyfikowaną wersją naturalnej insuliny przysłuży się przede wszystkim chorym na cukrzycę typu 2, którzy dla zachowania zdrowia muszą często kontrolować poziom cukru i wstrzykiwać odpowiednie ilości insuliny wyrównującej jego poziom.

Inteligenta insulina Ins-PBA-F opracowana przez zespół prof. Danny'ego Chou po wprowadzeniu do krwiobiegu łączy się z białkiem osocza – albuminą, dzięki czemu jest w stanie utrzymać się w organizmie przez około 14 godzin. Takie wyniki dały pierwsze testy preparatu prowadzone na myszach – w ich przypadku jeden zastrzyk insuliny wystarczył do kontroli poziomu cukru w czasie kolejnych trzech posiłków.

Nowa insulina zawdzięcza „inteligencję” dodatkowi kwasu PBA, dzięki któremu preparat może połączyć się z białkiem hamującym jego działanie w sytuacji, gdy poziom cukru jest w normie. Jeśli się podniesie, PBA zacznie przyciągać cząsteczki glukozy, co aktywuje działanie insuliny i umożliwi regulację. Twórcy preparatu już na tym etapie porównują skuteczność i szybkość reakcji syntetycznej insuliny do tej występującej w organizmie człowieka, co daje nadzieję, że preparat będzie bezpieczny i znajdzie zastosowanie u dużej liczby chorych.

Wstępne badania preparatu na zwierzętach dały bardzo obiecujące wyniki, a testy kliniczne na ludziach rozpoczną się najwcześniej za trzy lata.

Źródło: RMF24.pl


Podziel się: