Ból po prawej stronie brzucha – co może oznaczać?
Ból brzucha po prawej stronie to objaw wielu dolegliwości, które mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. W zależności od jego lokalizacji i typu będzie świadczył o różnych problemach. Co może powodować ból po prawej stronie brzucha?
Jama brzuszna jest jedną z jam tułowia, składająca się z jamy otrzewnej i przestrzeni zewnątrzotrzewnowej. Możemy podzielić ją na nadbrzusze, śródbrzusze oraz podbrzusze lub na prawą, środkową i lewą część brzucha. Ze względu na liczne narządy będące w jamie brzusznej oraz możliwość przenoszenia bólu po dermatomie (obszarze skóry, który jest unerwiony przez pojedynczy nerw rdzeniowy) z innej przestrzeni do okolicy brzucha, możemy wyróżnić liczne przyczyny bólu brzucha z prawej strony.
Ból brzucha po prawej stronie: ostry, kłujący, piekący – o czym świadczy?
Ból po prawej stronie brzucha stanowi bardzo rozległe rozpoznanie. Może świadczyć o chorobach narządów, które znajdują się w tej okolicy – od jelita cienkiego i grubego, aż po nerkę, wątrobę czy pęcherzyk żółciowy. Zależnie od jego szczegółowej lokalizacji oraz charakteru będzie oznaczać niewielkie zaburzenia albo schorzenie, które zagraża zdrowiu i życiu. To, jak poważny jest stan, zależy od tego, jakie objawy towarzyszą bólowi brzucha oraz czy wystąpił on nagle, czy jest bólem przewlekłym o niewielkim nasileniu.
Jeśli ból jest bardzo silny i towarzyszą mu mdłości oraz wymioty, zatrzymanie gazów i stolca, silne wzdęcie brzucha, twardość brzucha, napięcie mięśni brzucha, świadczy to o postępującym zapaleniu otrzewnej (np. w wyniku pęknięcia zapalnego wyrostka robaczkowego), co wymaga pilnej diagnostyki w warunkach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Ból brzucha z prawej strony pod żebrami
Ból po prawej stronie pod żebrami może nasuwać na myśl głównie choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego. Jeśli występuje po obfitym, tłustym i ciężkostrawnym posiłku, a bólowi towarzyszą uczucie pełności i wzdęcia, może to świadczyć o niestrawności spowodowanej kamieniami żółciowymi, zwanej atakiem kolki żółciowej. Charakteryzowana jest jako ostry i napadowy ból brzucha zlokalizowany pod prawym łukiem żebrowym.
Najczęstszymi chorobami, które powodują ból (ucisk) brzucha z prawej strony pod żebrami, są:
- ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego,
- ostre zapalenie dróg żółciowych,
- kamica pęcherzyka żółciowego,
- ropień wątroby,
- zapalenie wątroby,
- udzielony ból z zawału serca.
Ból brzucha z prawej strony na dole
Ból brzucha w prawym podbrzuszu może świadczyć najczęściej o schorzeniach jelita grubego lub cienkiego. Jednak ze względu na dermatom skórny, po którym ból do pachwiny może się udzielić z chorej nerki, ból brzucha tej okolicy może świadczyć także o jej zapaleniu lub kamicy.
Dodatkowo udzielony (przenoszony) ból z podbrzusza z prawej strony może wynikać z infekcji układu moczowego, zapalenia narządów miednicy mniejszej (macica, jajowody, jajniki, otrzewna maciczna) lub promieniującego od moszny bólu zapalnego z gruczołu krokowego lub najądrzy.
Do najczęstszych stanów chorobowych, objawiających się bólem w prawej części brzucha na dole należą:
• zapalenie wyrostka robaczkowego,
• przepuklina pachwinowa,
• kamica nerkowa,
• odmiedniczkowe zapalenie nerek,
• skręt torbieli jajnika,
• endometrioza,
• ciąża pozamaciczna,
• niedrożność jelit.
Ból brzucha po prawej stronie w ciąży
Ból brzucha po prawej stronie w ciąży może mieć różne przyczyny. Występujący zwykle od drugiego trymestru ból więzadeł spowodowany jest powiększającą i rozciągającą się macicą. W trakcie ciąży ból brzucha w prawej części może świadczyć też o dolegliwościach ze strony uciskanych przez macicę narządów układu pokarmowego.
Gdy nagłemu bólowi brzucha towarzyszą plamienie lub krwawienie z dróg rodnych oraz tkliwość brzucha, może to stanowić o przedwcześnie odklejającym się łożysku, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Ból brzucha wraz z bólem pleców oraz odczuwalnymi skurczami macicy może za to wskazywać na poród przedwczesny, co również jest pilnym wskazaniem do przybycia na izbę ginekologiczną.