mężczyzna cierpi z powodu bólu brzucha po prawej stronie
Olaf Bąk

Ból po prawej stronie brzucha – co może oznaczać?

Ból brzucha po prawej stronie to objaw wielu dolegliwości, które mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. W zależności od jego lokalizacji i typu będzie świadczył o różnych problemach. Co może powodować ból po prawej stronie brzucha?

Jama brzuszna jest jedną z jam tułowia, składająca się z jamy otrzewnej i przestrzeni zewnątrzotrzewnowej. Możemy podzielić ją na nadbrzusze, śródbrzusze oraz podbrzusze lub na prawą, środkową i lewą część brzucha. Ze względu na liczne narządy będące w jamie brzusznej oraz możliwość przenoszenia bólu po dermatomie (obszarze skóry, który jest unerwiony przez pojedynczy nerw rdzeniowy) z innej przestrzeni do okolicy brzucha, możemy wyróżnić liczne przyczyny bólu brzucha z prawej strony.

Ból brzucha po prawej stronie: ostry, kłujący, piekący – o czym świadczy?

Ból po prawej stronie brzucha stanowi bardzo rozległe rozpoznanie. Może świadczyć o chorobach narządów, które znajdują się w tej okolicy – od jelita cienkiego i grubego, aż po nerkę, wątrobę czy pęcherzyk żółciowy. Zależnie od jego szczegółowej lokalizacji oraz charakteru będzie oznaczać niewielkie zaburzenia albo schorzenie, które zagraża zdrowiu i życiu. To, jak poważny jest stan, zależy od tego, jakie objawy towarzyszą bólowi brzucha oraz czy wystąpił on nagle, czy jest bólem przewlekłym o niewielkim nasileniu.

Ostry i bez ostrzeżenia pojawiający się ból brzucha powinien budzić niepokój. Może świadczyć o nagłym i poważnym zachorowaniu oraz rozwoju stanu zapalnego w obrębie brzucha.

Jeśli ból jest bardzo silny i towarzyszą mu mdłości oraz wymioty, zatrzymanie gazów i stolca, silne wzdęcie brzucha, twardość brzucha, napięcie mięśni brzucha, świadczy to o postępującym zapaleniu otrzewnej (np. w wyniku pęknięcia zapalnego wyrostka robaczkowego), co wymaga pilnej diagnostyki w warunkach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Sprawdź na DOZ.pl: Leki na ból brzucha.

Ból brzucha z prawej strony pod żebrami

Ból po prawej stronie pod żebrami może nasuwać na myśl głównie choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego. Jeśli występuje po obfitym, tłustym i ciężkostrawnym posiłku, a bólowi towarzyszą uczucie pełności i wzdęcia, może to świadczyć o niestrawności spowodowanej kamieniami żółciowymi, zwanej atakiem kolki żółciowej. Charakteryzowana jest jako ostry i napadowy ból brzucha zlokalizowany pod prawym łukiem żebrowym.

Najczęstszymi chorobami, które powodują ból (ucisk) brzucha z prawej strony pod żebrami, są:

  • ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • ostre zapalenie dróg żółciowych,
  • kamica pęcherzyka żółciowego,
  • ropień wątroby,
  • zapalenie wątroby,
  • udzielony ból z zawału serca.

Powiązane produkty

Ból brzucha z prawej strony na dole

Ból brzucha w prawym podbrzuszu może świadczyć najczęściej o schorzeniach jelita grubego lub cienkiego. Jednak ze względu na dermatom skórny, po którym ból do pachwiny może się udzielić z chorej nerki, ból brzucha tej okolicy może świadczyć także o jej zapaleniu lub kamicy.

Dodatkowo udzielony (przenoszony) ból z podbrzusza z prawej strony może wynikać z infekcji układu moczowego, zapalenia narządów miednicy mniejszej (macica, jajowody, jajniki, otrzewna maciczna) lub promieniującego od moszny bólu zapalnego z gruczołu krokowego lub najądrzy.

Częstym powodem bólem brzucha po prawej stronie na dole jest ból menstruacyjny wynikający z okresu, który jednak zmniejsza się po przyjęciu leków rozkurczowych.
Sprawdź na DOZ.pl: Tabletki na bóle menstruacyjne.

Do najczęstszych stanów chorobowych, objawiających się bólem w prawej części brzucha na dole należą:
•    zapalenie wyrostka robaczkowego,
•    przepuklina pachwinowa,
•    kamica nerkowa,
•    odmiedniczkowe zapalenie nerek,
•    skręt torbieli jajnika,
•    endometrioza,
•    ciąża pozamaciczna,
•    niedrożność jelit.

Ból brzucha po prawej stronie w ciąży

Ból brzucha po prawej stronie w ciąży może mieć różne przyczyny. Występujący zwykle od drugiego trymestru ból więzadeł spowodowany jest powiększającą i rozciągającą się macicą. W trakcie ciąży ból brzucha w prawej części może świadczyć też o dolegliwościach ze strony uciskanych przez macicę narządów układu pokarmowego.

Jeśli ból jest odczuwalny w podbrzuszu i towarzyszy mu również bolesne parcie na mocz, może to świadczyć o infekcji dróg moczowych. Najczęstszą i najmniej groźną przyczyną bólu brzucha po prawej stronie w ciąży mogą być czynnościowe zaparcia.

Gdy nagłemu bólowi brzucha towarzyszą plamienie lub krwawienie z dróg rodnych oraz tkliwość brzucha, może to stanowić o przedwcześnie odklejającym się łożysku, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Ból brzucha wraz z bólem pleców oraz odczuwalnymi skurczami macicy może za to wskazywać na poród przedwczesny, co również jest pilnym wskazaniem do przybycia na izbę ginekologiczną.

  1. S. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson t. 2, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
  3. A. Szczeklik, E. Szczeklik, Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1979.
  4. F. F. Ferri, red. wyd. pol. A. Steciwko, Kompendium chorób wewnętrznych, Edra Urban & Partner, Wrocław 2007.
  5. Zarys chirurgii. Podręcznik dla studentów i lekarzy w trakcie specjalizacji, pod red. prof. A. Żyluka, Medipage, Warszawa 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij