mężczyzna cierpi z powodu bólu brzucha po prawej stronie
Olaf Bąk

Ból po prawej stronie brzucha – co może oznaczać?

Ból brzucha po prawej stronie to objaw wielu dolegliwości, które mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. W zależności od jego lokalizacji i typu będzie świadczył o różnych problemach. Co może powodować ból po prawej stronie brzucha?

Jama brzuszna jest jedną z jam tułowia, składająca się z jamy otrzewnej i przestrzeni zewnątrzotrzewnowej. Możemy podzielić ją na nadbrzusze, śródbrzusze oraz podbrzusze lub na prawą, środkową i lewą część brzucha. Ze względu na liczne narządy będące w jamie brzusznej oraz możliwość przenoszenia bólu po dermatomie (obszarze skóry, który jest unerwiony przez pojedynczy nerw rdzeniowy) z innej przestrzeni do okolicy brzucha, możemy wyróżnić liczne przyczyny bólu brzucha z prawej strony.

Ból brzucha po prawej stronie: ostry, kłujący, piekący – o czym świadczy?

Ból po prawej stronie brzucha stanowi bardzo rozległe rozpoznanie. Może świadczyć o chorobach narządów, które znajdują się w tej okolicy – od jelita cienkiego i grubego, aż po nerkę, wątrobę czy pęcherzyk żółciowy. Zależnie od jego szczegółowej lokalizacji oraz charakteru będzie oznaczać niewielkie zaburzenia albo schorzenie, które zagraża zdrowiu i życiu. To, jak poważny jest stan, zależy od tego, jakie objawy towarzyszą bólowi brzucha oraz czy wystąpił on nagle, czy jest bólem przewlekłym o niewielkim nasileniu.

Ostry i bez ostrzeżenia pojawiający się ból brzucha powinien budzić niepokój. Może świadczyć o nagłym i poważnym zachorowaniu oraz rozwoju stanu zapalnego w obrębie brzucha.

Jeśli ból jest bardzo silny i towarzyszą mu mdłości oraz wymioty, zatrzymanie gazów i stolca, silne wzdęcie brzucha, twardość brzucha, napięcie mięśni brzucha, świadczy to o postępującym zapaleniu otrzewnej (np. w wyniku pęknięcia zapalnego wyrostka robaczkowego), co wymaga pilnej diagnostyki w warunkach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Sprawdź na DOZ.pl: Leki na ból brzucha.

Ból brzucha z prawej strony pod żebrami

Ból po prawej stronie pod żebrami może nasuwać na myśl głównie choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego. Jeśli występuje po obfitym, tłustym i ciężkostrawnym posiłku, a bólowi towarzyszą uczucie pełności i wzdęcia, może to świadczyć o niestrawności spowodowanej kamieniami żółciowymi, zwanej atakiem kolki żółciowej. Charakteryzowana jest jako ostry i napadowy ból brzucha zlokalizowany pod prawym łukiem żebrowym.

Najczęstszymi chorobami, które powodują ból (ucisk) brzucha z prawej strony pod żebrami, są:

  • ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • ostre zapalenie dróg żółciowych,
  • kamica pęcherzyka żółciowego,
  • ropień wątroby,
  • zapalenie wątroby,
  • udzielony ból z zawału serca.

Powiązane produkty

Ból brzucha z prawej strony na dole

Ból brzucha w prawym podbrzuszu może świadczyć najczęściej o schorzeniach jelita grubego lub cienkiego. Jednak ze względu na dermatom skórny, po którym ból do pachwiny może się udzielić z chorej nerki, ból brzucha tej okolicy może świadczyć także o jej zapaleniu lub kamicy.

Dodatkowo udzielony (przenoszony) ból z podbrzusza z prawej strony może wynikać z infekcji układu moczowego, zapalenia narządów miednicy mniejszej (macica, jajowody, jajniki, otrzewna maciczna) lub promieniującego od moszny bólu zapalnego z gruczołu krokowego lub najądrzy.

Częstym powodem bólem brzucha po prawej stronie na dole jest ból menstruacyjny wynikający z okresu, który jednak zmniejsza się po przyjęciu leków rozkurczowych.
Sprawdź na DOZ.pl: Tabletki na bóle menstruacyjne.

Do najczęstszych stanów chorobowych, objawiających się bólem w prawej części brzucha na dole należą:
•    zapalenie wyrostka robaczkowego,
•    przepuklina pachwinowa,
•    kamica nerkowa,
•    odmiedniczkowe zapalenie nerek,
•    skręt torbieli jajnika,
•    endometrioza,
•    ciąża pozamaciczna,
•    niedrożność jelit.

Ból brzucha po prawej stronie w ciąży

Ból brzucha po prawej stronie w ciąży może mieć różne przyczyny. Występujący zwykle od drugiego trymestru ból więzadeł spowodowany jest powiększającą i rozciągającą się macicą. W trakcie ciąży ból brzucha w prawej części może świadczyć też o dolegliwościach ze strony uciskanych przez macicę narządów układu pokarmowego.

Jeśli ból jest odczuwalny w podbrzuszu i towarzyszy mu również bolesne parcie na mocz, może to świadczyć o infekcji dróg moczowych. Najczęstszą i najmniej groźną przyczyną bólu brzucha po prawej stronie w ciąży mogą być czynnościowe zaparcia.

Gdy nagłemu bólowi brzucha towarzyszą plamienie lub krwawienie z dróg rodnych oraz tkliwość brzucha, może to stanowić o przedwcześnie odklejającym się łożysku, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Ból brzucha wraz z bólem pleców oraz odczuwalnymi skurczami macicy może za to wskazywać na poród przedwczesny, co również jest pilnym wskazaniem do przybycia na izbę ginekologiczną.

  1. S. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson t. 2, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
  3. A. Szczeklik, E. Szczeklik, Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1979.
  4. F. F. Ferri, red. wyd. pol. A. Steciwko, Kompendium chorób wewnętrznych, Edra Urban & Partner, Wrocław 2007.
  5. Zarys chirurgii. Podręcznik dla studentów i lekarzy w trakcie specjalizacji, pod red. prof. A. Żyluka, Medipage, Warszawa 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Może się pojawić na bazie m.in. chorób ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo, że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto jest się zwrócić o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij