mężczyzna cierpi z powodu bólu brzucha po prawej stronie
Olaf Bąk

Ból po prawej stronie brzucha – co może oznaczać?

Ból brzucha po prawej stronie to objaw wielu dolegliwości, które mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. W zależności od jego lokalizacji i typu będzie świadczył o różnych problemach. Co może powodować ból po prawej stronie brzucha?

Jama brzuszna jest jedną z jam tułowia, składająca się z jamy otrzewnej i przestrzeni zewnątrzotrzewnowej. Możemy podzielić ją na nadbrzusze, śródbrzusze oraz podbrzusze lub na prawą, środkową i lewą część brzucha. Ze względu na liczne narządy będące w jamie brzusznej oraz możliwość przenoszenia bólu po dermatomie (obszarze skóry, który jest unerwiony przez pojedynczy nerw rdzeniowy) z innej przestrzeni do okolicy brzucha, możemy wyróżnić liczne przyczyny bólu brzucha z prawej strony.

Ból brzucha po prawej stronie: ostry, kłujący, piekący – o czym świadczy?

Ból po prawej stronie brzucha stanowi bardzo rozległe rozpoznanie. Może świadczyć o chorobach narządów, które znajdują się w tej okolicy – od jelita cienkiego i grubego, aż po nerkę, wątrobę czy pęcherzyk żółciowy. Zależnie od jego szczegółowej lokalizacji oraz charakteru będzie oznaczać niewielkie zaburzenia albo schorzenie, które zagraża zdrowiu i życiu. To, jak poważny jest stan, zależy od tego, jakie objawy towarzyszą bólowi brzucha oraz czy wystąpił on nagle, czy jest bólem przewlekłym o niewielkim nasileniu.

Ostry i bez ostrzeżenia pojawiający się ból brzucha powinien budzić niepokój. Może świadczyć o nagłym i poważnym zachorowaniu oraz rozwoju stanu zapalnego w obrębie brzucha.

Jeśli ból jest bardzo silny i towarzyszą mu mdłości oraz wymioty, zatrzymanie gazów i stolca, silne wzdęcie brzucha, twardość brzucha, napięcie mięśni brzucha, świadczy to o postępującym zapaleniu otrzewnej (np. w wyniku pęknięcia zapalnego wyrostka robaczkowego), co wymaga pilnej diagnostyki w warunkach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Sprawdź na DOZ.pl: Leki na ból brzucha.

Ból brzucha z prawej strony pod żebrami

Ból po prawej stronie pod żebrami może nasuwać na myśl głównie choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego. Jeśli występuje po obfitym, tłustym i ciężkostrawnym posiłku, a bólowi towarzyszą uczucie pełności i wzdęcia, może to świadczyć o niestrawności spowodowanej kamieniami żółciowymi, zwanej atakiem kolki żółciowej. Charakteryzowana jest jako ostry i napadowy ból brzucha zlokalizowany pod prawym łukiem żebrowym.

Najczęstszymi chorobami, które powodują ból (ucisk) brzucha z prawej strony pod żebrami, są:

  • ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • ostre zapalenie dróg żółciowych,
  • kamica pęcherzyka żółciowego,
  • ropień wątroby,
  • zapalenie wątroby,
  • udzielony ból z zawału serca.

Powiązane produkty

Ból brzucha z prawej strony na dole

Ból brzucha w prawym podbrzuszu może świadczyć najczęściej o schorzeniach jelita grubego lub cienkiego. Jednak ze względu na dermatom skórny, po którym ból do pachwiny może się udzielić z chorej nerki, ból brzucha tej okolicy może świadczyć także o jej zapaleniu lub kamicy.

Dodatkowo udzielony (przenoszony) ból z podbrzusza z prawej strony może wynikać z infekcji układu moczowego, zapalenia narządów miednicy mniejszej (macica, jajowody, jajniki, otrzewna maciczna) lub promieniującego od moszny bólu zapalnego z gruczołu krokowego lub najądrzy.

Częstym powodem bólem brzucha po prawej stronie na dole jest ból menstruacyjny wynikający z okresu, który jednak zmniejsza się po przyjęciu leków rozkurczowych.
Sprawdź na DOZ.pl: Tabletki na bóle menstruacyjne.

Do najczęstszych stanów chorobowych, objawiających się bólem w prawej części brzucha na dole należą:
•    zapalenie wyrostka robaczkowego,
•    przepuklina pachwinowa,
•    kamica nerkowa,
•    odmiedniczkowe zapalenie nerek,
•    skręt torbieli jajnika,
•    endometrioza,
•    ciąża pozamaciczna,
•    niedrożność jelit.

Ból brzucha po prawej stronie w ciąży

Ból brzucha po prawej stronie w ciąży może mieć różne przyczyny. Występujący zwykle od drugiego trymestru ból więzadeł spowodowany jest powiększającą i rozciągającą się macicą. W trakcie ciąży ból brzucha w prawej części może świadczyć też o dolegliwościach ze strony uciskanych przez macicę narządów układu pokarmowego.

Jeśli ból jest odczuwalny w podbrzuszu i towarzyszy mu również bolesne parcie na mocz, może to świadczyć o infekcji dróg moczowych. Najczęstszą i najmniej groźną przyczyną bólu brzucha po prawej stronie w ciąży mogą być czynnościowe zaparcia.

Gdy nagłemu bólowi brzucha towarzyszą plamienie lub krwawienie z dróg rodnych oraz tkliwość brzucha, może to stanowić o przedwcześnie odklejającym się łożysku, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Ból brzucha wraz z bólem pleców oraz odczuwalnymi skurczami macicy może za to wskazywać na poród przedwczesny, co również jest pilnym wskazaniem do przybycia na izbę ginekologiczną.

  1. S. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson t. 2, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
  3. A. Szczeklik, E. Szczeklik, Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1979.
  4. F. F. Ferri, red. wyd. pol. A. Steciwko, Kompendium chorób wewnętrznych, Edra Urban & Partner, Wrocław 2007.
  5. Zarys chirurgii. Podręcznik dla studentów i lekarzy w trakcie specjalizacji, pod red. prof. A. Żyluka, Medipage, Warszawa 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl