mężczyzna cierpi z powodu bólu brzucha po prawej stronie
Olaf Bąk

Ból po prawej stronie brzucha – co może oznaczać?

Ból brzucha po prawej stronie to objaw wielu dolegliwości, które mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. W zależności od jego lokalizacji i typu będzie świadczył o różnych problemach. Co może powodować ból po prawej stronie brzucha?

Jama brzuszna jest jedną z jam tułowia, składająca się z jamy otrzewnej i przestrzeni zewnątrzotrzewnowej. Możemy podzielić ją na nadbrzusze, śródbrzusze oraz podbrzusze lub na prawą, środkową i lewą część brzucha. Ze względu na liczne narządy będące w jamie brzusznej oraz możliwość przenoszenia bólu po dermatomie (obszarze skóry, który jest unerwiony przez pojedynczy nerw rdzeniowy) z innej przestrzeni do okolicy brzucha, możemy wyróżnić liczne przyczyny bólu brzucha z prawej strony.

Ból brzucha po prawej stronie: ostry, kłujący, piekący – o czym świadczy?

Ból po prawej stronie brzucha stanowi bardzo rozległe rozpoznanie. Może świadczyć o chorobach narządów, które znajdują się w tej okolicy – od jelita cienkiego i grubego, aż po nerkę, wątrobę czy pęcherzyk żółciowy. Zależnie od jego szczegółowej lokalizacji oraz charakteru będzie oznaczać niewielkie zaburzenia albo schorzenie, które zagraża zdrowiu i życiu. To, jak poważny jest stan, zależy od tego, jakie objawy towarzyszą bólowi brzucha oraz czy wystąpił on nagle, czy jest bólem przewlekłym o niewielkim nasileniu.

Ostry i bez ostrzeżenia pojawiający się ból brzucha powinien budzić niepokój. Może świadczyć o nagłym i poważnym zachorowaniu oraz rozwoju stanu zapalnego w obrębie brzucha.

Jeśli ból jest bardzo silny i towarzyszą mu mdłości oraz wymioty, zatrzymanie gazów i stolca, silne wzdęcie brzucha, twardość brzucha, napięcie mięśni brzucha, świadczy to o postępującym zapaleniu otrzewnej (np. w wyniku pęknięcia zapalnego wyrostka robaczkowego), co wymaga pilnej diagnostyki w warunkach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Sprawdź na DOZ.pl: Leki na ból brzucha.

Ból brzucha z prawej strony pod żebrami

Ból po prawej stronie pod żebrami może nasuwać na myśl głównie choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego. Jeśli występuje po obfitym, tłustym i ciężkostrawnym posiłku, a bólowi towarzyszą uczucie pełności i wzdęcia, może to świadczyć o niestrawności spowodowanej kamieniami żółciowymi, zwanej atakiem kolki żółciowej. Charakteryzowana jest jako ostry i napadowy ból brzucha zlokalizowany pod prawym łukiem żebrowym.

Najczęstszymi chorobami, które powodują ból (ucisk) brzucha z prawej strony pod żebrami, są:

 • ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego,
 • ostre zapalenie dróg żółciowych,
 • kamica pęcherzyka żółciowego,
 • ropień wątroby,
 • zapalenie wątroby,
 • udzielony ból z zawału serca.

Polecane dla Ciebie

Ból brzucha z prawej strony na dole

Ból brzucha w prawym podbrzuszu może świadczyć najczęściej o schorzeniach jelita grubego lub cienkiego. Jednak ze względu na dermatom skórny, po którym ból do pachwiny może się udzielić z chorej nerki, ból brzucha tej okolicy może świadczyć także o jej zapaleniu lub kamicy.

Dodatkowo udzielony (przenoszony) ból z podbrzusza z prawej strony może wynikać z infekcji układu moczowego, zapalenia narządów miednicy mniejszej (macica, jajowody, jajniki, otrzewna maciczna) lub promieniującego od moszny bólu zapalnego z gruczołu krokowego lub najądrzy.

Częstym powodem bólem brzucha po prawej stronie na dole jest ból menstruacyjny wynikający z okresu, który jednak zmniejsza się po przyjęciu leków rozkurczowych.
Sprawdź na DOZ.pl: Tabletki na bóle menstruacyjne.

Do najczęstszych stanów chorobowych, objawiających się bólem w prawej części brzucha na dole należą:
•    zapalenie wyrostka robaczkowego,
•    przepuklina pachwinowa,
•    kamica nerkowa,
•    odmiedniczkowe zapalenie nerek,
•    skręt torbieli jajnika,
•    endometrioza,
•    ciąża pozamaciczna,
•    niedrożność jelit.

Ból brzucha po prawej stronie w ciąży

Ból brzucha po prawej stronie w ciąży może mieć różne przyczyny. Występujący zwykle od drugiego trymestru ból więzadeł spowodowany jest powiększającą i rozciągającą się macicą. W trakcie ciąży ból brzucha w prawej części może świadczyć też o dolegliwościach ze strony uciskanych przez macicę narządów układu pokarmowego.

Jeśli ból jest odczuwalny w podbrzuszu i towarzyszy mu również bolesne parcie na mocz, może to świadczyć o infekcji dróg moczowych. Najczęstszą i najmniej groźną przyczyną bólu brzucha po prawej stronie w ciąży mogą być czynnościowe zaparcia.

Gdy nagłemu bólowi brzucha towarzyszą plamienie lub krwawienie z dróg rodnych oraz tkliwość brzucha, może to stanowić o przedwcześnie odklejającym się łożysku, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Ból brzucha wraz z bólem pleców oraz odczuwalnymi skurczami macicy może za to wskazywać na poród przedwczesny, co również jest pilnym wskazaniem do przybycia na izbę ginekologiczną.

 1. S. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson t. 2, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
 2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
 3. A. Szczeklik, E. Szczeklik, Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1979.
 4. F. F. Ferri, red. wyd. pol. A. Steciwko, Kompendium chorób wewnętrznych, Edra Urban & Partner, Wrocław 2007.
 5. Zarys chirurgii. Podręcznik dla studentów i lekarzy w trakcie specjalizacji, pod red. prof. A. Żyluka, Medipage, Warszawa 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

  Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (około 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych.

 • Kompresjoterapia – czym jest i na czym polega?

  Choroby naczyń żylnych to jedne z częstszych dolegliwości dotyczących głównie kończyn dolnych. W ich leczeniu przychodzi nam z pomocą kompresjoterapia, czyli inaczej zwana terapia uciskowa. Na czym ona polega?

 • Gęsta, lepka krew – przyczyny, objawy, leczenie

  Krew składa się z wyspecjalizowanych komórek, przeciwciał, czynników krzepnięcia i substancji w niej przenoszonych, m.in hormonów, lipidów, białek i glukozy. Stężenie tych składników wpływa na gęstość i lepkość krwi, a równowaga między nimi pozwala na jej poprawne krążenie. Jak rozpoznać zbyt gęstą krew?

 • Mielofibroza – przyczyny, leczenie

  Mielofibroza zaliczana jest do nowotworów szpiku kości, najrzadszych wśród wszystkich chorób mieloproliferacyjnych. Rozwija się długo i podstępnie, początkowo nie dając specyficznych objawów. Jakie są jej symptomy? W jaki sposób leczy się mielofibrozę?

 • Zespół popunkcyjny – na czym polega?

  Zespół popunkcyjny jest następstwem nakłucia lędźwiowego, którego dokonuje się podczas diagnostyki zakażeń ośrodkowego układu nerwowego. Pomimo że punkcja jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, to istnieje jednak ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych objawów utrzymujących się najczęściej od 2 do 3 dni.

 • Wirus Epsteina-Barr (EBV) – objawy i leczenie

  Jednym z członków dużej rodziny wirusów z rodzaju Herpes jest wirus Epsteina-Barr (EBV). Co ciekawe, jest jednym z tych patogenów, które u ludzi występują najczęściej i na ogół nie manifestują się pod postacią specyficznych objawów. Mimo to EBV może przyczynić się do rozwoju poważnej choroby, jaką jest mononukleoza zakaźna.

 • Rak okrężnicy – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

  Rak okrężnicy jest drugim co do częstości nowotworem oraz drugą przyczyną zgonu w krajach zachodnich, a niestety, ilość zachorowań na ten typ raka wciąż rośnie. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka lub wczesne wykrycie, które zapewnia wysoką wyleczalność. Pierwsze symptomy raka okrężnicy są nietypowe i zależą od jego lokalizacji. Jak objawia się rak okrężnicy? Jak mu zapobiec?

 • Hemolakria – co powoduje krwawe łzy?

  Hemolakria jest wyjątkowo rzadkim schorzeniem, w związku z tym literatura na jej temat jest ograniczona, a częstość występowania w zależności od określonej płci, rasy lub wieku nie jest znana. Krwawe łzy, choć początkowo szokujące, często są nieszkodliwe i ustępują samoistnie bez powikłań. Niemniej każda osoba, u której pojawi się krwawe łzawienie, powinna zostać poddana dokładnej ocenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij