Ból brzucha z lewej strony – co może oznaczać?
Piotr Ziętek

Ból brzucha z lewej strony – co może oznaczać?

Ból brzucha po lewej stronie może być wywołany przez chwilową niedyspozycję, ale jest także objawem poważnych chorób układu pokarmowego czy moczowego. Jakim schorzeniom towarzyszy? 

Ból brzucha jest niecharakterystycznym objawem: u jego podłoża może leżeć wiele czynników. Do określenia przyczyny konieczny jest dokładny opis charakteru i lokalizacji bólu. Istotne są również objawy towarzyszące. Lekki ból brzucha po lewej stronie może być spowodowany tak pospolitymi przyczynami jak wzdęcia czy niestrawność. Czasami źródłem dolegliwości są też bardziej poważne patologie takie jak zapalenie uchyłków czy kamica nerkowa. 

Ból brzucha z lewej strony: ostry, kłujący, silny, pulsujący, lekki – o czym świadczy? 

Ból brzucha może być oznaką różnych nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej. Za bóle brzucha po lewej stronie mogą odpowiadać następujące narządy: żołądek, dwunastnica, trzustka, śledziona, jelita, lewa nerka wraz z moczowodem, jelita, lewy jajowód i jajnik. Lekarz, próbując ustalić przyczynę bólu w czasie badania podmiotowego, określa podstawowe cechy dolegliwości. Należą do nich: lokalizacja bólu, jego charakter, natężenie, przebieg oraz czynniki wywołujące lub przynoszące ulgę. Przykładowo: ból o charakterze palącym jest typowy dla zapalenia przełyku. W przypadku zapalenia wyrostka lub uchyłków jelita grubego ból często określa się jako tępy.

Ból kolkowy to ból towarzyszący zwykle kamicy nerkowej, kamicy żółciowej czy niedrożności przewodu pokarmowego. Gniotącym określa się ból towarzyszący chorobie wrzodowej. Ból kurczowy może wystąpić w przypadku zespołu jelita drażliwego lub podczas miesiączki. 

Ból brzucha z lewej strony pod żebrami

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami może być spowodowany np. chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Ma on charakter napadowy. Jest często określany jako silny, tępy i gniotący. Mimo że dolegliwości są uciążliwe, chory często jest w stanie funkcjonować. Typową cechą w przypadku choroby wrzodowej są bóle pojawiające się na czczo, a ustępujące po jedzeniu. Objawy mogą pojawiać się np. w nocy lub rano, po przebudzeniu. Z reguły występują też o stałych porach. Ulgę przynoszą leki zobojętniające sok żołądkowy. Uczucie towarzyszące przedziurawieniu wrzodu żołądka lub dwunastnicy jest często porównywane do dźgnięcia nożem. 

Przyczyną bólu brzucha po lewej stronie pod żebrami i promieniującego do pleców może być np. ostre zapalenie trzustki. W większości przypadków ból występuje po alkoholu. Za rozpoznaniem przemawiają informacje o nadużyciu przez chorego napojów alkoholowych lub kamica żółciowa w wywiadzie. Często towarzyszą objawy ogólne takie jak gorączka, nudności i wymioty. 

Ból brzucha w górnej części po lewej stronie może być oznaką niedrożności jelita cienkiego. Przyczyną niedrożności są np. guzy lub zrosty w obrębie jamy brzusznej, a także przyczyny metaboliczne takie jak kwasica czy cukrzyca. W tym przypadku ból ma charakter kolkowy, czyli pulsujący. Nasila się wraz z ruchami perystaltycznymi jelit. W przypadku tej dolegliwości występują nudności i wymioty, niechęć do przyjmowania posiłków oraz zatrzymanie wiatrów i stolca. 

Bóle w lewym podżebrzu mogą być spowodowane także pęknięciem śledziony lub krwiaka podtorebkowego śledziony. Charakterystyczną cechą jest promieniowanie bólu do lewego barku. Do uszkodzenia śledziony dochodzi najczęściej w przypadku tępego urazu brzucha, np. podczas wypadku komunikacyjnego. Pęknięciu śledziony towarzyszą również objawy wstrząsu spowodowane gwałtowną utratą krwi do jamy brzusznej. 

Ból w lewym nadbrzuszu może być też podstępnym objawem zawału mięśnia sercowego. Taką przyczynę należy zawsze uwzględnić w procesie diagnostycznym.  

Polecane dla Ciebie

Ból brzucha po lewej stronie na dole 

Ból brzucha po lewej stronie na wysokości pępka lub nieco poniżej występuje w powikłaniu choroby uchyłkowej jelita grubego, jakim jest zapalenie uchyłków. Jest to choroba występująca głównie u osób starszych, z przewlekłymi zaparciami. W zapaleniu uchyłków może pojawić się nagła zmiana rytmu wypróżnień pod postacią biegunki lub zatrzymania stolca spowodowanego niedrożnością. Dolegliwościom bólowym towarzyszy też stan zapalny objawiający się gorączką. 

Zatrzymanie stolca i wiatrów, wzdęty brzuch i towarzyszący ból w lewej dolnej części brzucha to również oznaki niedrożności jelita grubego wywołanej guzem jelita. 

Sprawdź, co stosować na częste i nadmierne gazy jelitowe.

Dolegliwości bólowe są jednym z symptomów tzw. nieswoistych chorób zapalnych jelit. W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna ból bywa często pierwszym objawem. Choroba może zajmować każdy element przewodu pokarmowego. Dolegliwości występują także w lewym dolnym kwadrancie. Chorzy różnie charakteryzują dolegliwości, od bólu kolkowego, po tępy i gniotący. Chorobie często towarzyszy biegunka z domieszką śluzu. W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego ból dotyczy głównie w lewej dolnej części brzucha, a w stolcu częściej pojawia się krew. 

Ból brzucha po lewej, jak i po prawej stronie, w dole promieniujący do pachwiny może pojawić się w chorobach układu moczowego. W przypadku kamicy nerkowej ból jest ostry, kłujący i ma charakter kolkowy. Wraz z ruchami perystaltycznymi moczowodu narasta i łagodnieje. Chorzy często są niespokojni, pobudzeni, a w moczu może pojawić się pewna ilość krwi. Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek objawia się bólem w okolicy lędźwiowej, ale możliwe są też bóle brzucha z promieniowaniem do pachwiny. Zwykle nie ma on charakteru kolki i towarzyszą mu ogólne objawy zapalenia, w tym gorączka. 

Kłujący ból w brzucha w dolnej jego części po lewej lub prawej stronie u kobiet może być spowodowany problemami ginekologicznymi. Jest on zlokalizowany zwykle na wysokości biodra. Przyczyną takiego bólu może być torbiel jajnika, skręt jajnika lub zapalenie przydatków. Podobny kłujący ból w ciąży bywa oznaką ciąży pozamacicznej. 

Dowiedz się, co oznacza ból jajników przed okresem.

Przepuklina pachwinowa może objawiać się piekącym bólem brzucha po stronie lewej promieniującym do pachwiny lub do worka mosznowego. Nasila się przy kaszlu, głębokim oddychaniu lub podnoszeniu ciężarów. Zwykle w tej okolicy pojawia się też uwypuklenie. Ból typowy dla przepukliny pachwinowej po stronie lewej u mężczyzn zawsze trzeba różnicować z żylakami powrózka nasiennego. 

  1. P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika 2015, Kraków 2015, 857-860. 
  2. W. Noszczyk, Chirurgia. Repetytorium, Warszawa 2012, 283-284, 418-420. 
  3. J. Fibak (red.), Chirurgia. Podręcznik dla studentów, Warszawa 2005, 339-347. 
  4. G. H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia T. 2, Warszawa 2015, 67-69. 
  5. V. Nivagri, C. Makhale, V. Kulkarni, Acute Abdomen as an Unusual Presentation of Myocardial Infarction, „Journal of Cardiovascular Diseases & Diagnosis”, nr 2–4 (5) 2017. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Znieczulenie ogólne a miejscowe – różnice

    Jeszcze sto lat temu pacjenci byli poddawani wszystkim operacjom bez żadnego rodzaju znieczulenia i w złych warunkach sanitarnych. Nic więc dziwnego, że większość z nich nie przeżywała spotkania z chirurgiem. Na szczęście dzisiaj komfort pacjenta jest znacznie wyższy, a podczas drobnych zabiegów, jak i poważniejszych operacji można skorzystać ze znieczulenia – ogólnego i miejscowego. Czym się różnią i jak działają?

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Choroba popromienna – jak ją leczyć?

    Katastrofa w Czarnobylu uświadomiła nam, jak tragiczne w skutkach może być działanie promieniowania jonizującego. W ostatnim czasie, ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie, temat zagrożenia promieniotwórczego powrócił. Czym zatem jest choroba popromienna? Kto jest na nią narażony i czy można się przed nią uchronić?

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Nocna napadowa hemoglobinuria – co to za choroba? Objawy, leczenie

    Nocna napadowa hemoglobinuria (NNH) zaliczana jest do rzadkich chorób. Diagnozę NNH słyszy od 1 do 2 osób na milion rocznie. Schorzenie rozwija się najczęściej między 25. a 45. rokiem życia. Niestety rokowanie nie jest korzystne, a główną przyczyną zgonów jest zakrzepica. Jakie są jej objawy? Jak wygląda leczenie?

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij