Ból brzucha z lewej strony – co może oznaczać?
Piotr Ziętek

Ból brzucha z lewej strony – co może oznaczać?

Ból brzucha po lewej stronie może być wywołany przez chwilową niedyspozycję, ale jest także objawem poważnych chorób układu pokarmowego czy moczowego. Jakim schorzeniom towarzyszy? 

Ból brzucha jest niecharakterystycznym objawem: u jego podłoża może leżeć wiele czynników. Do określenia przyczyny konieczny jest dokładny opis charakteru i lokalizacji bólu. Istotne są również objawy towarzyszące. Lekki ból brzucha po lewej stronie może być spowodowany tak pospolitymi przyczynami jak wzdęcia czy niestrawność. Czasami źródłem dolegliwości są też bardziej poważne patologie takie jak zapalenie uchyłków czy kamica nerkowa. 

Ból brzucha z lewej strony: ostry, kłujący, silny, pulsujący, lekki – o czym świadczy? 

Ból brzucha może być oznaką różnych nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej. Za bóle brzucha po lewej stronie mogą odpowiadać następujące narządy: żołądek, dwunastnica, trzustka, śledziona, jelita, lewa nerka wraz z moczowodem, jelita, lewy jajowód i jajnik. Lekarz, próbując ustalić przyczynę bólu w czasie badania podmiotowego, określa podstawowe cechy dolegliwości. Należą do nich: lokalizacja bólu, jego charakter, natężenie, przebieg oraz czynniki wywołujące lub przynoszące ulgę. Przykładowo: ból o charakterze palącym jest typowy dla zapalenia przełyku. W przypadku zapalenia wyrostka lub uchyłków jelita grubego ból często określa się jako tępy.

Ból kolkowy to ból towarzyszący zwykle kamicy nerkowej, kamicy żółciowej czy niedrożności przewodu pokarmowego. Gniotącym określa się ból towarzyszący chorobie wrzodowej. Ból kurczowy może wystąpić w przypadku zespołu jelita drażliwego lub podczas miesiączki. 

Ból brzucha z lewej strony pod żebrami

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami może być spowodowany np. chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Ma on charakter napadowy. Jest często określany jako silny, tępy i gniotący. Mimo że dolegliwości są uciążliwe, chory często jest w stanie funkcjonować. Typową cechą w przypadku choroby wrzodowej są bóle pojawiające się na czczo, a ustępujące po jedzeniu. Objawy mogą pojawiać się np. w nocy lub rano, po przebudzeniu. Z reguły występują też o stałych porach. Ulgę przynoszą leki zobojętniające sok żołądkowy. Uczucie towarzyszące przedziurawieniu wrzodu żołądka lub dwunastnicy jest często porównywane do dźgnięcia nożem. 

Przyczyną bólu brzucha po lewej stronie pod żebrami i promieniującego do pleców może być np. ostre zapalenie trzustki. W większości przypadków ból występuje po alkoholu. Za rozpoznaniem przemawiają informacje o nadużyciu przez chorego napojów alkoholowych lub kamica żółciowa w wywiadzie. Często towarzyszą objawy ogólne takie jak gorączka, nudności i wymioty. 

Ból brzucha w górnej części po lewej stronie może być oznaką niedrożności jelita cienkiego. Przyczyną niedrożności są np. guzy lub zrosty w obrębie jamy brzusznej, a także przyczyny metaboliczne takie jak kwasica czy cukrzyca. W tym przypadku ból ma charakter kolkowy, czyli pulsujący. Nasila się wraz z ruchami perystaltycznymi jelit. W przypadku tej dolegliwości występują nudności i wymioty, niechęć do przyjmowania posiłków oraz zatrzymanie wiatrów i stolca. 

Bóle w lewym podżebrzu mogą być spowodowane także pęknięciem śledziony lub krwiaka podtorebkowego śledziony. Charakterystyczną cechą jest promieniowanie bólu do lewego barku. Do uszkodzenia śledziony dochodzi najczęściej w przypadku tępego urazu brzucha, np. podczas wypadku komunikacyjnego. Pęknięciu śledziony towarzyszą również objawy wstrząsu spowodowane gwałtowną utratą krwi do jamy brzusznej. 

Ból w lewym nadbrzuszu może być też podstępnym objawem zawału mięśnia sercowego. Taką przyczynę należy zawsze uwzględnić w procesie diagnostycznym.  

Powiązane produkty

Ból brzucha po lewej stronie na dole 

Ból brzucha po lewej stronie na wysokości pępka lub nieco poniżej występuje w powikłaniu choroby uchyłkowej jelita grubego, jakim jest zapalenie uchyłków. Jest to choroba występująca głównie u osób starszych, z przewlekłymi zaparciami. W zapaleniu uchyłków może pojawić się nagła zmiana rytmu wypróżnień pod postacią biegunki lub zatrzymania stolca spowodowanego niedrożnością. Dolegliwościom bólowym towarzyszy też stan zapalny objawiający się gorączką. 

Zatrzymanie stolca i wiatrów, wzdęty brzuch i towarzyszący ból w lewej dolnej części brzucha to również oznaki niedrożności jelita grubego wywołanej guzem jelita. 

Sprawdź, co stosować na częste i nadmierne gazy jelitowe.

Dolegliwości bólowe są jednym z symptomów tzw. nieswoistych chorób zapalnych jelit. W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna ból bywa często pierwszym objawem. Choroba może zajmować każdy element przewodu pokarmowego. Dolegliwości występują także w lewym dolnym kwadrancie. Chorzy różnie charakteryzują dolegliwości, od bólu kolkowego, po tępy i gniotący. Chorobie często towarzyszy biegunka z domieszką śluzu. W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego ból dotyczy głównie w lewej dolnej części brzucha, a w stolcu częściej pojawia się krew. 

Ból brzucha po lewej, jak i po prawej stronie, w dole promieniujący do pachwiny może pojawić się w chorobach układu moczowego. W przypadku kamicy nerkowej ból jest ostry, kłujący i ma charakter kolkowy. Wraz z ruchami perystaltycznymi moczowodu narasta i łagodnieje. Chorzy często są niespokojni, pobudzeni, a w moczu może pojawić się pewna ilość krwi. Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek objawia się bólem w okolicy lędźwiowej, ale możliwe są też bóle brzucha z promieniowaniem do pachwiny. Zwykle nie ma on charakteru kolki i towarzyszą mu ogólne objawy zapalenia, w tym gorączka. 

Kłujący ból w brzucha w dolnej jego części po lewej lub prawej stronie u kobiet może być spowodowany problemami ginekologicznymi. Jest on zlokalizowany zwykle na wysokości biodra. Przyczyną takiego bólu może być torbiel jajnika, skręt jajnika lub zapalenie przydatków. Podobny kłujący ból w ciąży bywa oznaką ciąży pozamacicznej. 

Dowiedz się, co oznacza ból jajników przed okresem.

Przepuklina pachwinowa może objawiać się piekącym bólem brzucha po stronie lewej promieniującym do pachwiny lub do worka mosznowego. Nasila się przy kaszlu, głębokim oddychaniu lub podnoszeniu ciężarów. Zwykle w tej okolicy pojawia się też uwypuklenie. Ból typowy dla przepukliny pachwinowej po stronie lewej u mężczyzn zawsze trzeba różnicować z żylakami powrózka nasiennego. 

  1. P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika 2015, Kraków 2015, 857-860. 
  2. W. Noszczyk, Chirurgia. Repetytorium, Warszawa 2012, 283-284, 418-420. 
  3. J. Fibak (red.), Chirurgia. Podręcznik dla studentów, Warszawa 2005, 339-347. 
  4. G. H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia T. 2, Warszawa 2015, 67-69. 
  5. V. Nivagri, C. Makhale, V. Kulkarni, Acute Abdomen as an Unusual Presentation of Myocardial Infarction, „Journal of Cardiovascular Diseases & Diagnosis”, nr 2–4 (5) 2017. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl