×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zaburzenia erekcji – jak działają leki na potencję?

Problemy takie, jak niezdolność do osiągnięcia oraz utrzymania erekcji w stopniu wystarczającym do satysfakcjonującej aktywności seksualnej, stają się niestety coraz powszechniejsze. Sprzyjają im niewątpliwie współczesne czasy: tempo życia i narażenie na ciągły stres.

Zaburzenia erekcji, niestety nadal traktowane jako temat tabu, przyczyniają się do "zgrzytów" w relacjach partnerskich i obniżenia męskiej samooceny. Efektem pogorszenia stanu psychicznego jest z kolei dalsze pogłębianie się problemów dotyczących życia seksualnego, co stanowi klasyczny przykład mechanizmu "błędnego koła". Czy mężczyźni mogą temu przeciwdziałać i kiedy należy udać się do lekarza?

Przyczyny zaburzeń erekcji

Mechanizm erekcji wymaga precyzyjnego, prawidłowego współdziałania układu nerwowego oraz naczyniowego. Najważniejsze procesy czynnościowe dotyczą śródbłonka i mięśni gładkich ciał jamistych. Istotną rolę odgrywa tu cGMP (cyclic guanosine monophosphate). Jego działanie polega na uwalnianiu jonów wapnia z cytoplazmy komórek mięśni gładkich, co prowadzi do relaksacji naczyń doprowadzających krew do prącia. Efektem tego jest zwiększenie napływu krwi tętniczej do zatok ciał jamistych prącia, a następnie skurcz układu żylnego i w konsekwencji erekcja.

Oprócz czynników takich, jak wspomniany już stres i przepracowanie, możliwymi przyczynami wystąpienia zaburzeń erekcji mogą być także choroby układu sercowo-naczyniowego (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze) oraz choroby metaboliczne, endokrynologiczne (cukrzyca, niedobór testosteronu, nadmiar prolaktyny).

Dla męskiej sprawności seksualnej bardzo ważna jest okresowa kontrola ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy (cukru) we krwi czy oznaczanie stężenia cholesterolu (tzw. lipidogram).

Zaburzenia erekcji są w stanie (choć jest to kwestia indywidualna) pojawić się również w trakcie przyjmowania szczególnych grup środków farmakologicznych, które regulując poziom neuroprzekaźników w mózgu jednocześnie obniżają wrażliwość na bodźce seksualne. Nie bójmy się wtedy porozmawiać o tym z lekarzem. W żadnym wypadku nie próbujmy jednak modyfikować zaleconej terapii samodzielnie.

Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 sposobem na potencję

Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 są lekami pierwszego rzutu w terapii zaburzeń erekcji. Ich mechanizm działania jest podobny – polega na hamowaniu enzymu rozkładającego cGMP. Obecnie stosuje się trzy leki z tej grupy: sildenafil (piśmiennictwo na jego temat jest najobszerniejsze), wardenafil i tadalafil. Różnią się one m.in. maksymalnym czasem działania. Medykamenty te wydaje się wyłącznie na podstawie ważnej recepty lekarskiej (wyjątek: dopuszczony do sprzedaży w maju 2016 roku preparat zawierający sildenafil, czyli substancję czynną dotychczas dostępną jedynie na receptę).

Stosowanie leków musi być poprzedzone dokładną diagnostyką podłoża problemu, oceną stanu układu sercowo-naczyniowego oraz wykluczeniem interakcji z równocześnie przyjmowanymi medykamentami. Łączne używanie środków farmakologicznych z grupy tzw. azotanów jest w tym przypadku bezwzględnie przeciwwskazane, ponieważ jednoczesne skojarzenie może spowodować znaczny spadek ciśnienia tętniczego z odruchowym przyspieszeniem częstości akcji serca.

Zaburzenia erekcji, kiedy do lekarza?

Chwilowo zmniejszone zainteresowanie seksem i niemoc w tym obszarze nie musi nas od razu niepokoić. Wystarczy wówczas popracować nad trybem życia. Warto też porozmawiać wspólnie o urozmaiceniu sztuki miłosnej.

W aptece dostępne są rozmaite suplementy diety wspierające męską sprawność seksualną. Zawierają najczęściej składniki takie, jak: energetyzujący żeń-szeń, buzdyganek ziemny (Tribulus terrestris), mający wpływ na poziom "hormonu męskości" – testosteronu czy też L-argininę, biorącą udział w regulacji przepływu krwi w tkankach. Nie należy im jednak w żadnym wypadku przypisywać leczniczego działania, choć często reklamy mylnie je sugerują.

Kiedy mamy do czynienia z zaburzeniem, nie wstydźmy się poprosić lekarza o pomoc. Wręcz przeciwnie – to niekiedy ważny sygnał, którego nie powinniśmy lekceważyć. Zaburzenia erekcji uważa się nawet za „wczesne okno diagnostyczne” w chorobie wieńcowej.

Wstępna diagnoza i leczenie w przypadku mężczyzn mogą być planowane przez lekarza rodzinnego. W dalszej kolejności odbywa się konsultacja u seksuologa lub urologa.

Bądźmy ostrożni!

W związku z faktem, że tego typu problemy są dla nas (niepotrzebnie) wstydliwym tematem, bardzo często szukamy anonimowo pomocy w internecie. Tam czyha szereg niebezpieczeństw. Przede wszystkim środki na potencję, tak określa się je zwyczajowo, należą do jednych z najczęściej fałszowanych. Taki produkt może zawierać nieprawidłową dawkę substancji aktywnych, niewłaściwe substancje lub znaczną ilość zanieczyszczeń.

Nie łudźmy się, że rozpoznamy „fałszywkę”. Najnowsze przypadki ujawniania podrobionych produktów leczniczych pokazują, że proceder ten ciągle się rozwija, techniki podrabiania są coraz bardziej wyszukane (nawet w kwestii hologramów), zaś gotowy produkt do złudzenia przypomina oryginalny.

Podziel się: