×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy trzeba pić dwa litry wody dziennie?

Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości płynów jest bardzo ważne, zwłaszcza, że nasze ciało składa się z wody aż w 60 procentach. Popularny pogląd głosi, że dla zdrowia konieczne jest picie 2 litrów wody dziennie, ale czy to prawda?

Dwa litry to ogólna dawka płynów, którą powinno się przyjmować każdego dnia, ale pod różnymi postaciami. Alternatywnie można wykorzystać przelicznik wynoszący około 40 mililitrów na każdy kilogram masy ciała. Ustalając normy trzeba jednak pamiętać, że woda znajduje się nie tylko w napojach, ale też w jedzeniu, więc dieta zgodna z zaleceniami nie wymaga opróżniania butli tego napoju każdego dnia. Takie postępowanie może co najwyżej zwiększyć częstotliwość wizyt w toalecie.

Woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i stanowi jego podstawowy budulec. Poza tym sprzyja odchudzaniu, ponieważ wypełnia żołądek i daje poczucie sytości, a stymulując do pracy nerki, pomaga oczyścić ciało z toksyn.

Pogląd o konieczności picia 2 litrów wody dziennie nie ma konkretnego autora, ale przypuszcza się, że za jego popularyzacją stoi lobby producentów wody butelkowanej, którzy w ten sposób chcą zwiększyć popyt na swoje produkty. Jeśli lubimy pić wodę, nie musimy jednak kupować jej w sklepie. Wiele badań, prowadzonych również przez polskie oddziały sanepidu, wykazało, że niegazowana, butelkowana woda w niczym nie różni się od zwykłej kranówki.


Podziel się: