×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Płynna biopsja może zrewolucjonizować leczenie nowotworów

Jak na razie podstawową metodą na potwierdzenie obecności nowotworu jest tradycyjna biopsja, wymagająca pobrania fragmentu tkanki z organizmu. Eksperci zgromadzeni na kongresie onkologicznym w Nowym Jorku przedstawili sposób alternatywny, tzw. „płynną biopsję”, która wykrywa raka na podstawie badania krwi.

Do wykonania biopsji powszechnie stosowanej w diagnostyce nowotworowej konieczne jest pobranie tkanki drogą operacyjną. Wyjątkiem jest rak piersi, w przypadku którego lekarze mogą stosować mniej inwazyjną biopsję cienkoigłową. „Płynna biopsja” również nie wymaga dużej ingerencji w organizm, ponieważ polega na pobraniu krwi, by wyodrębnić krążące w niej komórki nowotworowe CTCs (Circulating Tumor Cells). Ich obecność to znak, że choroba się rozprzestrzenia, ponieważ przedostają się do krwioobiegu po oderwaniu od pierwotnego ogniska choroby, by tą drogą zainfekować inne narządy, co prowadzi do powstawania przerzutów.

W naczyniach krwionośnych zazwyczaj znajduje się niewielka ilość komórek nowotworowych, ponieważ 80 proc. z nich ginie po przedostaniu się do krwioobiegu. Pozostałe mogą jednak być groźne, zwłaszcza jeśli krążą w grupie, czyli w agregatach komórek rakowych, bo w tym stanie mają większe szanse na przetrwanie. Obecność komórek nowotworowych we krwi oznacza więc, że choroba jest bardzo zaawansowana i stanowi wskazówkę dla lekarzy, którzy określając etap ich rozwoju, mogą dopasować kurację do stanu zdrowia chorego.

Biopsja polegająca na badaniu krwi chorego nie jest zupełnie nową koncepcją, ale jak na razie nie została wprowadzona do praktyki leczniczej. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są koszty sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia badań tego typu, które do tej pory były bardzo wysokie. Onkolodzy przewidują, że w najbliższych latach ta metoda stanie się powszechna w diagnostyce nowotworów.

„Płynna biopsja” stała się jednym z pierwszych tematów omawianych na nowojorskim kongresie "Lymphoma & Myeloma 2014: An International Congress on Hematologic Malignancies", gromadzącym specjalistów z dziedziny onkologii z całego świata.

Źródło: PAP/Gazeta Wyborcza


Podziel się: