×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Tabletki, aerozol, płyn do płukania. Co lepsze na gardło?

Ból gardła może być odczuwany jako silne drapanie lub kłucie odczuwalne zwłaszcza przy przełykaniu. Co wtedy robić? Jak sobie szybko ulżyć i którą postać (pastylki do ssania, roztwór do płukania, aerozol) wybrać?

Pastylki do ssania na ból gardła

To zdecydowanie najpopularniejsza forma preparatów uśmierzających ból gardła. Środki te zawierają najczęściej składniki o działaniu: przeciwbólowym i  przeciwzapalnym (flurbiprofen, salicylan choliny), przeciwbakteryjnym (chlorek cetylopirydyniowy, chlorek benzoksoniowy, ambazon), przeciwgrzybiczym i  przeciwpierwotniakowym (chlorchinaldol). Dość szerokie spektrum działania ma chlorowodorek benzydaminy (wykazuje właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne oraz miejscowo znieczulające). Niekiedy działanie pozostałych substancji czynnych uzupełnia mentol. Podrażnia on zakończenia czuciowe receptorów zimna wywołując na błonach śluzowych uczucie chłodu. Zmniejsza także wrażliwość włókien czuciowych przewodzących ból i w związku z tym wywołuje słabe działanie znieczulające miejscowo. Typowymi środkami znieczulającymi, których nazwę możemy zobaczyć na opakowaniu pastylek na ból gardła, są natomiast lidokaina i benzokaina. Amatorzy naturalnych metod mogą też sięgnąć po pastylki z propolisem lub antyseptycznymi olejkami (szałwiowy czy goździkowy). Aby zapewnić jak najdłuższy kontakt substancji czynnej ze śluzówką gardła, pastylki należy ssać powoli aż do momentu całkowitego rozpuszczenia. Nie należy ich rozgryzać ani połykać. Warto natomiast zmieniać ich umiejscowienie w jamie ustnej, aby nie doszło do „lokalnych” podrażnień.

Do płukania gardła

Preparaty te mają postać proszku do sporządzania roztworu do płukania gardła (proszek ten zawiera tetraboran sodu, wodorowęglan sodu, chlorek sodu, benzoesan sodu oraz mentol) lub gotowych już płukanek np. z diklofenakiem (które musimy ewentualnie odpowiednio rozcieńczyć). Zwolennicy ziół mogą zastosować w tym celu napary z kombinacji ziół (oprócz szałwii m.in. tymianek). Specyfiki do ssania mają niewątpliwie znacznie dłuższy kontakt ze śluzówką jamy ustnej niż w przypadku płukania gardła. Jednak najlepszy efekt daje połączenie obydwu sposobów terapii.

Aerozole pomocne przy bólu gardła

Aerozole mają postać pojemnika z rozpylaczem i dołączonej do niego wydłużonej końcówki, która pozwala nam rozpylić lek bezpośrednio na tylną ścianę gardła. Ta postać leku ma dość zróżnicowane składy – począwszy od propolisu i ekstraktu z szałwii, a skończywszy na chlorowodorku benzydaminy. Substancje znieczulające są bardzo mile widzianym przez pacjentów składnikiem leków na ból gardła. Przynoszą bowiem od razu wyraźną ulgę, jednak bardzo często powodują uczucie odrętwienia języka. Pod tym względem aerozol wygrywa z tradycyjnymi pastylkami i płukankami. Dołączona do niego wydłużona końcówka pozwala rozpylić lek bezpośrednio na tylną ścianę gardła.

Suchość i chrypka – co stosować?

W tego typu przypadkach szukajmy w preparatach na gardło aloesu, porostu islandzkiego czy prawoślazu. Jeżeli chrypka lub inne problemy z głosem utrzymują się mimo stosowanych przez nas zabiegów, dolegliwość trzeba koniecznie skonsultować z lekarzem laryngologiem.

Na co należy uważać?

Przy miejscowej aplikacji preparatu przenikanie substancji czynnej do krwiobiegu jest ograniczone, ale nie chroni to całkowicie organizmu przed ogólnoustrojowym działaniem leku. Czytajmy więc dokładnie ulotki.

Przestrzegajmy dawkowania (pastylki do ssania mają przyjemne smaki, ale to przede wszystkim lekarstwa) i przeciwwskazań (nadwrażliwość na substancje z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ciąża czy karmienie piersią itd.). Zwracajmy też szczególną uwagę na skład (m.in. zawartość cukru w przypadku cukrzyków) oraz na to, które środki możemy stosować u dzieci, a które nie (nie wynika to tylko z ryzyka zachłyśnięcia się pastylką, ale również z zawartości określonych substancji czynnych).

Podziel się: