Coraz więcej możliwości depilacji ciała
Ewa Marańda

Coraz więcej możliwości depilacji ciała

Gładkie ciało zapewnia poczucie komfortu i higieny. Ciało miłe w dotyku i to przez wiele dni czy tygodni to zapewne marzenie wielu z nas. Zazwyczaj borykamy się z usuwaniem owłosienia, co kilka dni używając maszynki do golenia a i tak często efekt nie jest taki, jakiego oczekiwałyśmy. Która z nas nie chciałaby pozbyć się niechcianych włosków raz na zawsze?

Intensywność owłosienia, jego kolor i grubość włosa zależna jest od karnacji naszej skóry oraz od ilości męskiego hormonu, jaki każda z nas posiada. Panie z dość dużą zawartością tego hormonu zazwyczaj charakteryzują się mocniejszym owłosieniem, wówczas dodatkowo może ono występować także jako wąsik.

Metod depilacji jest kilka i choć golenie jest najczęściej stosowaną, to warto zapoznać się z innymi sposobami usuwania włosków, gdyż obecnie gabinety kosmetyczne oferują różne zabiegi pozwalające cieszyć się gładką skórą przez wiele tygodni a nawet lat.
Samo usuwanie włosków należy podzielić na dwa rodzaje - depilację i epilację. Pierwsza usuwa tylko włoski, które widzimy na skórze, druga usuwa cebulki włosa oraz włosy, które jeszcze są pod skórą, co zapewnia dłuższy efekt epilacji i zmniejsza konieczność częstego powtarzania zabiegu.

Metody depilacji

Do najbardziej popularnych oczywiście zaliczamy golenie maszynką. Jest to zabieg polegający na ścinaniu włosków zaraz przy powierzchni skóry. Głównymi zaletami tej metody jest jej szybkość i bezbolesność. Niestety włoski szybko odrastają i zazwyczaj są wówczas kłujące, szczególnie u Pań o mocnych włosach. Aby podczas golenia nie dochodziło do podrażnień, najlepiej golić włoski podczas kąpieli i stosować żele czy pianki do golenia. Ciepła woda i pianka zmiękczają włos, dzięki temu łatwiej go zgolić bez podrażniania skóry. Metodą tą możemy usuwać włoski z całego ciała, jednak Panie posiadające wąsik powinny się wstrzymać od jego golenia maszynką, gdyż włosy mogą odrastać silniejsze i grubsze.

Za pomocą depilatorów chemicznych, tak jak i za pomocą golarki usuwamy włoski przy nasadzie skóry. Depilatory chemiczne dostępne są w postaci kremu czy mleczka. Metoda ta jest skuteczna głównie u osób z jasną karnacją, delikatnymi włoskami oraz zalecana jest dla kobiet z rozszerzonymi naczynkami. Stosując tego typu kosmetyki zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta. Włoski niestety także szybko odrastają jednak nie są tak kłujące jak w przypadku zastosowania maszynki do golenia. Za pomocą depilatorów chemicznych możemy wydepilować wszystkie partie ciała.

Metody depilacji

depilatory elektryczne

Za ich pomocą pozbywamy się włosa wraz z cebulką. Metoda ta jest bolesna, pomimo, że producenci depilatorów proponują chłodzące końcówki czy nasadki masujące. Do tego typu bólu można się jednak przyzwyczaić, a skuteczność tej metody jest zdecydowanie lepsza niż golenie czy kremy depilujące. Dzięki depilatorom elektrycznym pozbywamy się włosków na 2-3 tygodnie. Tą metodą zaleca się epilowanie nóg, gdyż usuwanie włosków z innych partii ciała może okazać się bardzo bolesne. Przed tą epilacją dobrze wziąć ciepłą kąpiel i wykonać peeling nóg, wówczas zmiękczone włoski zdecydowanie łatwiej są wyrywane.

woski

Ta metoda pozwala także na usuwanie włosków wraz z cebulkami. Odnowienie cebulki wraz z włosem po woskowaniu zajmuje kilka tygodni, a odrastające włosy są delikatniejsze i niekłujące. Wyróżniamy dwa rodzaje wosków - gorący i zimny, różnicuje je sposób ich użycia. Wosk gorący nakładamy na skórę, gdy jest rozgrzany, ma półpłynną postać. Nałożony na skórę rozgrzewa ją i łatwiej jest usunąć włoski. Ze względu na wysoką skuteczność zabiegu i dość niewygodne jego wykonanie najczęściej zabieg ten oferują gabinety kosmetyczne. Zabieg ten można oczywiście wykonać w domu, należy tylko dokładnie przestrzegać zaleceń podanych przez producenta.

Natomiast epilację za pomocą wosku zimnego każda z nas może spokojnie przeprowadzić w  domu. Dostępne są gotowe plastry wosku, które wystarczy ogrzać w dłoniach, dołożyć do skóry, odczekać chwilę i zerwać plaster. Ponieważ zimny wosk słabo łapie drobne włoski i jest za słaby na włoski mocne, polecany jest głównie dla Pań o cienkich i delikatnych włoskach.

W gabinecie kosmetycznym stosuje się woski gorące. Te mogą być kremowe i twarde. Najczęściej stosowany jest wosk kremowy, gdyż jest łatwy w użyciu i skuteczny. Temperatura jego topnienia to 37-38°C, dzięki czemu nie powoduje on poparzeń i z powodzeniem można go stosować u Pań z rozszerzonymi naczynkami. Dodatkową zaletą jest miły zapach wosku.

Kosmetyczka rozgrzewa wosk w puszcze umieszczonej w woskownicy z termostatem, dzięki temu kontroluje temperaturę wosku.  Zabieg zaczyna się od przygotowania ciała, najpierw jest ono oczyszczane i odtłuszczane za pomocą balsamów i mleczek.  Następnie kosmetyczka zanurzając szpatułkę w puszcze nabiera wosk i nakłada go na depilowaną partię ciała zawsze z kierunkiem wzrostu włosków. Jeśli stosuje szpatułki drewniane dobrze zapytać czy są one używane jednorazowo, gdyż użycie tej samej szpatułki do kilku zabiegów jest niehigieniczne. Na nałożoną cienką warstwę wosku kosmetyczka przykleja pasek materiału dociskając go do ciała. Paski zrywane są zdecydowanym ruchem w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu włosów. Jest to metoda dość bolesna. Aby zmniejszyć ból zazwyczaj kosmetyczka przed zabiegiem depilacji stosuje specjalne mleczko chłodzące i   znieczulające. Samo zrywanie plastra zawsze powinno być szybkie, gdyż wówczas ból jest łatwiejszy do zniesienia i nie powoduje podrażnień. Plaster zrywany powoli, niepewną ręką może nie tylko podrażnić skórę, może także poważnie uszkodzić naskórek.  Dobrze, jeśli podczas zrywania plastra kosmetyczka przytrzymuje i napina depilowana skórę, wówczas ból jest mniejszy.
 
Oprócz wosku z puszki nakładanego szpatułką kosmetyczki chętnie stosują wosk w aplikatorach z rolkami. Tu wosk  także jest podgrzewany w specjalnej bazie z termostatem. Ciepły i półpłynny wosk jest nakładany za pomocą aplikatora z rolką na skórę, oczywiście zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, a do ich wyrywania także stosuje się plastry. Wadą jest to, że za mało podgrzany wosk podczas jego nakładania ciągnie włoski i jest to dość bolesne. Tu także warto podpytać czy rolki są czyste, upewnić się czy są one jednorazowe czy też są dezynfekowane.

Po depilacji woskiem na podrażnioną skórę, która zazwyczaj jest zaczerwieniona, kosmetyczka aplikuje kosmetyki kojące, chłodzące i łagodzące zaczerwienienie. Jeśli zdarzyło się tak, że na skórze pozostały resztki wosku, należy je zmyć. W tym celu kosmetyczka zazwyczaj  używa specjalnych zmywaczy po depilacji, które są już w całej serii kosmetyków przeznaczonych do depilacji. Zazwyczaj także na koniec aplikuje się balsam czy żel spowalniający odrastanie włosków. Można go stosować jeszcze kilka dni po depilacji. Zazwyczaj preparaty te także zawierają substancje łagodzące i przeciwzapalne.

Wosk twardy ma natomiast postać granulek lub kostek. Tak samo jak wosk kremowy musi on zostać uprzednio rozpuszczony. Jego temperatura topnienia jest nieco wyższa niż wosku kremowego, wynosi około 42°C. Wosk twardy może mieć różne kolory i różne zapachy. Wosk rozgrzewa się w woskownicy i nakładany jest szpatułką na skórę. Następnie należy odczekać chwilę aż zastygnie na skórze i zrywany jest jako jeden kawałek. Nie używa się tu plastrów. Wosk twardy doskonale nadaje się do usuwania włosków krótkich i ciężkich do wyrwania. Kosmetyczka musi mieć dużo wprawy przy stosowaniu wosku twardego, gdyż już jego nakładanie jest trudniejsze niż wosku kremowego, a samo zrywanie wosku wymaga sporo doświadczenia. Nieprawidłowo wykonana depilacja woskiem twardym może być nieprzyjemna i bolesna, a skóra może zostać zbytnio podrażniona.

pasta cukrowa

Jest to nowość w polskich gabinetach kosmetycznych. Metoda ta oparta jest na stosowanej od stuleci technice usuwania owłosienia przez kobiety z Bliskiego Wschodu. Pasta cukrowa składa się z cukru, soku cytrynowego oraz wyciągów roślinnych. Zaletami tej metody usuwania owłosienia jest fakt, że depilacja ta jest mniej bolesna od woskowania, podrażnienie skóry także jest mniejsze, włoski są dokładnie usuwane, nawet te mniejsze. Może być wykonywana u Pań z rozszerzonymi naczynkami, gdyż temperatura pasty cukrowej ma temperaturę ciała. Cenowo jest to zabieg droższy niż woskowanie, ale z całą pewnością jest godny polecenia, gdyż efekt utrzymuje się około tygodnia dłużej niż po woskowaniu.

depilacja laserowa

Jest to metoda bardzo skuteczna i trwała. Na zabieg możemy wybrać się do specjalistycznego gabinetu zajmującego się kosmetologią estetyczną, może go wykonywać kosmetolog po odpowiednim szkoleniu oraz lekarz dermatolog. Zabieg ten ze względu na użycie światła lasera nazywany jest fotoepilacją. Energia lasera oddziaływuje bezpośrednio na melaninę, czyli barwnik włosa. Barwnik ten ma zdolność absorpcji światła, dzięki temu w mieszku włosowym dochodzi do reakcji termicznej. Dochodzi do zniszczenia cebulki włosa. Ze względu na oddziaływanie światła lasera z barwnikiem najlepsze rezultaty uzyskuje się w przypadku włosów ciemnych. Prawidłowo wykonany zabieg jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Ze względu na różne tempo wzrostu włosów oraz ze względu na fakt, że każdy włos ma 3 fazy wzrostu zabieg fotoepilacji należy powtórzyć do 8 razy. Zabieg należy powtarzać w odstępach cztero-sześciotygodniowych.

Największą zaletą tego zabiegu jest jego skuteczność i efekt utrzymujący się parę lat. Zabieg ten można z powodzeniem wykonywać na każdej partii ciała oraz na  twarzy. Wadą niestety jest nadal wysoka cena.

elektrokoagulacja

To zabieg od dawna wykonywany w gabinetach oferujących zabiegi trwałego usuwania owłosienia. Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu prądu wysokich częstotliwości. Oddziaływanie prądu powoduje wytwarzanie intensywnego ciepła w mieszku włosa. W wyniku tego dochodzi do zjawiska nazywanego elektrokoagulacją, podczas którego niszczone są na stałe białka skóry, odpowiedzialne za wzrost włosa. Jest to metoda o tyle lepsza od lasera, że nie ma tu znaczenia kolor włosa, może być zarówno stosowna u osób o jasnych jak i ciemnych włosach. Zalecana jest głównie do usuwania owłosienia z mniejszych partii ciała jak np. wąsik. Bywa ona bolesna. Efekt utrzymuje się podobnie jak w przypadku lasera, wiele lat.

ultradźwięki i enzymy

Przy tej metodzie stosuje się enzymy niszczące mieszki włosowe. Enzymy wprowadzane są do mieszka za pomocą ultradźwięków. Jest to zabieg, który wymaga kilkakrotnego powtórzenia, a jego efektywność sprawdza się raczej na włosach jasnych i delikatnych. Ta metoda również zapewnia nam wieloletni efekt.

Metod usuwania zbędnego owłosienia jest kilka, każda z nas może zastosować tę, która najbardziej jej odpowiada. Pomimo wysokiej ceny zabiegów laserowych, elektrokoagulacji czy ultradźwięków są to metody godne polecenia, gdyż efekt tych zabiegów utrzymuje się kilka lat. Dla Pań, które prowadzą aktywny tryb życia jest to doskonały sposób, aby zawsze czuć się komfortowo i pewnie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nawilżanie skóry. Prosta recepta na urodę

  Nie możemy zatrzymać upływającego czasu, który czy chcemy czy nie i tak wywrze wpływ na naszą urodę. Jednak ten swoisty wyścig z czasem możemy wygrać - należy tylko wiedzieć jak można o siebie dbać, nie tylko z próżności, ale przede wszystkim w celu zachowania na długo dobrego zdrowia.

 • Pielęgnacja skóry zimą

  Zimą nasza skóra narażona jest w szczególnym stopniu na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, obok czynników atmosferycnych takich jak wiatr i mróz narażona jest także na wysuszające działanie powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. W tym okresie wymaga więc specjalnej pielęgnacji i solidnego nawilżenia.

 • Stres nie sprzyja ładnej cerze

  Nadmierny stres nie jest korzystny dla naszych organizmów. Odbija się on także negatywnie na wyglądzie skóry, która staje się ziemista i sucha.

 • Kosmetyczne SOS dla skóry

  Jak szybko zregenerować skórę? Jest na to kilka sposobów...

 • Kosmetyki w męskim wydaniu

  Już dawno żaden nowy trend w kosmetyce nie ucieszył mnie tak bardzo jak zmiana w świadomości panów.

 • Sposoby na oparzenia słoneczne

  Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ma korzystny wpływ na samopoczucie, aktywność fizyczną, pobudza wydzielanie wielu hormonów, umożliwia syntezę witamin z grupy D. Należy jednak pamiętać o zagrożeniach, jakie stwarza dla naszej skóry.

 • Techniki masażu

  Wyróżniamy kilka technik masażu, obecnie bardzo modne są masaże orientalne, ale każdy z nich ma podobny wpływ na nasz organizm. Istnieje jednak kilka wspólnych zasad dotyczących masażu. Powinien być wykonywany w określonym tempie, rytmicznie, z określoną siłą, bez rozciągania skóry, zgodnie z kierunkiem przebiegu mięśni, naczyń krwionośnych i limfatycznych od obwodu do serca.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij