×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Higiena miejsc intymnych

Higiena miejsc intymnych to nie tylko zabieg, który daje poczucie świeżości, chroni on także przed infekcjami i stanami zapalnymi tych okolic. Codzienna, prawidłowa troska o higienę zapewnia nam zarówno odpowiedni komfort, jak i zdrowie. Latem o higienę miejsc intymnych należy dbać szczególnie.

Intymne części ciała, zwłaszcza u kobiet, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie właśnie teraz w okresie lata.

Właściwa higiena intymna jest niezbędna praktycznie w każdym momencie życia, jednak wyjątkową uwagę należy jej poświęcić w czasie dojrzewania, a zwłaszcza w trakcie miesiączki. Również nieodzowna jest ona w chwili pokwitania, kiedy to w organizmie kobiet następują gwałtowne zmiany związane z zakłóceniami gospodarki hormonalnej. W okresie tym na ogół zwiększa się ilość fizjologicznej wydzieliny z pochwy, która co prawda odgrywa istotną rolę w jej fizjologii, nawilża i utrzymuje w czystości, jednak przy nieodpowiednich czy niewystarczających zabiegach higienicznych może także powodować różnorodne dolegliwości.

Najczęstsze zagrożenia mikroflory

Statystycznie ocenia się, że ponad połowa kobiet co najmniej raz w życiu cierpiała na infekcje okolic intymnych, gdyż panie są na nie szczególnie podatne. Wynika to z budowy organizmu kobiet, ich funkcji życiowych i zmian hormonalnych, na które w różnych okresach życia są narażone.

Organizm ludzki wyposażony jest w efektywne mechanizmy obronne, które pozwalają na skuteczną obronę miejsc intymnych. Jeden z nich oparty jest o naturalne pH pochwy, którego wartość oscyluje wokół 5,5. Kwaśny odczyn tego miejsca, związany z obecnością pałeczek kwasu mlekowego, zapobiega rozwojowi bakterii oraz ogranicza zdolność ich przenikania. Jego działanie jest skuteczne, ale w określonych sytuacjach może ulegać zakłóceniu. Naturalną florę bakteryjną niszczy bowiem wiele czynników.

Do często wymienianych przyczyn zakłócenia równowagi mikroflory miejsc intymnych, choć rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, należy stosowanie antybiotyków. Wszelkiego rodzaju infekcjom sprzyja także wysoka zawartość cukru w krwi.

Jednym z grzybów mogących powodować zmiany w pochwie jest Candida albicans. Mikroorganizm ten rozwija się w środowisku o małym naświetleniu, w podwyższonej temperaturze, szczególnie gdy ma dostęp do węglowodanów. Skłonność do infekcji uwarunkowanych jego obecnością nasila się w ciąży i podczas menopauzy, kiedy to w organizmie zachodzą zamiany zakłócające równowagę hormonalną. Bardziej podatne na zakażenia są osoby chorujące na cukrzycę, m.in. ze względu na obecność cukru w moczu oraz jego zaleganie w pęcherzu, co dodatkowo sprzyja rozwojowi bakterii.

Prawidłowa higiena

Niekorzystne działanie na funkcjonowanie miejsc intymnych mogą również wywierać nieprawidłowo wykonywane zabiegi higieniczne. Stosowanie tradycyjnych, nawet wysokiej jakości mydeł, charakteryzujących się najczęściej alkalicznym odczynem, może wpływać bowiem na zmianę pH miejsc intymnych, a w konsekwencji powodować zakłócenie ich naturalnej mikroflory. Z tego też powodu do zabiegów higienicznych zalecane są odpowiednie, specjalnie do tego celu przeznaczone preparaty.

O tym, jak ważny segment stanowią tego typu produkty, może świadczyć fakt, iż należą one, obok wyrobów przeznaczonych dla dzieci do trzech lat oraz kosmetyków stosowanych w okolicach oczu, do preparatów wymagających szczególnej uwagi, wyodrębnionych przez specjalną (siódmą) poprawkę ustawy kosmetycznej. Ich skład musi być starannie dobrany oraz dokładnie sprawdzony pod względem bezpieczeństwa stosowania.

Składniki dobrych preparatów

Składnikami aktywnymi tego typu preparatów mogą być: triklosan, octan chloroheksydyny czy też odpowiednio dobrane aminy czwartorzędowe. Są to efektywne środki przeciwdrobnoustrojowe, w znaczący sposób ograniczające rozwój mikroorganizmów.

Bardzo często układem pojawiającym się w recepturach preparatów kosmetycznych przeznaczonych do higieny intymnej jest kwas mlekowy. Związek ten zaliczany do segmentu kwasów owocowych pełni rolę łagodnego środka zakwaszającego. Zapewniając odpowiednie pH, działa przeciwzapalnie i grzybobójczo. Zabezpiecza on prawidłową mikroflorę, dzięki czemu zmniejsza ryzyko infekcji, szczególnie o podłożu bakteryjnym. Związek ten delikatnie złuszczając naskórek, przyspiesza jego odnowę, odświeża skórę.

Pośród składników tego typu wyrobów, można znaleźć pochodną mocznika — alantoinę czy też D-pantenol. Związki te działają regenerująco, przyspieszają odnowę, ułatwiają gojenie uszkodzonego naskórka. Cechują je silne właściwości łagodzące i kojące. Zmniejszają pieczenie i zaczerwienienie skóry podrażnionej działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

W asortymencie surowców preparatów do higieny intymnej można wymienić garbniki, związki naturalne, odznaczające się zdolnością do trwałego wiązania z proteinami. Działają one ściągająco, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie. Reagując z białkami skóry tworzą na jej powierzchni warstwę ochronną, dzięki czemu zmniejszają uczucie pieczenia i swędzenia.

Ważnymi ich składnikami są także śluzy, czyli wielkocząsteczkowe połączenia, w skład których wchodzą cukry proste oraz kwasy uronowe. Związki te działają zmiękczająco, odświeżająco, łagodzą podrażnienia i spierzchnięcia.

Zarówno garbniki, jak i śluzy są składnikami wielu surowców roślinnych. Z powodu dużej ich zawartości w recepturach preparatów do higieny intymnej często można spotkać wyciąg pozyskiwany z kory dębu (Quercus). Charakteryzuje się on dobrymi właściwościami bakteriobójczymi, ściągającymi, niwelującymi stany zapalne skóry i śluzówki.

W kosmetykach tego segmentu chętnie stosowany jest także ekstrakt z nagietka (Calendula officinalis) znanego od czasów starożytnych jako silny środek antyseptyczny. Zawiera on m.in. saponiny, karotenoidy, fitosterole, kwasy organiczne. Jego działanie przeciwzapalne związane jest z obecnością występujących triterpenów. Charakteryzuje go również wyraźny efekt przciwbakteryjny i immunostymulujący.

W preparatach do higieny intymnej ekstrakty nagietka chętnie łączone są z wyciągami z rumianku (Matricaria chamomilla). Dzięki zawartości azulenów, flawonoidów, karotenów i bisabololu wykazują one efektywne właściwości kojące, łagodzące i przeciwzapalne. Wyciągi przygotowane z koszyczków tej rośliny działają bakteriostatycznie, oczyszczająco, regenerująco. Charakteryzuje je delikatne działanie ściągające, zmiękczające. Układy te działając synergiczne efektywnie niwelują stany zapalne skóry i śluzówek.

W recepturach tego typu można również spotkać wyciągi pozyskiwane z arniki (Arnica montana) czy melisy lekarskiej (Melissa officinalis). W układach tych czynnik wirusostatyczny stanowią zawarte w nich garbniki, będące depsydami kwasu kawowego. Ważną rośliną, która pojawia się w preparatach do pielęgnacji intymnych części ciała, jest krwawnik (Achillea millefolium L.). Pozyskiwany z niego ekstrakt zawiera chamazulen, garbniki, fitosterole, flawonoidy i witaminę C. Stosowany w preparatach kosmetycznych przyczynia się do łatwiejszego gojenia uszkodzonego naskórka. Łagodzi podrażnienia, stany zapalne, działa kojąco. Wykazuje działanie antybakteryjne i grzybobójcze. Stosowany zewnętrznie wpływa korzystnie na właściwy wzrost nabłonka, przyspiesza ziarninowanie i bliznowacenie uszkodzonej skóry. Chroni przed infekcjami, przyspiesza proces gojenia drobnych otarć, zapobiega niekorzystnym zmianom w śluzówce. Podobne efekty można osiągnąć, stosując ekstrakty z dziewanny (Verbascum thapsiforme), rozmarynu (Rosmarinus officinalis), macierzanki (Thymus pulegioides), tymianku (Thymus vulgaris), przywrotnika polnego (Alchemille vulgaris). Surowcem roślinnym pojawiającym się w kosmetykach tego segmentu jest także szałwia (Salvia officinalis). Jej wyciągi cechuje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwabakteryjne. Często w kosmetykach do higieny intymnej wykorzystywany jest również łagodny środek ściągający, jakim jest ekstrakt z hamamelisu (Hamamelis virginiana). Układ ten koi i łagodzi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienie, likwiduje pieczenie i swędzenie, zapewnia skórze odpowiedni komfort.

Nowości wśród kosmetyków do higieny

Coraz częściej pośród składników recepturalnych preparatów przeznaczonych do higieny intymnej pojawiają się olejki eteryczne. Chętnie wykorzystywanym surowcem w tego typu wyrobach jest olejek, pochodzącego z Australii, drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia). Układ ten charakteryzuje się silnym działaniem antyseptycznym, przeciwzapalnym. Jest to niezwykle silny środek bakterio-, grzybo- i wirusobójczy o ziołowym, charakterystycznym zapachu. Zaliczany jest on do najbardziej skutecznych antyseptyków.

Podobne działanie do olejku drzewa herbacianego wykazują pochodzące również z Australii olejki kanuka (Kunzea ericoides) i manuka (Leptospermum scoparium). Stosowane w preparatach kosmetycznych łagodzą infekcje i stany zapalne skóry.

Wymienionym układom w recepturach preparatów do higieny intymnej bardzo często towarzyszy olejek lawendowy (Lavandula angustifolia). Roślina, z której jest on otrzymywany pochodzi z francuskiej Prowansji. Pozyskiwany z niej układ charakteryzuje się pięknym kwiatowym zapachem i dużą różnorodnością właściwości terapeutycznych. Wykazuje on efektywne działanie w przypadku stanów zapalnych skóry, egzem, grzybic m.in. organów płciowych, pleśniawek pochwy.

Oprócz ekstraktów roślinnych i olejków eterycznych, w recepturach kosmetyków intymnych pojawiają się także indywidualne związki z nich wydzielane, spośród których na szczególną uwagę zasługują dwupierścieniowe węglowodory — azuleny. Najbardziej rozpowszechnionym w przyrodzie ich przedstawicielem jest chamazulen. Jest on składnikiem między innymi rumianku, krwawnika, piołunu. Wolne azuleny mają barwę błękitną, fiołkową lub zieloną, która nadaje charakterystyczne zabarwienie olejkom eterycznym, które je zawierają. Mają one zdolność hamowania histaminy, czym tłumaczy się ich działanie antyalergiczne. Wykazują one efekt bakteriostatyczny i bakteriobójczy. Działają miejscowo przeciwzapalnie i odkażająco, zmniejszają obrzęki, ułatwiają naskórkowanie.

Na uwagę zasługuje tu także alfa-bisabolol. Związek ten ma bardzo silne właściwości przeciwinfekcyjne, kojące i łagodzące. Zmniejsza podrażnienia skóry, chroni ją przed powstawaniem zaczerwienień i uczuleń, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Działa ochronnie i pielęgnacyjnie w stosunku do skóry, szczególnie jej lekko podrażnionych obszarów.

Regeneracja naskórka

Kolejnym związkiem znajdującym szerokie zastosowanie w preparatach do higieny intymnej jest chlorofil, zielony barwnik roślin. Przyspiesza on regenerację naskórka oraz gojenie drobnych podrażnień skóry. Charakteryzuje się działaniem antyseptycznym i ściągającym.

W odpowiedzi na rodzące się rynkowe zainteresowanie produktami przeznaczonymi do higieny intymnej, wiele firm przygotowało preparaty mające właśnie takie przeznaczenie. Produkty z tego segmentu oferowane są w bardzo różnorodnych postaciach. Głównie są to preparaty do mycia: żele, biożele, specjalne mydła. Na półkach drogerii można jednak również znaleźć balsamy, oliwki, pianki czy też płyny przeznaczone do higieny intymnej. Wyroby te doskonale usuwają naturalną wydzielinę, zachowują kwaśny odczyn, pomagają utrzymać odpowiednią wilgotność i natłuszczenie.

Pojawiają się także preparaty pielęgnacyjne przeznaczone do stosowania po myciu doskonale uzupełniające codzienne zabiegi higieniczne. Ciekawą ofertę stanowią nasączone specjalnym płynem chusteczki, które są wygodne w użyciu, odświeżają oraz likwidują intymne zapachy. Są one niezwykle przydatne w podróży, mogą jednak również stanowić dobre uzupełnienie codziennych zabiegów higienicznych. Na półkach sklepowych można także znaleźć dezodoranty specjalnie przeznaczone do higieny intymnej.

Coraz częściej w ofercie tego segmentu pojawiają się specjalne preparaty przeznaczone do higieny intymnej dla mężczyzn. Zawierają one odpowiednio dobrane składniki pielęgnacyjne, odkażające i łagodzące otarcia, różnią się jednak od tych przeznaczonych dla kobiet zapachem.

Na koniec warto zwrócić uwagę na to, że przesadne, zbyt częste mycie okolic intymnych, nawet przy użyciu odpowiednich preparatów, może także niszczyć naturalną florę bakteryjną, która zapewnia ochronę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Podziel się: