Anoreksja u nastolatek – objawy i leczenie zaburzeń odżywiania
Ewa Gąsecka

Anoreksja u nastolatek – objawy i leczenie zaburzeń odżywiania

Mimo , że połowa nastolatek jest niezadowolona ze swojego wyglądu i stosuje diety, na szczęście tylko jedna na dwieście z nich zapada na anoreksję. Na czym polega ta choroba i jak ją rozpoznać? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Anoreksja jest najpoważniejszym schorzeniem spośród zaburzeń odżywiania. Występuje głównie u dziewcząt i młodych kobiet (u mężczyzn 10 razy rzadziej), średnia wieku zachorowania wynosi 17 lat. Objawy które przesądzają o rozpoznaniu tej choroby to znaczna utrata wagi i odmowa utrzymania jej na minimalnym poziomie, nasilona obawa przed przytyciem, zaburzenia postrzegania własnego ciała, zanik miesiączki.

Cechy anorektyczek

Pacjentki wykazują specyficzne cechy charakteru jak solidność, pilność w nauce, skłonność do perfekcjonizmu. Są ambitne, przywiązują dużą wagę do osiągniętych wyników, są owładnięte potrzebą sukcesu i kontroli. Powstrzymywanie się od jedzenia daje im satysfakcję kontroli nad własnym ciałem. Unikają kontaktów, zwłaszcza z chłopcami, nie lubią działań grupowych.

Często chorobę poprzedza odchudzanie na skutek krytycznych uwag ze strony otoczenia lub presji środowiska (np. szkoły baletowe). Początkowo jest to unikanie pewnych potraw – węglowodanów i tłuszczów, z czasem ograniczenia staja się coraz większe. Bywa, że chora ma w jadłospisie tylko kilka produktów – np. jogurty, jabłka, sałata - w małych ilościach. Przeważnie ma bardzo dużą wiedzę w zakresie dietetyki i potrafi precyzyjnie określać kaloryczność potrawy.

Unikanie posiłków rodzinnych, jedzenie w samotności – w swoim pokoju, jedzenie bardzo powolne, krojenie jedzenia na talerzu na bardzo małe porcje, gotowanie dla całej rodziny i nie jedzenie przygotowanej potrawy to symptomy bardzo charakterystyczne. Osoby anorektyczne często piją kawę i wodę, żują gumę lub pala papierosy w celu uśmierzenia głodu (wbrew powszechnemu poglądowi głód odczuwają). Do tego dochodzą intensywne ćwiczenia fizyczne. Po pewnym czasie potrzeba kontroli nad jedzeniem i wysiłkiem fizycznym przybiera skrajne i obsesyjne formy. Początkowa euforia i satysfakcja przechodzi w apatię, w wielu przypadkach dochodzi do depresji i stanów lękowych.

Objawy anoreksji

Objawami fizycznymi, poza wychudzeniem, jest sucha skóra, charakterystyczny meszek na ciele, kruchość, łamliwość włosów na głowie oraz wypadanie ich pod pachami i na wzgórku łonowym. Zaburzenia miesiączkowania u dziewcząt i kobiet prowadzące do ich zaniku są wynikiem braku tkanki tłuszczowej i zaburzeń hormonalnych. Obniżenie temperatury poniżej 36 stopni, nietolerancja chłodu (stąd ciepłe ubrania nawet w letnie dni), zasinienie stóp, obrzęki, zaburzenia rytmu serca, anemia, osteoporoza – to kolejne objawy tej choroby. Mimo ewidentnych objawów wyniszczenia organizmu pacjentki zaprzeczają istnieniu problemu i sprzeciwiają się próbom pomocy ze strony rodziny czy lekarza, psychologa.

Leczenie anoreksji

Anoreksja często wymaga leczenia szpitalnego, z powodu skrajnego wyniszczenia, na skutek którego dochodzi do takich zaburzeń funkcjonowania organizmu, że zagrożone jest życie pacjentki. W dalszym leczeniu uczestniczy psychiatra, psycholog, dietetyk, wymagana jest współpraca rodziny i najbliższych. Według różnych badań całkowite wyleczenie możliwe jest u 40-77%, u części udaje się uzyskać częściową poprawę. Niestety u 5% w obserwacji pięcioletniej następuje zgon.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

  Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

 • Polipy macicy – objawy i leczenie polipów szyjki macicy i polipów trzonu macicy

  Obecnie polipy macicy są dość częstą jednostką chorobową, z którą ginekolodzy muszą się mierzyć w praktyce ambulatoryjnej. Nierzadko pozostają bezobjawowe, ale jeśli wzrastają z błony śluzowej w obrębie jamy macicy, to mogą stanowić jedną z częstszych przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych u kobiet. Pamiętajmy, że objawowe polipy macicy stanowią ważne wskazanie do konsultacji z lekarzem ginekologiem i podjęcia decyzji o ich usunięciu.

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

 • Sztuczna Inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

  W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij