Nie tylko dieta - co ma wpływ na tempo metabolizmu?
Justyna Bielecka

Nie tylko dieta - co ma wpływ na tempo metabolizmu?

Sprawdź jaką rolę dla tempa przemiany materii pełni temperatura otoczenia oraz prowadzenie aktywnego trybu życia. Dowiedz się czym jest efekt termiczny pożywienia oraz jakie niesie ze sobą konsekwencje.

Poniżej przedstawiamy trzy wybrane czynniki, które mają znaczący wpływ na tempo przemiany metabolizmu:

Cieplny efekt posiłku

Cieplny efekt posiłku pochłania około 10% całkowitego dobowego wysiłku energetycznego. Przejawia się zwiększeniem wytwarzania ciepła przez organizm po zjedzeniu posiłku.

Wzrost tempa przemiany materii po zjedzeniu posiłku może trwać nawet kilka godzin. Efekt ten różni się nasileniem oraz czasem wystąpienia, w zależności od rodzaju pożywienia.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę czas pojawienia się reakcji termicznej – najszybciej pojawi się po spożyciu węglowodanów, natomiast najdłużej utrzyma się po posiłku białkowym. Z kolei najsilniejszy efekt cieplny pojawia się po spożyciu posiłku bogatego w białko, następnie węglowodany i tłuszcze.

Mechanizm ciepłotwórczego działania pożywienia nie jest dokładnie przebadany. Analizę utrudniają dodatkowe czynniki mające duży wpływ na tempo przemiany materii, tj. przemiany metaboliczne, anaboliczne czy hormony.

Temperatura otoczenia

Spadek temperatury otoczenia powoduje wzrost przemian energetycznych w organizmie. Następuje zwiększenie produkcji ciepła mające na celu utrzymanie stałej, wewnętrznej temperatury ciała, który jest warunkiem niezbędnym do utrzymania procesów życiowych w stanie równowagi. To dlatego Eskimosi mają wysokie tempo przemiany materii, w porównaniu m.in. z Europejczykami. Mieszkańcy Europy górują zaś tempem metabolizmu nad mieszkańcami ciepłych rejonów Azji.

Aktywność ruchowa

Osoby regularnie uprawiające sport mają wyższe tempo przemian energetycznych ustroju. Jednym z powodów, takiego stanu rzeczy, jest większa masa mięśni szkieletowych (stanowiąca około 40% ogólnej masy ciała). Przemiany energetyczne zachodzące w mięśniach są znacznie większe niż w innych tkankach organizmu.

Na tempo przemiany materii ma również wpływ aktywność układu nerwowego, który odpowiedzialny jest m.in. za utrzymanie prawidłowego napięcia mięśni szkieletowych w spoczynku.

źródło: S. Maśliński, J. Ryżewski, Patofizjologia 1, Warszawa, PZWL, 2009

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zadbaj o dłonie przy komputerze

  Coraz więcej ludzi pracuje regularnie przy komputerze. Dłonie spędzają na klawiaturze i myszce większość dnia.

 • Nie bój się ćwiczyć z chorobą niedokrwienną

  Ćwiczenia odgrywają ważną rolę zarówno w zapobieganiu jak i rehabilitacji wielu chorób serca. Mogą one mieć pozytywny wpływ na wiele czynników ryzyka chorób serca takich jak nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca czy nadwaga.

 • Jedz błonnik, zadbaj o jelita

  Błonnik nierozpuszczalny w wodzie (inaczej włókno pokarmowe), jest odporny na działanie enzymów trawiennych i pełni wiele funkcji w naszym organizmie, m.in. reguluje poziom kwasu solnego w żołądku i wpływa na wydzielanie hormonów układu pokarmowego (gastryny). To nie jedyne jego zalety, stanowi bowiem dobre podłoże dla rozwoju właściwej flory bakteryjnej jelit, jest zatem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

 • Obawy przed noszeniem soczewek

  Osoby, które nigdy jeszcze soczewek nie nosiły, często mają pewne, zazwyczaj nieuzasadnione obawy. Pomagamy je rozwiać.

 • Nie daj się ograniczyć okularom. Noś kontakty!

  Ile razy musiałeś rezygnować z uprawiania sportu w obawie o to, że w trakcie ćwiczeń twoje okulary spadną lub ulegną uszkodzeniu? Od momentu wynalezienia soczewek kontaktowych wady wzroku przestały być już problemem dla sportowców. Ty również nie daj się ograniczyć okularom. Załóż soczewki i ciesz się pełną swobodą ruchu.

 • Jak gorączka wpływa na organizm?

  Czujesz, że twoje czoło jest rozpalone, a ciało przechodzą lodowate dreszcze? Dowiedz się co się dzieje z twoim organizmem podczas gorączki.

 • Jak schudnąć przed sylwestrem?

  Jeżeli w święta zdarzyło ci się zjeść troszkę za dużo, masz jeszcze kilka dni, żeby wrócić do formy i zmieścić się w sylwestrowej kreacji. Jak ratować się, jeżeli za bardzo sobie w święta pofolgowaliśmy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij