×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dlaczego tak trudno jest schudnąć?

Chcesz schudnąć ale masz słabą wolę? Wyjaśniamy dlaczego utrata kilogramów to żmudny i długotrwały proces. Przedstawiamy wskazówki, które ułatwią odchudzanie.

Decyzja o odchudzaniu powinna być przemyślana, a sam proces dokładnie zaplanowany.

Stworzenie schematu, to podstawowe zadanie, którego warto się trzymać.

Zapisanie wymarzonej wagi i wyznaczenie (realnego!) terminu jej osiągnięcia, zwiększy prawdopodobieństwo sukcesu. Pozwoli również na śledzenie postępów.

Metoda małych kroczków (np. pół kilograma mniej tygodniowo) może nie jest szybka, za to z pewnością skuteczna.

Warto o tym pamiętać, jeśli chce się zmienić swoją sylwetkę na zawsze, a nie na kilka tygodni, czy miesięcy.

Jak ułatwić sobie odchudzanie?

  • Ćwicz... w pojedynkę – większość ludzi poleca namówienie bliskiej osoby na towarzyszenie w ćwiczeniach. Z doświadczenia wiem, że w miarę upływu czasu, wspólne ćwiczenia stają się coraz mniej efektywne.

Osoby mają problem ze zgraniem wspólnych terminów i… chęci do ćwiczeń, zdarzają się też niespodziewane wydarzenia.

W takich sytuacjach często obserwuję, że współtowarzysz solidarnie (i bez wyrzutów sumienia) rezygnuje z ćwiczeń danego dnia.

To błąd! Jeśli nie masz pewności, ze druga osoba jest równie zmotywowana – nie uzależniaj swojej wizyty na siłowni czy basenie, od jej towarzystwa.

Zdecydowanie bardziej motywujące są ćwiczenia przeprowadzane w grupach na terenie klubów fitness. Być może na początku będziesz się czuć nieswojo w obcym gronie, jednak z czasem nawiążesz nowe znajomości i poczujesz się pewniej.

  • Unikaj pokus – odchudzając się często wydaje się nam, że jesteśmy narażeni na większą liczbę pokus żywieniowych, niż było ich dotychczas. Gorąco namawiam do unikania widoku smacznych, ale kalorycznych potraw.

Osoby, które nie mają silnej woli, łatwo mogą się "złamać", zwłaszcza na początku, zanim przyswoją zdrowe nawyki i nowy sposób żywienia stanie się dla nich naturalny.

Odradzam także próbowanie kalorycznych potraw dla tzw. „smaku”. Mówi się, że można jeść wszystko na co ma się ochotę, tylko w niewielkich ilościach, by zachować szczupłą sylwetkę. Owszem, jednak osoby, które się odchudzają do tej pory miały z tym problem i przesadzały z ilością jedzenia, dlatego zdecydowały się przejść na ścisłą dietę.

Do czasu ustabilizowania wagi odradzam celowe odstępstwa od diety. Mały kawałek ciasta nie zniweczy, oczywiście, osiągniętych rezultatów, jednak może obniżyć wolę walki ze zbędnymi kilogramami.

Masz ochotę na przekąskę? Znajdź niekokaloryczny przysmak. Pamiętaj, że nawet zdrowe przekąski tj. owoce suszone czy orzechy mogą być bombą kaloryczną. Stosunkowo mało kaloryczna jest większość warzyw, które można jeść praktycznie bez ograniczeń.


Podziel się: