×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Uczucie „trzaskania” i ból w stawie ramiennym - co robić?

Ból w stawie ramiennym zwiastuje najprawdopodobniej uszkodzenie mięśni wchodzących w skład pierścienia rotatorów (mięsień nadgrzebieniowy, mięsień podgrzebieniowy, mięsień podłopatkowy).

Cechami charakterystycznymi w owym uszkodzeniu są między innymi: ból i ograniczenie w czasie wykonywania ruchu odwodzenia ręki lub niemożność wykonania tego ruchu do kąta 30-60o bez pomocy drugiej osoby.

Leczenie w przypadku takiego rodzaju uszkodzeń dzielimy na:
a) zachowawcze – stabilizacja chorego stawu za pomocą gipsu na okres około 6-8 tygodni, następnie leczenie za pomocą kinesiotapingu, ćwiczenia czynne, ćwiczenia wzmacniające obręcz barkową itp.
b) operacyjne- stosowane w przypadku całkowitego uszkodzenia mięśni: podłopatkowego, pod- i nadgrzebieniowego. Polega na odtworzeniu pracy i budowy pierścienia rotatorów.

Uczucie tzw. „trzaskania” w stawie jest z kolei najczęściej wynikiem nieprawidłowo odżywionej chrząstki stawowej bądź zmniejszonej ilości mazi w stawie (maź działa jak smar nakładany na metalowe części - jeśli jest jej za mało, wówczas dochodzi do ocierania się blisko położonych powierzchni względem siebie, a co za tym idzie - ich szybszego zużywania się). W skład leczenia tego rodzaju dysfunkcji wchodzą między innymi zabiegi fizykalne (lampa sollux) oraz zabiegi z terapii manualnej.


Podziel się: