Od stycznia w aptekach kupimy medyczną marihuanę
Katarzyna Szulik

Od stycznia w aptekach kupimy medyczną marihuanę

Od 17 stycznia 2019 roku polscy pacjenci mogą zaopatrywać się w aptekach w susz konopi indyjskich, który na polski rynek wprowadziła firma Spectrum Cannabis Polska. Susz będzie sprzedawany wraz z urządzeniem do wdychania.

Zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli Naczelnej Izby Aptekarskiej, susz dostępny w hurtowniach farmaceutycznych będzie mógł zostać sprowadzony do każdej apteki po okazaniu stosownej recepty wystawionej przez specjalistę. Po sprowadzeniu leku farmaceuta będzie go odważał w izbie recepturowej apteki, a we właściwym ustalaniu dawek mają pomóc organizowane w całej Polsce szkolenia z tzw. medycyny konopnej. W ich trakcie farmaceuci nauczą się nie tylko wyliczania dawek leku i jego przygotowania, ale również poznają jednostki chorobowe, w jakich może być stosowana medyczna marihuana oraz jakiego typu recepty i przepisy dopuszczają jej użytek.

Susz bez refundacji

Zgodnie z informacjami „Gazety Wyborczej”, 1 gram suszu ma kosztować około 65 złotych i nie będzie refundowany, a receptę, zgodnie ze wskazaniem, będzie mógł wystawić każdy lekarz.

Susz dostępny w aptekach zawiera 19 proc. THC (substancji psychoaktywnej służącej głównie leczeniu bólu) oraz mniej niż 1 proc. CBD stosowanej w terapii m.in. padaczki lekoopornej. Kupujący medyczną marihuanę powinni mieć przy sobie dokument potwierdzający jej legalne nabycie.

Problemy z legalną marihuaną

Pierwszy zarejestrowany w Polsce lek z konopiami indyjskimi miał trafić do polskich aptek pod koniec 2018 roku, jednak ostatecznie pierwsza partia leku pojawiła się w hurtowniach w minionym tygodniu. Ta decyzja oznacza zwrot w dziedzinie leczenia marihuaną w Polsce, której legalizacja nastąpiła już w listopadzie 2017 roku, między innymi na mocy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zmiana przepisów pozwoliła lekarzom na przepisywanie marihuany w celach leczniczych pacjentom, u których występują wskazania do terapii tego typu. Z początkiem grudnia 2017 roku Minister Zdrowia wydał jednak rozporządzenie, które zrównywało medyczną marihuanę ze standardowym surowcem farmaceutycznym, co nałożyło na jej producentów ogromne restrykcje, których większość nie była w stanie spełnić. W efekcie, mimo braku przeszkód prawnych, polscy pacjenci do niedawna nie mieli faktycznego dostępu do legalnego leku, którym obecnie jest marihuana.

Do tej pory jedynym dopuszczonym do obrotu produktem leczniczym zawierającym kannabinoidy był Sativex. Wcześniej istniała możliwość importu celowego również innych preparatów, w tym Bediolu czy Bedrocanu, po uzyskaniu zgody od ministra zdrowia. Jednak znowelizowany w lipcu 2017 roku artykuł o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych praktycznie zablokował do nich dostęp.

Zgodnie z nowelizacją, jeśli Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oceni, że nie jest zasadne finansowanie danego preparatu ze środków publicznych, minister obligatoryjnie odmawia zgody na refundację. Agencja uznała, że w świetle badań naukowych produkty zawierające kannabinoidy – Bediol i Bedrocan, Bedica, Bedrolite i Bedrobinol – nie powinny być refundowane. Według niej nie ma uzasadnienia dla refundacji w przypadku, gdy pacjent cierpi np. na padaczkę lekooporną, przewlekły ból (w tym w chorobie nowotworowej), ból neuropatyczny, ból fantomowy, spastyczność, algodystrofię, nudności i wymioty związane z chemioterapią czy stwardnienie rozsiane.

Powiązane produkty

Nauka potwierdza skuteczność konopi

Opiniom AOTMIT przeczą liczne badania naukowe, które dowodzą, że w przypadku wielu chorób jest ona lekiem skutecznym i bezpiecznym. Najnowsze badanie kliniczne przeprowadzone na dzieciach chorych na zespół Lenoxa-Gastauta, czyli lekooporną odmianę padaczki, jednoznacznie potwierdziły, że terapia z wykorzystaniem pochodnych marihuany znacząco zmniejsza częstotliwość napadów padaczkowych. Uczestnikom badania klinicznego fazy III GWPCARE3 przez 4 dni podawano trzy dawki kannabidiolu w wysokości 20 mg/kg/dobę, 10 mg/kg/dobę oraz placebo. Okazało się, że częstotliwość napadów u dzieci biorących lek wyraźnie się zmniejszyła. W grupie przyjmującej największą dawkę zredukowano ją o 42 proc., w drugiej o 37 proc., natomiast w grupie placebo o 17 proc. Ponadto u około 40 proc. uczestników pierwszej i drugiej grupy liczbę napadów udało się zmniejszyć przynajmniej o połowę.

W Polsce eksperymentalne leczenie tego typu przez pewien czas stosował dr Marek Bachański, lekarz z Centrum Zdrowia Dziecka. Stosowanie marihuany pozwoliło zmniejszyć liczbę napadów z nawet kilkuset do zaledwie kilku dziennie. Dyrekcja CZD uznała jednak, że terapia eksperymentalna nie została zaakceptowana przez komisję etyki, która ostatecznie zakwestionowała wspomniane metody leczenia i nakazała jego zakończenie mimo pozytywnych efektów.

Preparaty zawierające kannabinoidy przydatne są przede wszystkim w leczeniu dolegliwości bólowych, szczególnie u pacjentów z zaawansowanymi nowotworami oraz cierpiącymi na długotrwałe bóle neuropatyczne. Użycie tych leków poprawia również samopoczucie, uśmierzając różne dolegliwości oraz pobudza apetyt, co jest szczególnie ważne u pacjentów onkologicznych, którzy bardzo często cierpią na niedowagę i są wyniszczeni terapią.

Należy jednak pamiętać, że środki na bazie konopi indyjskich są jedynie dodatkiem do leków i powinny być traktowane jako tak zwana terapia ostatniej szansy. Stosowane są najczęściej jako leczenie uzupełniające, gdy inne środki okazują się niewystarczające.

Leki zawierające kanabidol (CBD) mogą okazać się również bardzo pomocne w leczeniu wielu uzależnień, takich jak alkoholizm, lekomania i narkomania. Choć związek ten sam kojarzy się z narkotykiem, działa zupełnie przeciwnie, zwiększając skuteczność leczenia.

 1. A. Karwowska, Od czwartku w aptekach można zamawiać medyczną marihuanę. W Polsce jest już pierwsze 7 kg konopi, „Wyborcza.pl” [online], http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,24299460,medyczna-marihuana-jest-w-aptekach.html, [dostęp:] 21.01.2019.
 2. M. Adamski, RPO: medyczna marihuana faktycznie jest niedostępna dla chorych, „Rzeczpospolita” [online], https://www.rp.pl/Zdrowie/309129959-RPO-medyczna-marihuana-faktycznie-jest-niedostepna-dla-chorych.html, [dostęp:] 21.01.2019.
 3. Z. Chromiec, Marihuana w gąszczu przepisów, „Służba Zdrowia”, nr 51-66 (4752-4767); 12 lipca 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij