×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nietolerancja pokarmowa – powszechny problem nowoczesnego społeczeństwa

Wiele osób odczuwających zróżnicowane objawy ma problem z otrzymaniem właściwej diagnozy lekarskiej. Zazwyczaj w takich przypadkach stosowane jest leczenie objawowe, łagodzące skutki, ale nie docierające do przyczyn dolegliwości – np. preparaty sterydowe w przypadku wysypki skórnej lub środki przeciwbólowe podczas migreny. Wiele osób żyje latami z problemem, nie mogąc uzyskać właściwiej diagnozy nawet po licznych konsultacjach lekarskich. Schorzenia takie są określane jako idiopatyczne, czyli o nieznanej przyczynie.


Zamów test Food Detective na doz.pl

Dopiero niedawne badania wskazują, że ich podłożem może być nietolerancja pokarmowa. Jedną z jej cech jest duża różnorodność objawów takich jak problemy skórne, bóle głowy, migrena, problemy gastryczne, biegunka, wzdęcia, depresja, problemy z wagą i wiele innych, które trudno zdiagnozować jako związane z pokarmami przyjmowanymi na co dzień. Diagnozę utrudnia również fakt, iż reakcja organizmu na nietolerowany pokarm jest odsunięta w czasie od kilku godzin do kilku dni – stąd trudno jest powiązać dany pokarm z określonym objawem.

Alergie, nadwrażliwość i nietolerancje to zjawiska coraz bardziej powszechne w nowoczesnym społeczeństwie. Część osób uważa, że ich przyczyną może być przeciążenie naszych systemów immunologicznych, które nie radzą sobie z ładunkiem alergenów, na jakie jesteśmy wystawieni. Inni sugerują, że życie w coraz lepszych warunkach higienicznych oraz spożywanie przetworzonej żywności powoduje, że nasz system immunologiczny nie nabiera wystarczającej odporności do radzenia sobie z tymi przeciążeniami. Niezależnie od przyczyn, pewne jest, że alergie, nadwrażliwość i nietolerancje występują coraz częściej – ocenia się że obecnie problem nietolerancji dotyczy ok. 10% dzieci i ok. 45% dorosłych.

Czym się różni alergia od nietolerancji pokarmowej?

Ważne jest, aby rozróżniać te dwa pojęcia. Wiele osób wiąże niekorzystny wpływ pokarmów na organizm wyłącznie z klasycznymi alergiami pokarmowymi (alergia typu I), czyli sytuacją kiedy reakcja na alergen następuje niemal natychmiast po tym jak dostanie się on do organizmu. Jest to tradycyjna, anafilaktyczna odpowiedź organizmu na czynniki takie jak penicylina, pokarm (np. orzeszki ziemne) lub czynniki dostarczane drogami oddechowymi (np. pyłki roślin). Reakcja jest oparta na przeciwciałach klasy IgE (immunoglobuliny IgE), a objawy są związane z wydzieleniem histaminy.

Niewiele osób jednak ma świadomość, że znacznie częściej niektóre pokarmy wywołują negatywne reakcje organizmu z dużym opóźnieniem –  od pół godziny do nawet kilku dni. Taki rodzaj reakcji na pokarm określany jest mianem alergii typu III lub nietolerancją pokarmową. Obok opóźnionej reakcji na alergen, nietolerancji pokarmowej towarzyszy wiele przykrych objawów i schorzeń, które utrzymują się przez wiele miesięcy, a nawet lat, ponieważ nie są kojarzone z dietą. Mechanizm działania nietolerancji pokarmowych opiera się na wytwarzaniu przeciwciał typu IgG. Objawy są związane z tworzeniem kompleksów przeciwciało-antygen, które są wydalane z organizmu lub najczęściej odkładane w różnych tkankach, co tłumaczy różnorodność objawów jakich doświadczamy. Formowanie kompleksów może trwać godziny lub dni, co tłumaczy trudność w dostrzeżeniu związku między występującym objawem, a spożytym pokarmem. Rozpad kompleksów również może trwać długo (dni lub tygodnie) w zależności od tego jak efektywny jest nasz układ  immunologiczny.
Badania wykazują, że alergie typu I dotykają ok 2 – 3% populacji, a nietolerancje nawet 45% populacji.

Diagnostyka i leczenie nietolerancji pokarmowych

Na rynku dostępne jest kilka testów, które określają podwyższone poziomy przeciwciał IgG w reakcji na specyficzne pokarmy. Najczęściej wymagają one przesłania próbki krwi do laboratorium. Z tego powodu, bardzo interesujący jest test Food Detective, który pozwala na samodzielne, szybkie i pewne określenie reakcji organizmu na 59 najpopularniejszych pokarmów. Sprzedawany zestaw zawiera komplet odczynników i narzędzi pozwalających na samodzielne pobranie krwi z palca oraz dokonanie badania. Wynik otrzymujemy już po 40 minutach. Test bazuje na sprawdzonej w wielu testach laboratoryjnych metodzie ELISA i jest produkowany przez firmę Cambridge Nutritional Sciences (CNS) Ltd. z Wielkiej Brytanii, która od 1994 r. specjalizuje się w dostarczaniu testów z zakresu chorób zakaźnych i autoimmunologicznych.

Przeprowadzenie testu Food Detective polega na pobraniu krwi z palca (w zestawie dostarczono specjalny lancet, kapilarę, chusteczkę do dezynfekcji oraz plaster opatrunkowy), wymieszaniu z dostarczonym odczynnikiem i umieszczeniu na tacce reakcyjnej zawierającej odpowiednio spreparowanie próbki białek. W kolejnych krokach tacka poddawana jest procesowi wywoływania i utrwalania. Całość trwa ok. 40 minut. Otrzymany wynik wskazuje nietolerowane przez organizm pokarmy lub grupy produktów poprzez zabarwienie odpowiednio oznaczonych pól. Stopień nietolerancji jest wskazywany przez intensywność zabarwienia pola odpowiadającego danemu pokarmowi.

Zaleca się, aby otrzymany wynik skonsultować z dietetykiem lub innym specjalistą i na tej podstawie modyfikować dietę. Można jednak podjąć samodzielnie bardzo skuteczne działania. Polegają one na całkowitym odstawieniu problematycznych pokarmów na min. 3 miesiące, a następnie wprowadzaniu ich rotacyjnie (nie częściej niż raz na 4 dni) oraz obserwację reakcji organizmu. Należy jednak zwrócić uwagę, że bardzo często problematyczne pokarmy są częścią innych pokarmów. Dla przykładu drożdże występują w alkoholach i kostkach rosołowych. Jajka są obecne w ciastach, słodyczach i wielu innych produktach. Skuteczność działań jest w dużej mierze zależna od konsekwencji i dokładności wprowadzonych zmian diety. Nagrodą za pewne wyrzeczenia może być pozbycie się dolegliwości lub chorób, na które cierpiało się latami.

Więcej informacji na temat testów Food Detective można uzyskać na stronie www.FoodDetective.pl. Dostępne jest również forum dyskusyjne – nietolerancje.pl, gdzie można wymienić swoje doświadczenia lub przedyskutować pytania.

Pobierz ulotkę informacyjną  

Najczęstsze objawy nietolerancji pokarmowej:

 • astma
 • bezsenność
 • biegunki
 • bóle głowy
 • bole stawów
 • celiakia
 • depresja
 • drażliwość
 • egzema
 • fibromialgia
 • hipoglikemia
 • lęk
 • migrena
 • moczenie nocne
 • nadaktywność u dzieci (ADHD)
 • nieżyt żołądka
 • problemy dermatologiczne
 • przybieranie na wadze
 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • wrzodziejące zapalenie okrężnicy
 • wzdęcia
 • zapalenie skóry
 • zaparcia
 • zespół jelita drażliwego
 • złe wchłanianie  pokarmu
 • zmęczenie chroniczne

Pokarmy ujęte w teście Food Detective:

baranina, brokuł, czarna porzeczka, czosnek, drożdże, gluten, grejpfrut, grzyby, herbata, imbir, jabłko, jajko (całe), kakao, kapusta, kukurydza, kurczak, marchew, migdały, mix białego mięsa ryb (łupacz/plamiak, dorsz, płastuga/flądra), mix melon (melon, kantalupa i arbuz), mix mięs ryb słodkowodnych (łosoś i pstrąg), mix mięsa skorupiaków (krewetka, krab, homar, małż jadalny), mix roślin strączkowych (groch, soczewica, fasola), mleko krowie, ogórek, oliwka, orzech brazylijski, orzech nerkowca, orzech włoski, orzech ziemny, owies, papryki (czerwona, zielona i żółta), pomarańcza i cytryna, pomidor, por, pszenica, pszenica durum, ryż, seler, soja, truskawka, tuńczyk, wieprzowina, wołowina, ziemniak, żyto.

Zamów test Food Detective na doz.pl

Artykuł sponsorowany


Podziel się: