Insulinomimetyki – gymnema sylvestre (gurmar) – właściwości, wskazania i skutki uboczne suplementacji. Czy liście „niszczyciela cukru” są skuteczne podczas odchudzania?
Gymnema sylvestre to pochodząca z rejonów Azji południowo-wschodniej roślina o właściwościach insulinomimetycznych, czyli obniżających poziom cukru we krwi. Zalecana cukrzykom i osobom będącym w trakcie terapii odchudzającej. Pomaga ograniczyć łaknienie na słodkie produkty, znieczulając kubki smakowe w miejscu, które odpowiada za wiązanie cukru. Jak długo należy sumplementować gurmar, aby zauważyć oczekiwane działanie, ile kosztuje preparat z liści gymnema sylvestre i jakie mogą być skutki uboczne stosowania suplementu z tym insulinomimetykiem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Gymnema sylvestre jest rośliną stosowaną w medycynie ajurwedyjskiej od tysięcy lat. Znana jest również pod nazwą gurmar, a przez mieszkańców Indii nazywana jest potocznie „niszczycielem cukru”. Surowiec ten posiada wiele cennych właściwości, jednak najbardziej ceniony jest za regulujący wpływ na poziom glukozy we krwi, będąc insulinomimetykiem. Dodatkowo spożywanie liści gymnema sylvestre powoduje brak odczuwania słodkiego smaku, a w konsekwencji zmniejszenie apetytu na słodycze. Dlatego suplementacja gymnema slvestre zalecana jest u pacjentów chorujących na cukrzycę oraz osób odchudzających się.
Czym jest gymnema sylvestre? – właściwości insulinomimetyku
Gymnema sylvestre jest rośliną pochodzącą z rejonów południowych Indii oraz południowo-wschodniej Azji. Od ponad 2000 lat jest znanym surowcem leczniczym stosowanym w medycynie ajurwedyjskiej. Wykorzystywano ją jako preparat o właściwościach przeciwgorączkowych, ułatwiających wypróżnianie, przeciwdrobnoustrojowych, moczopędnych, wzmacniających pracę serca i ułatwiających odkrztuszanie. Obecnie znajduje zastosowanie w terapii wspomagającej odchudzanie oraz zaburzenia poziomu cukru we krwi.
Liczne badania wykazały, że substancje czynne występujące w liściach gymnema sylvestre wpływają na zwiększenie wytwarzania oraz uwalniania insuliny poprzez działanie regenerujące wysp Langerhansa (część zewnątrzwydzielnicza trzustki). Z tego powodu gurmar zaliczany jest podobnie jak chrom, czy kwas alfa-liponowy (ALA) do grupy insulinomimetyków, czyli związków poprawiających proces produkcji i wykorzystania insuliny w organizmie. Wykazano również, że podawanie gurmar powoduje obniżenie poziomu glukozy mierzonej na czczo, spadek stężenia hemoglobiny glikowanej (HbA1C) we krwi, redukcję dawki podawanych doustnych leków hipoglikemicznych oraz zmniejszenie zapotrzebowania organizmu na insulinę.
Gymnema sylvestre w procesie odchudzania. Czy pomaga zmniejszyć ochotę na jedzenie słodyczy?
Gurmar jest powszechnie stosowany w diabetologii oraz zwiększonym łaknieniu na słodycze. Hindusi nazywają tą roślinę „niszczycielem cukru”, ponieważ spożywanie, a zwłaszcza żucie liści gymnema sylvestre, powoduje znieczulenie kubków smakowych w miejscach wiązania cukrów, a w konsekwencji utratę zdolności odczuwania smaku słodkiego. Skutkuje to zmniejszenie apetytu i ochoty na słodkie produkty. Dodatkowo substancje zawarte w gurmar regulują metabolizm i tolerancję glukozy, stymulują aktywność enzymów uczestniczących w trawieniu cukrów, na drodze zależnej od insuliny oraz normują zaburzenia metaboliczne związane z podwyższonym poziomem glukozy we krwi.
Gymnema sylvestre – wskazania do suplementacji
Gymnema sylvestre stanowi niezwykle cenny produkt leczniczy, który zalecany jest zwłaszcza osobom chorujących na cukrzycę lub mającym problemy z metabolizmem glukozy i insuliny. Ze względu na szereg korzystnych działań zalecane jest stosowanie tej rośliny celem przeciwdziałania wystąpieniu powikłań cukrzycowych. Istnieją doniesienia naukowe, w których opisywany jest efekt zarówno hamowania procesu tycia, jak i wzrostu cholesterolu u diabetyków, którzy włączyli gymnema sylvestre w swoją terapię wspomagającą. Biorąc pod uwagę wpływ spożywanego gurmar na ograniczenie apetytu na słodycze i inne produkty bogate w cukry proste o słodkim smaku, suplementacja tego składnika wskazana jest podczas kuracji odchudzających, zwłaszcza u osób z niepohamowanym łaknieniem, problemem kompulsywnego objadania się tą grupą produktów. Dodatkowo preparaty z gymnema sylvestre wpływają korzystnie na redukcję problemów gastrycznych, zakażeń bakteryjnych, ograniczają próchnicę i wykazują aktywność antyoksydacyjną.
Gymnema sylvestre – skutki uboczne suplementacji
Dotychczas nie odnotowano jakichkolwiek działań niepożądanych po zastosowaniu preparatów zawierających gurmar. Jednakże brak jest badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania przetworów z gymnema sylvestre u dzieci, kobiet w ciąży, czy karmiących piersią. Dlatego u tych osób nie należy stosować gurmar. Dodatkowo w przypadku włączenia suplementacji gymnema sylvestre u osób z zaburzeniami poziomu cukru we krwi, przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się z diabetologiem, który dostosuje dawkę stosowanych leków przeciwcukrzycowych.
Gymnema sylvestre – który suplement wybrać i jak go dawkować?
Przetwory z gymnema sylvestre dostępne są w postaci kapsułek, tabletek, suszu, ekstraktów, wyciągów i nalewek, które można kupić w aptekach, sklepach zielarskich oraz tych ze zdrową żywnością. Wybierając preparat z gymnema sylvestre warto zwrócić uwagę na producenta, który wytwarza dany produkt. Najlepiej wybierać sprawdzonych wytwórców, którzy przeprowadzają badania potwierdzające skład i jakość swoich produktów.
Zazwyczaj rekomendowane jest przyjmowanie produktów z gurmar w dawce 200 mg przed dwoma największymi posiłkami. Korzystne rezultaty można zaobserwować po około miesiącu regularnego stosowania gurmar. Najlepsze efekty uzyskuje się po okresie 6–12 miesięcy systematycznej suplementacji. Suplement z liści gymnema sylvestre kosztuje około 20 zł.