Insulinomimetyki – gymnema sylvestre (gurmar) – właściwości, wskazania i skutki uboczne suplementacji. Czy liście „niszczyciela cukru” są skuteczne podczas odchudzania?
Alicja Świątek

Insulinomimetyki – gymnema sylvestre (gurmar) – właściwości, wskazania i skutki uboczne suplementacji. Czy liście „niszczyciela cukru” są skuteczne podczas odchudzania?

Gymnema sylvestre to pochodząca z rejonów Azji południowo-wschodniej roślina o właściwościach insulinomimetycznych, czyli obniżających poziom cukru we krwi. Zalecana cukrzykom i osobom będącym w trakcie terapii odchudzającej. Pomaga ograniczyć łaknienie na słodkie produkty, znieczulając kubki smakowe w miejscu, które odpowiada za wiązanie cukru. Jak długo należy sumplementować gurmar, aby zauważyć oczekiwane działanie, ile kosztuje preparat z liści gymnema sylvestre i jakie mogą być skutki uboczne stosowania suplementu z tym insulinomimetykiem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Gymnema sylvestre jest rośliną stosowaną w medycynie ajurwedyjskiej od tysięcy lat. Znana jest również pod nazwą gurmar, a przez mieszkańców Indii nazywana jest potocznie „niszczycielem cukru”. Surowiec ten posiada wiele cennych właściwości, jednak najbardziej ceniony jest za regulujący wpływ na poziom glukozy we krwi, będąc insulinomimetykiem. Dodatkowo spożywanie liści gymnema sylvestre powoduje brak odczuwania słodkiego smaku, a w konsekwencji zmniejszenie apetytu na słodycze. Dlatego suplementacja gymnema slvestre zalecana jest u pacjentów chorujących na cukrzycę oraz osób odchudzających się.

Czym jest gymnema sylvestre? – właściwości insulinomimetyku

Gymnema sylvestre jest rośliną pochodzącą z rejonów południowych Indii oraz południowo-wschodniej Azji. Od ponad 2000 lat jest znanym surowcem leczniczym stosowanym w medycynie ajurwedyjskiej. Wykorzystywano ją jako preparat o właściwościach przeciwgorączkowych, ułatwiających wypróżnianie, przeciwdrobnoustrojowych, moczopędnych, wzmacniających pracę serca i ułatwiających odkrztuszanie. Obecnie znajduje zastosowanie w terapii wspomagającej odchudzanie oraz zaburzenia poziomu cukru we krwi.

Liczne badania wykazały, że substancje czynne występujące w liściach gymnema sylvestre wpływają na zwiększenie wytwarzania oraz uwalniania insuliny poprzez działanie regenerujące wysp Langerhansa (część zewnątrzwydzielnicza trzustki).  Z tego powodu gurmar zaliczany jest podobnie jak chrom, czy kwas alfa-liponowy (ALA) do grupy insulinomimetyków, czyli związków poprawiających proces produkcji i wykorzystania insuliny w organizmie. Wykazano również, że podawanie gurmar powoduje obniżenie poziomu glukozy mierzonej na czczo, spadek stężenia hemoglobiny glikowanej (HbA1C) we krwi, redukcję dawki podawanych doustnych leków hipoglikemicznych oraz zmniejszenie zapotrzebowania organizmu na insulinę.

Gymnema sylvestre w procesie odchudzania. Czy pomaga zmniejszyć ochotę na jedzenie słodyczy?

Gurmar jest powszechnie stosowany w diabetologii oraz zwiększonym łaknieniu na słodycze. Hindusi nazywają tą roślinę „niszczycielem cukru”, ponieważ spożywanie, a zwłaszcza żucie liści gymnema sylvestre, powoduje znieczulenie kubków smakowych w miejscach wiązania cukrów, a w konsekwencji utratę zdolności odczuwania smaku słodkiego. Skutkuje to zmniejszenie apetytu i ochoty na słodkie produkty. Dodatkowo substancje zawarte w gurmar regulują metabolizm i tolerancję glukozy, stymulują aktywność enzymów uczestniczących w trawieniu cukrów, na drodze zależnej od insuliny oraz normują zaburzenia metaboliczne związane z podwyższonym poziomem glukozy we krwi.

Włączenie do standardowej terapii suplementacji standaryzowanym ekstraktem z gymnema sylvestre może przyczynić się do redukcji dawki stosowanych doustnych leków przeciwcukrzycowych, ograniczenia apetytu na słodycze oraz  zmniejszenia zapotrzebowania na insulinę. Dlatego gurmar wykorzystywany jest przede wszystkim w diabetologii i wspomaganiu odchudzania.

Powiązane produkty

Gymnema sylvestre – wskazania do suplementacji

Gymnema sylvestre stanowi niezwykle cenny produkt leczniczy, który zalecany jest zwłaszcza osobom chorujących na cukrzycę lub mającym problemy z metabolizmem glukozy i insuliny. Ze względu na szereg korzystnych działań zalecane jest stosowanie tej rośliny celem przeciwdziałania wystąpieniu powikłań cukrzycowych. Istnieją doniesienia naukowe, w których opisywany jest efekt zarówno hamowania procesu tycia, jak i wzrostu cholesterolu u diabetyków, którzy włączyli gymnema sylvestre w swoją terapię wspomagającą. Biorąc pod uwagę wpływ spożywanego gurmar na ograniczenie apetytu na słodycze i inne produkty bogate w cukry proste o słodkim smaku, suplementacja tego składnika wskazana jest podczas kuracji odchudzających, zwłaszcza u osób z niepohamowanym łaknieniem, problemem kompulsywnego objadania się tą grupą produktów. Dodatkowo preparaty z gymnema sylvestre wpływają korzystnie na redukcję problemów gastrycznych, zakażeń bakteryjnych, ograniczają próchnicę i wykazują aktywność antyoksydacyjną.

Gymnema sylvestre – skutki uboczne suplementacji

Dotychczas nie odnotowano jakichkolwiek działań niepożądanych po zastosowaniu preparatów zawierających gurmar. Jednakże brak jest badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania przetworów z gymnema sylvestre u dzieci, kobiet w ciąży, czy karmiących piersią. Dlatego u tych osób nie należy stosować gurmar. Dodatkowo w przypadku włączenia suplementacji gymnema sylvestre u osób z zaburzeniami poziomu cukru we krwi, przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się z diabetologiem, który dostosuje dawkę stosowanych leków przeciwcukrzycowych.

Gymnema sylvestre – który suplement wybrać i jak go dawkować?

Przetwory z gymnema sylvestre dostępne są w postaci kapsułek, tabletek, suszu, ekstraktów, wyciągów i nalewek, które można kupić w aptekach, sklepach zielarskich oraz tych ze zdrową żywnością. Wybierając preparat z gymnema sylvestre warto zwrócić uwagę na producenta, który wytwarza dany produkt. Najlepiej wybierać sprawdzonych wytwórców, którzy przeprowadzają badania potwierdzające skład i jakość swoich produktów.

Zalecane jest stosowanie produktów z określoną standaryzacją przeliczoną na zawartość wyciągu lub ekstraktu z liści gymnema sylvestre lub na zawartość min. 25 % kwasu gymnemowego.

Zazwyczaj rekomendowane jest przyjmowanie produktów z gurmar w dawce 200 mg przed dwoma największymi posiłkami. Korzystne rezultaty można zaobserwować po około miesiącu regularnego stosowania gurmar. Najlepsze efekty uzyskuje się po okresie 6–12 miesięcy systematycznej suplementacji. Suplement z liści gymnema sylvestre kosztuje około 20 zł.

  1. K. Walkiewicz i in., Znaczenie substancji aktywnych pochodzenia roślinnego w cukrzycy, „postepyfitoterapii.pl”, [online], http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2016/04/pf_2016_049-054.pdf, [dostęp:] 27.03.2021 r.
  2. Monika Zielińska-Pisklak i in., Rośliny o działaniu hipoglikemizującym, „researchgate.net”, [online], https://www.researchgate.net/publication/288115193_Rosliny_o_dzialaniu_hipoglikemizujacym_Plants_with_hypoglycaemic_activity, [dostęp:] 27.03.2021 r.
  3. M. Kania-Dobrowolska i in., Wybrane rośliny zielarskie stosowane w terapii wspomagającej leczenie otyłości, „postepyfitoterapii.pl”, [online], http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2019/10/pf_2019_03_09.pdf, [dostęp:] 27.03.2021 r.
  4. M. Strzemski, Gurmar – niszczyciel cukru, „farmacjapraktyczna.pl”,  [online], https://www.farmacjapraktyczna.pl/wp-content/uploads/2016/11/FP_10-11.2016_small.pdf, [dostęp:] 27.03.2021 r.
  5. A. Walczak, Korzenie i współczesna medycyna ajurwedyjska – wybrane zagadnienia, „h-ph.pl”, [online], http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2013/hyg-2013-3-255.pdf, [dostęp:] 27.03.2021 r.
  6. D. Kuźnicki, Gymnema sylvestris R.Br. – azjatycka roślina o działaniu przeciwcukrzycowym, „czytelniamedyczna.pl”, [online], http://www.czytelniamedyczna.pl/3557,gymnema-sylvestris-rbr-azjatycka-rolina-o-dziaaniu-przeciwcukrzycowym.html, [dostęp:] 27.03.2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • Wyprawka dla noworodka z apteki – co kupić? O czym pamiętać?

    Zbliżający się poród niesie sporo emocji dla obojga rodziców. Przygotowując się na przyjście nowego członka rodziny, warto wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne produkty, które będą potrzebne od pierwszych dni życia dziecka. Wcześniej przygotowana lista, a następnie zakupienie wyprawki dla noworodka przed jego narodzinami ograniczy zbędny stres po narodzinach dziecka oraz doda rodzicom pewności, że są w pełni przygotowani na przyjście dziecka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij