dziewczyna podczas wysiłku je żel energetyczny
Alicja Świątek

Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  1. Co to są żele energetyczne? Czy są zdrowe?
  2. Jak działają żele energetyczne?
  3. Jak korzystać z żeli energetycznych? Przed, w trakcie czy po treningu?
  4. Co powinien mieć w składzie najlepszy żel energetyczny? Które wybrać?

Co to są żele energetyczne? Czy są zdrowe?

Żele energetyczne są suplementami diety stanowiącymi skoncentrowane źródło energii w postaci łatwo przyswajalnych węglowodanów. Wspierają organizm w okresie zwiększonego wysiłku. Zwykle występują w postaci półpłynnych żeli o różnych smakach:

  • cytrynowy,
  • zielone jabłuszko,
  • caffe latte,
  • banan,
  • truskawka,
  • pomarańcza,
  • cola.

Żele energetyczne spożywane doraźnie podczas zwiększonej aktywności fizycznej nie powinny stanowić zagrożenia dla zdrowia. Jednak zastępowanie nimi zbilansowanej diety czy też nadmierne spożywanie żeli energetycznych może być niekorzystne, ponieważ niektóre z nich zawierają duże ilości cukrów prostych, ulepszaczy, sztucznych słodzików, barwników czy aromatów. Dodatkowo mają wysoki indeks glikemiczny, przez co bardzo szybko podnoszą poziom glukozy we krwi, co może być niebezpieczne w przypadku osób z chorobami metabolicznymi takimi jak cukrzyca.

Jak działają żele energetyczne?

Mechanizm działania żeli energetycznych polega na szybkim dostarczeniu do organizmu węglowodanów o dobrej przyswajalności. Zazwyczaj zawierają źródło cukrów prostych, takich jak glukoza i fruktoza, które są świetnym paliwem energetycznym.

Podczas bardzo intensywnej aktywności fizycznej, jak np. bieg w maratonie, organizm wyczerpuje zapasy energii w postaci glikogenu magazynowanego w tkance mięśniowej i wątrobie, co może prowadzić do obniżenia poziomu glukozy we krwi, a w konsekwencji do pojawienia się zmęczenia i zmniejszenia wydolności. Spożycie w takim momencie żelu energetycznego pozwala na podniesienie poziomu cukru we krwi i dodanie energii. Niektóre żele energetyczne zawierają w swoim składzie dodatek elektrolitów, które zapobiegają odwodnieniu oraz uzupełniają niedobory sodu, magnezu i potasu, czyli pierwiastków traconych wraz z potem przy zwiększonym wysiłku fizycznym.

Czy wiesz, jakie funkcje w organizmie pełni wątroba? Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Powiązane produkty

Jak korzystać z żeli energetycznych? Przed, w trakcie czy po treningu?

Zazwyczaj żele energetyczne stosowane są w trakcie zwiększonej aktywności fizycznej, np. podczas długiego biegu w maratonie, długiej przejażdżki rowerowej, długotrwałego treningu. Spożywanie tego typu produktów jest rekomendowane, jeśli przewidywany czas trwania intensywnych ćwiczeń będzie wynosił powyżej godziny. Zazwyczaj wskazane jest przyjmowanie żeli energetycznych w regularnych odstępach czasu, co ok. 20-40 minut, aby utrzymać poziom glukozy we krwi na stałym, optymalnym poziomie. Jednakże istnieją również rekomendacje w zależności od rodzaju aktywności:

  • sporty wytrzymałościowe (bieganie w maratonie, intensywna jazda na rowerze, triathlon, wioślarstwo, kajakarstwo, pływanie, bieganie na nartach, łyżwiarstwo): 1 żel co 20-40 minut wysiłku,
  • inne sporty wytrzymałościowe (długotrwałe i intensywne wycieczki piesze, wycieczki górskie): 1 żel co 60-120 minut wysiłku,
  • sporty indywidualne (tenis, squash, badminton, szermierka): 1 żel co 30-45 minut wysiłku,
  • sporty drużynowe (piłka nożna, ręczna, koszykówka, siatkówka), fitness, trening siłowy, sztuki walki, sporty zimowe i wodne: 1 żel co 30-60 minut wysiłku.
triathlonista podczas zawodów
Wskazane jest przyjmowanie żeli energetycznych w regularnych odstępach czasu, co ok. 20-40 minut,
aby utrzymać poziom glukozy we krwi na stałym, optymalnym poziomie

Niektórzy preferują przyjmowanie żeli energetycznych ok. 10-20 minut przed rozgrzewką, aby skorzystać z tzw. wyrzutu energii od samego początku treningu. Będzie to dobra metoda zwłaszcza wtedy, gdy w ciągu wcześniejszych kilku godzin nie spożywaliśmy posiłków lub były one niewystarczające.

Przy dostarczaniu żeli energetycznych najważniejsze jest wsłuchanie się w potrzeby własnego organizmu, który spadkiem energii, uczuciem głodu oraz zmęczeniem zasygnalizuje spadek poziomu cukru i potrzebę przyjęcia źródła energii przykładowo w postaci żelu energetycznego.

Co powinien mieć w składzie najlepszy żel energetyczny? Które wybrać?

Najlepszy żel energetyczny powinien w szybki sposób dostarczać łatwo przyswajalnej energii, zmniejszać uczucie zmęczenia i zwiększać wydolność organizmu. Podstawowymi składnikami tego typu produktów są cukry proste: glukoza, fruktoza oraz pochodne cukrów prostych takie jak maltodekstryna. Maltodekstrynę uzyskuje się na drodze częściowej hydrolizy skrobi. Należy do złożonych węglowodanów, jest mieszaniną poli- i oligosacharydów, jednak pomimo tego wchłania się oraz jest absorbowana w przewodzie pokarmowym równie szybko jak glukoza, która jest cukrem prostym. Z tego powodu stanowi bardzo dobre źródło łatwo dostępnej energii, które zapobiega wystąpieniu zmęczenia podczas zwiększonej aktywności fizycznej.

Zwykle zawartość węglowodanów w jednym opakowaniu żelu energetycznego wynosi 20-30 gramów, co jest odpowiednią ilością do podniesienia poziomu glukozy we krwi i jednocześnie nie powoduje dolegliwości żołądkowych. Korzystne efekty może przynieść dodatek elektrolitów w składzie, np. soli sodu i potasu. Związki te są tracone wraz z potem podczas wzmożonej aktywności fizycznej, a ich nadmierna utrata może prowadzić do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej i osłabienia. Warto wybierać produkty niezawierające sztucznych słodzików, aspartamu oraz sztucznych barwników, o jak najprostszym składzie oraz od sprawdzonych producentów, których produkty można znaleźć w aptece.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

    Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

  • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

    Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

  • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

    Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

  • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

    W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl