BIEGANIE, RUCH, JOGGING, BIEGACZ, BIEG
Mateusz Burak

Shin splints – przyczyny, objawy i leczenie bólu piszczeli u biegaczy

Shin splints jest jednym z najczęściej występujących urazów u biegaczy. Kontuzja ta, nazywana także zespołem przeciążenia przyśrodkowej okolicy piszczeli – MTSS,  objawia się bólem wzdłuż kości piszczelowej i występuje przede wszystkim u osób, które niedawno rozpoczęły przygodę ze sportem bądź zwiększyły intensywność treningów. W większości przypadków pomocne przy shin splints okazują się odpoczynek oraz fizjoterapia. Jakie zabiegi i ćwiczenia warto stosować przy MTSS?

  1. Shin splints – co to jest? 
  2. Shin splints – przyczyny 
  3. Shin splints – objawy 
  4. Shin splints – leczenie 
  5. Shin splints – fizjoterapia 
  6. Shin splints – zapobieganie 
  7. Ćwiczenia na shin splints 

Shin splints – co to jest? 

Shin splints to inaczej zespół ciasnoty przedziałów powięziowych okolicy mięśni podudzia, termin odnosi się do dolegliwości bólowych, które są zlokalizowane wzdłuż kości piszczelowej. Przypadłość jest rezultatem cyklicznych przeciążeń i rozwija się w stopniowo.

Sprawdź na DOZ.pl ofertę leków na ból mięśni i stawów.

Mianem shin splints określa się także zespół przeciążenia przyśrodkowej okolicy piszczeli (MTSS), zespół przeciążenia przedniej okolicy piszczeli (ATSS) oraz przewlekły zespół ciasnoty powięziowej przedniej grupy podudzia. 

Shin splints – przyczyny 

Przyczynami MTSS są powtarzające się obciążenia w obrębie kości piszczelowej i struktur tkanki łącznej, które łączą mięśnie z kością. Ryzyko wystąpienia kontuzji wzrasta w sytuacji, kiedy obecne są czynniki ryzyka, do takich można zaliczyć bieganie – szczególnie w okresie rozpoczynania przygody z tym sportem czy nagłe zwiększenie czasu trwania treningu, częstotliwości bądź intensywności ćwiczeń.

Bieganie po nierównym terenie, twardym podłożu, wady architektury stóp w postaci płaskostopia także zwiększają ryzyko wystąpienia zespół przeciążenia przedniej okolicy piszczeli. Za potencjalnie sprzyjające uważa się także źle dobrane obuwie, przyjmowanie leków sterydowych osłabiających wytrzymałość tkanek, wzmożone napięcie mięśni łydki oraz różną długość kończyn dolnych. 

Powiązane produkty

Shin splints – objawy 

Do objawów przeciążenia mięśni goleni oraz okolicy kości podudzia zaliczamy: 

  • tkliwość palpacyjną, ból występujący po wewnętrznej stronie kości piszczelowej,
  • obrzęk w okolicy kości podudzia,
  • ból piszczeli po bieganiu.

Ból piszczeli początkowo pojawia się jedynie podczas biegania, charakterystyczny jest fakt, że ustaje on kilkanaście minut po tym, jak zaprzestaje się poddawania obciążeniu. W kolejnym etapie jednak ból podudzia i ból wzdłuż piszczeli przybiera charakter ciągły. W dalszej kolejności taka sytuacja może doprowadzić do reakcji stresowych tej okolicy, czyli np. złamania zmęczeniowego. 

MINERAŁY DLA SPORTOWCÓW

AMINOKWASY W TABLETKACH

TERMOGENIKI

Shin splints – leczenie 

Jak leczyć shin splints? Przeciążenie mięśni podudzia i ból kości piszczelowej to sytuacja wymagająca wizyty u specjalisty.

Podstawą walki z objawami shin splints jest zmniejszenie dystansu biegu oraz intensywności treningu.

Dobrym rozwiązaniem będzie także urozmaicenie dotychczasowej aktywności fizycznej, tak, aby nie prowokować nieustannego obciążania tych samych partii mięśni. 

Niekiedy może zaistnieć konieczność zastosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, których zadaniem będzie redukcja odczynu zapalnego oraz przeciwdziałanie pojawianiu się bólu goleni. Mogą one być stosowane w formie iniekcji, środków doustnych oraz maści. Niezwykle rzadko stosuje się unieruchomienie w specjalnej ortezie na okres kilku tygodni. Dzieje się tak w przypadku nieskuteczności dotychczasowych form leczenia objawowego. 

Shin splints – fizjoterapia 

Bolące piszczele to dolegliwość, z którą warto zgłosić się do fizjoterapeuty. Postępowanie usprawniające będzie miało na celu zmniejszenie objawów stanu zapalnego i szybszą regenerację. Dobrym rezultatem w terapii shin splints odznacza się zastosowanie krioterapii miejscowej, czyli schładzanie okolicy podudzia za pomocą par ciekłego azotu. Manualne zabiegi w postaci różnych form masażu, terapii powięziowej, ćwiczeń, rozciągania i mobilizacji są właściwym kierunkiem postępowania. 

W przypadku shin splints bardzo dobrym efektem cieszy się także zastosowanie kinesiotapingu, który pozwala nie tylko na szybszą regenerację w okresie rekonwalescencji, ale odciąża mięsnie podudzia podczas wysiłku fizycznego. Zastosowanie takich działań pomaga unikać czynników stresowych oddziałujących na opisywane struktury. To z kolei pozwala na zmniejszenie prawdopodobieństwa złamania podudzia. 

Shin splints – zapobieganie 

Zapobieganie bólom piszczeli podczas biegania to przede wszystkim analiza techniki oraz intensywności aktywności. W przypadku zbyt dużych obciążeń należy je zmniejszyć i zróżnicować aktywność fizyczną. Ważne jest, aby w sytuacji wad ustawienia stóp udać się do podologa, który pomoże dobrać wkładki korygujące oraz odpowiednie obuwie. 

Przed i po każdym treningu warto również wykonać rolowanie podudzia z użyciem foam rollera. Profilaktycznie można stosować aplikacje z użyciem bandaży uciskowych, co znacznie zmniejszy ryzyko przeciążeń, poprawiając tym samym komfort biegu, czy innej preferowanej aktywności fizycznej. 

Różne techniki manualne, takie jak masaż, terapia powięziowa, ćwiczenia, rozciąganie i mobilizacja, stanowią skuteczną metodę łagodzenia objawów shin splints.

Ćwiczenia na shin splints 

Ból kości piszczelowej przy bieganiu może sprawiać olbrzymi dyskomfort lub nawet uniemożliwić wykonywanie dotychczasowych aktywności. Wobec tego warto systematycznie temu przeciwdziałać, stosując zestaw ćwiczeń:

  1. Pozycja: stanie w rozkroku na szerokości bioder. Jedna stopa ustawiona na ręczniku rozłożonym na podłodze. Ruch polega na powolnym zbieraniu ręcznika palcami u stopy, pociągając go do siebie. Następnie należy wrócić do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy 10-15 razy, po czym powtarzamy dokładnie tak samo po przeciwnej stronie. 
  2. Pozycja: stanie w delikatnym wykroku na stopniu. Jedna stopa na środku stopnia – wykroczna, druga – zakroczna ustawiona na krawędzi stopnia. Ruch polega na przeniesieniu ciężaru ciała na jedną nogę – wykroczną, wspięciu się na palce nogi przeciwnej, a następnie wykonaniu ruchu obniżenia tułowia, rozciągając w ten sposób mięśnie łydki nogi zakrocznej. Ćwiczenie powtarzamy 10-15 razy na jedną i drugą stronę. 
  3. Pozycja: stanie z w rozkroku na szerokości bioder z rękami na biodrach. Ruch polega na uniesieniu jednej kończyny dolnej wyprostowanej w kolanie i wykonywaniu powolnych ruchów zgięcia grzbietowego i podeszwowego. Ćwiczenie powtarzamy 10-15 razy na obie strony. 
  4. Pozycja: stanie w lekkim rozkroku. Na stopach obuwie sportowe. Ruch polega na powolnym akcentowaniu kontaktu poszczególnych części stopy z podłożem. Pięta, śródstopie i palce. Wykonujemy 10-15 powtórzeń na obie strony. 

W sytuacji, kiedy mimo zastosowanych działań prewencyjnych nie widać poprawy należy brać pod uwagę inne schorzenia i kontuzje, jak np. zapalenie okostnej piszczeli czy ból piszczeli od kręgosłupa. 

  1. Moen M. H., Schmikli S. L., Weir A. i in., A prospective study on MRI findings and prognostic factors in athletes with MTSS, „Scand J Med Sci Sports” 2014, n 24, s. 204-210. 
  2. Patel D. S., Roth M., Kapil N., Stress fractures: diagnosis, treatment, and prevention, „Am Fam Physician” 2011, nr 83, s. 39-46. 
  3. Swischuk L. E., Jadhav S. P., Tibial stress phenomena and fractures: imaging evaluation, „Emerg Radiol” 2014, nr 21, s. 173-177. 
  4. Brewer R. B., Gregory A. J., Chronic lower leg pain in athletes: a guide for the differential diagnosis, evaluation, and treatment, „Sports Health” 2012, nr 4, s. 121-127. 
  5. Moen M. H., Rayer S., Schipper M. i i in., Shockwave treatment for medial tibial stress syndrome in athletes; a prospective controlled study, „Br J Sports Med.” 2012, nr 46, s. 253-257. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • Biegniesz w maratonie? Wskazówki przed startem

    Jakie rady ma dla uczestników maratonu? Robert Korzeniowski ukończył dziesięć biegów maratońskich. Ma już w dorobku starty w biegach na królewskim dystansie 42 km 195 m m.in. w Londynie, Berlinie czy Bostonie. Robert stawia nie tylko na odpowiednie przygotowanie wydolnościowe, ale także zwraca uwagę na listę rzeczy, które należy przygotować przed biegiem.

  • Czym są izotoniki? Kiedy sięgać po napoje izotoniczne?

    Izotoniki to napoje, których głównym zadaniem jest ochrona organizmu przed odwodnieniem, a także dostarczenie węglowodanów oraz uzupełnienie utraconych elektrolitów w trakcie wzmożonego wysiłku. Czym dokładnie charakteryzują się izotoniki? Kto powinien sięgać po napoje izotoniczne?

  • Czy bieganie niszczy stawy?

    Podczas biegu stopa uderza o podłoże nawet 1000 razy na kilometr z siłą nacisku sięgającą czterokrotności ciężaru ciała. Nic dziwnego, że bieganie uważa się za szkodliwe dla stawów. Badania dowodzą jednak, że niesłusznie.

  • Bieganie jest zdrowe, niezależnie od czasu trwania i dystansu

    Jeśli wierzysz, że sport to synonim zdrowia, najłatwiej wcielisz tę zasadę w życie, decydując się na bieganie. Jak dowodzą najnowsze badania, nie musisz być długodystansowcem z wyśrubowanymi rekordami, by odczuwać pozytywy płynące z tej aktywności. Bieganie w każdej formie to sport, który chroni przed przedwczesną śmiercią. 

  • Trening w parach to nie tylko bieganie. Co jeszcze można wspólnie ćwiczyć?

    Walentynki to czas, kiedy celebrujemy miłość i bliskość z naszymi ukochanymi. Warto wykorzystać ten dzień, aby nie tylko obdarować się prezentami, ale także wspólnie zatroszczyć się o zdrowie i kondycję fizyczną. Jednym ze wspaniałych sposobów na to są ćwiczenia we dwoje. Nie tylko umacniają więzi, ale również wprowadzają do naszego życia ruch i radość. W poniższym artykule omówimy korzyści płynące ze wspólnego treningu, sporty, które można uprawiać w tej formie oraz praktyczne wskazówki dotyczące ćwiczeń razem.

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Czy od biegania można się uzależnić? Czym to grozi?

    Bieganie może pomóc rozładować stres, wpływa też pozytywnie na zdrowie fizyczne. Jednak niektórzy biegacze rekreacyjni wykazują oznaki uzależnienia od ćwiczeń, które wpływa destrukcyjnie na ich codzienne funkcjonowanie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl