×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

O cukrzycy wiemy coraz więcej

Badanie opinii przeprowadzone przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą pokazało, że świadomość na temat objawów i konsekwencji choroby zdecydowanie wzrosła na przestrzeni ostatnich 7 lat. Większa wiedza niekoniecznie przekłada się na profilaktykę – około 10 proc. Polaków nigdy nie mierzyło poziomu cukru we krwi.

Badanie opinii przeprowadzone przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą pokazało, że świadomość na temat objawów i konsekwencji choroby zdecydowanie wzrosła na przestrzeni ostatnich 7 lat. Większa wiedza niekoniecznie przekłada się na profilaktykę – około 10 proc. Polaków nigdy nie mierzyło poziomu cukru we krwi

Zwiększeniu świadomości na temat cukrzycy służy kampania społeczno-edukacyjna „Ścigamy się z cukrzycą”, której elementem było wspomniane badanie. WHO umieściło to schorzenie na liście najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów, której rozwojowi sprzyja zwłaszcza niezdrowy tryb życia – siedząca praca, brak ruchu i wysokokaloryczna dieta. 

Wiemy więcej, badamy się chętniej

Badanie miało na celu pokazać, w jaki sposób wiedza Polaków o cukrzycy zmieniła się w porównaniu z 2010 rokiem, gdy wykonano je po raz pierwszy. Nie ulega wątpliwości, że świadomość zdecydowanie wzrosła. 7 lat temu aż 20 proc. respondentów deklarowało, że nigdy nie wykonało badania poziomu cukru we krwi, podczas gdy dziś ten odsetek zmalał o połowę. Znacznie częściej jesteśmy także w stanie wymienić skutki cukrzycy, wśród których najczęściej wskazywano problemy ze wzrokiem, śpiączkę i stopę cukrzycową. W 2010 roku aż 35 proc. respondentów nie było w stanie podać żadnej negatywnej konsekwencji tej choroby. 

Znacznie zwiększyła się wiedza na temat objawów cukrzycy. W 2010 roku żadnego nie było w stanie wskazać aż 25 proc. respondentów, podczas gdy obecnie jest to tylko 4 proc. Do najbardziej charakterystycznych objawów cukrzycy należą podwyższone stężenie cukru we krwi, uczucie senności w ciągu dnia, a także zmęczenie i osłabienie. 

Wspomniane wyniki znajdą się w raporcie „Społeczny obraz cukrzycy”, w którym zawarte zostaną także wnioski z badania jakości życia osób dotkniętych tą chorobą. 

Czym jest cukrzyca?

Cukrzycę powoduje nieprawidłowe działanie trzustki, która odpowiada za produkcję insuliny. Jest to bardzo ważny hormon dla działania ludzkiego organizmu, który reguluje poziom cukru w organizmie. W ciele osoby chorej na cukrzycę poziom cukru jest stale podniesiony, co powoli niszczy ważne narządy wewnętrzne takie jak naczynia krwionośne, serce oraz nerki.

Aby choroba nie postępowała i nie pustoszyła organizmu, cukrzyk musi ściśle przestrzegać diety przepisanej przed diabetologa oraz stosować odpowiednie leki.

Do niedawna najpopularniejszym sposobem leczenia było stałe podnoszenie poziomu insuliny w organizmie, przez co konieczne wtedy są zastrzyki z insuliną i codzienne mierzenie jej poziomu. Cukrzyk musi również trzymać się określonego jadłospisu, który wyklucza wszystkie produkty zawierające węglowodany proste oraz dwucukry.

Są nimi na przykład pieczywo białe, słodycze, ciasta, alkohol, a zawłaszcza piwo i słodkie owoce. Przestrzeganie odpowiedniej diety przekłada się bezpośrednio na ogólny stan zdrowia chorego.

Plaga „słodkiej” choroby

Na cukrzycę choruje w Polsce 3 mln osób, ale tylko 1 mln się leczy, ponieważ jest świadoma jej istnienia i konieczności podjęcia jakichkolwiek działań. Wiele przypadków cukrzycy zostaje wykrytych dopiero, gdy dochodzi do sytuacji skrajnych, jak zawał czy udar, przy okazji których wysoki poziom cukru we krwi wychodzi na jaw. Nieleczona cukrzyca może prowadzić również do zaburzeń pracy nerek, ślepoty czy amputacji kończyn, zwłaszcza gdy towarzyszy jej brak ruchu i ogólne zaniedbywanie swojego zdrowia. 

Kolejne 5 mln Polaków zmaga się ze stanem przedcukrzycowym, co plasuje nas na czwartym miejscu w Europie. Jeśli sytuacja się nie zmieni, już za 15 lat możemy trafić na szczyt tej listy. Stan przedcukrzycowy poprzedza zachorowanie na cukrzycę i umożliwia podjęcie działań zapobiegawczych. Te obejmują przede wszystkim zmianę trybu życia, a więc przejście na dietę i wprowadzenie jakiejkolwiek aktywności fizycznej – warto zacząć nawet od regularnych spacerów.

Źródło: Senior.pl, Wprost.pl, Rzeczpospolita


Podziel się: