Łodzianie skorzystają z teleopieki medycznej
Katarzyna Szulik

Łodzianie skorzystają z teleopieki medycznej

Telemedycyna, czyli konsultacje medyczne bez wychodzenia z domu, mają pomóc rozluźnić kolejki do specjalistów i tłok w przychodniach. W Łodzi właśnie ruszył pilotażowy program telemedyczny, w ramach którego 200 mieszkańców będzie testować zdalny system opieki zdrowotnej.

W pilotażowym programie, który potrwa do kwietnia 2017 roku, uczestniczyć będzie 240 osób. Każda z nich została wyposażona w tablet, terminal oraz bezprzewodowe urządzenia diagnostyczne dostosowane do stanu zdrowia, wśród których znalazły się holtery EKG, glukometry, pulsoksymetry, ciśnieniomierze, spirometry, pikflometry i termometry. Dzięki nim uczestnicy programu będą mogli na bieżąco sprawdzać na przykład ciśnienie krwi, wydolność płuc czy stężenie cukru w organizmie.

Zdrowie pod kontrolą również w domu

Wspomniane urządzenia są ze sobą zintegrowane, dzięki czemu pacjent jest w stanie samodzielnie wykonać badanie korzystając z instrukcji, uzyskać jego wynik i przesłać informacje lekarzowi, który na tej podstawie oceni jego stan zdrowia. Program ma także służyć systematyczności w zażywaniu leków poprzez wysyłanie przypomnień. 

Wyniki badań będą na bieżąco monitorowane przez Miejskie Centrum Telemedyczne, a w razie nieprawidłowości pracujący w nim ratownicy skontaktują się z pacjentem wymagającym pomocy. Gdy natomiast uczestnik programu doświadczy gwałtownego pogorszenia samopoczucia, będzie mógł skontaktować się z centrum przez całą dobę. 

Telemedycyna obniża koszty leczenia

Program telemedyczny w Łodzi został uruchomiony dzięki współpracy lokalnego magistratu z Miejskim Centrum Medycznym im. Karola Jonschera oraz firmą Comarch, która udostępniła uczestnikom aparaturę telemedyczną. Zaangażowanie Comarchu wynika z przekonania jej zarządu o dużym potencjale telemedycyny jako środka umożliwiającego obniżenie kosztów funkcjonowania placówek medycznych różnego typu. W Polsce do niedawna wprowadzanie rozwiązań telemedycznych nie było regulowane prawnie, ale od 2015 roku może ona być stosowana legalnie dzięki zmianom zapisów ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

UE stawia na telemedycynę

Popularność telemedycyny znajduje odzwierciedlenie także w opracowywanych przez Komisję Europejską przepisach dotyczących mobilnego zdrowia. Jego założeniem jest umożliwienie dostępu do opieki medycznej przy użyciu smartfonów bądź sprzętu noszonego przez pacjentów w związku z ich stanem zdrowia, takiego jak glukometry czy mierniki ciśnienia. Żeby system mógł działać sprawnie, musi być wzbogacony o aplikacje, które umożliwiają odczyt danych i np. przesyłanie informacji o konieczności zażywania leków. 

Zdaniem unijnych prawodawców, upowszechnienie tego systemu to wygoda dla pacjentów i odciążenie dla instytucji ochrony zdrowia. Dzięki temu wielu chorych będzie mogło leczyć się w domu, w porozumieniu z lekarzem, ale bez konieczności wizyty w gabinecie lub hospitalizacji.

Polski mikroczip pozwoli kontrolować zdrowie 

Skuteczna telemedycyna wymaga odpowiednich urządzeń pomiarowych – jedno z nich opracowali pracownicy Laboratorium Badawczego Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, Politechniki Warszawskiej, Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej i firmy Fonon. Ich dziełem jest mikroczip biosom, czyli procesor o wymiarach 5 na 5 milimetrów będący w stanie monitorować najważniejsze funkcje życiowe, takie jak tętno, częstość oddechu, napięcie mięśni czy saturację krwi.

Celem badaczy było opracowanie układu całkowicie od podstaw, by mieć nad nim pełną kontrolę, co ma duże znaczenie w kontekście jego medycznego zastosowania. By mógł spełniać swoją funkcję bezinwazyjnie i niezależnie od warunków, nacisk położono także na minimalizacji urządzenia oraz jego energooszczędności. W efekcie powstała miniaturka urządzenia możliwościami dorównująca pełnowymiarowej aparaturze EKG czy EMG. Po połączeniu mikroczipa z elektrodami umieszczonymi na ciele może on robić rozmaite pomiary, wykraczające daleko poza to, co oferują na przykład opaski na ręce, zazwyczaj mierzące jedynie tętno. Odczyt informacji z czipa umożliwia integracja go z dowolnym urządzeniem elektronicznym. 

Procesor opracowany przez Polaków ma duży potencjał komercyjny. Jak przekonuje kierownik Laboratorium Badawczego Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, mgr inż. Jarosław Lewandowski, koszt produkcji jednego procesora nie powinien przekroczyć kilku centów. To może oznaczać, że cena produktu końcowego nie powinna przekraczać możliwości przeciętnego użytkownika.

Źródło: Gazeta Prawna, PAP, Rynek zdrowia
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij