Halitoza – przyczyny zlokalizowane w jamie ustnej i poza nią
Maciej Rek

Halitoza – przyczyny zlokalizowane w jamie ustnej i poza nią

Nieświeży oddech (halitoza) bywa schorzeniem nawracającym lub przewlekłym. Najczęstszą przyczyną jest proces fermentacji resztek pokarmowych zachodzący w jamie ustnej pod wpływem beztlenowych bakterii gram-ujemnych. Powstają wówczas lotne związki siarki, jak siarczek wodoru i metylomerkaptan. W 85 % przypadków za nieświeży oddech odpowiadają schorzenia błony śluzowej jamy ustnej.

Bakterie odpowiedzialne za ten proces występują w okolicy zmienionych chorobowo dziąseł lub innych struktur przyzębia i bytują głęboko w kieszonkach zębodołowych. U osób ze zdrowym przyzębiem mogą bytować na tylnym odcinku języka. Wśród przyczyn przerostu flory bakteryjnej wymienia się upośledzenie wydzielania śliny, jej zagęszczenie i wzrost pH.

Przyczyny zlokalizowane w jamie ustnej:

 • schorzenia dziąseł i choroby przyzębia,
 • palenie tytoniu,
 • spożywanie pokarmów wydzielających nieprzyjemne zapachy np. cebula, czosnek, alkohol,
 • nowotwór w obrębie jamy ustnej.

Przyczyny zlokalizowane poza jamą ustną:

 • ciało obce w kanale nosowym – zwykle dotyczy to dzieci
 • zmiana nowotworowa zlokalizowana w nosogardzieli zmieniona martwiczo
 • choroby płuc – ropień, rozstrzenie, ciało obce
 • zapalenie zatok przynosowych
 • uchyłek Zenkera
 • choroby układowe – cukrzyca (kwasica ketonowa), niewydolność wątroby (mysi), niewydolność nerek
 • inne: psychogenne
Pamiętaj! Schorzenia układu pokarmowego rzadko są przyczyną cuchnącego oddechu, ponieważ fizjologicznie światło przełyku ulega zapadnięciu.

W ocenie klinicznej halitozy wykorzystuje się tzw. test węchowy. Polega on na analizie wydychanego powietrza. Zasadniczo, jeśli, cuchnący oddech jest wywołany patologią jamy ustnej, zapach jest gnijący i ostry, natomiast w przebiegu schorzeń układowych bardziej delikatny. Przez 48h przed badaniem pacjent powinien unikać jedzenia czosnku, cebuli, natomiast 2h przed badaniem nie powinien nic jeść, żuć, pić, palić, płukać gardła i jamy ustnej. Podczas badania pacjent wydycha powietrze 10 cm od nosa osoby badającej, początkowo przez usta, a następnie przez nos. Bardziej nieprzyjemny zapach z ust sugeruje schorzenie w obrębie jamy ustnej, natomiast gorszy zapach z nozdrzy wskazuje na patologię w obrębie kanałów nosowych lub zatok. Podobny zapach niezależnie od drogi wydychania wiąże się ze schorzeniem układowym lub płucnym. Jeśli po wykonaniu testu przyczyna cuchnącego oddechu wciąż pozostaje niejasna, należy pobrać zeskrobiny z tylnej powierzchni języka za pomocą szpatułki. Po 5 s szpatułkę należy powąchać, trzymając ją 5 cm od nosa.

Do objawów alarmujących należy: gorączka, ropna wydzielina z nosa lub ropna plwocina, wyczuwalne lub widoczne zmiany w obrębie jamy ustnej.

Badania dodatkowe

Nie ma konieczności wykonywania licznych badań dodatkowych, chyba, że wywiad i badanie wskazują na konkretną chorobę. Dostępne są przenośne analizatory stężenia siarczanów, chromatografy gazowe i badania biochemiczne zeskrobin z języka. Ich wykonanie należy pozostawić stomatologom specjalizującym się w diagnostyce cuchnącego oddechu.

Leczenie

Zależne od przyczyny schorzenia. Jeśli punktem wyjścia jest patologia w obrębie jamy ustnej pacjent powinien udać się do stomatologa w celu profesjonalnego oczyszczenia zębów oraz leczenia schorzeń dziąseł i próchnicy. W warunkach domowych należy dokładnie szczotkować i nitkować zęby. Nie należy zapominać również o szczotkowaniu języka. Cuchnący oddech o podłożu psychogennym należy leczyć psychiatrycznie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij