Halitoza – przyczyny zlokalizowane w jamie ustnej i poza nią
Maciej Rek

Halitoza – przyczyny zlokalizowane w jamie ustnej i poza nią

Nieświeży oddech (halitoza) bywa schorzeniem nawracającym lub przewlekłym. Najczęstszą przyczyną jest proces fermentacji resztek pokarmowych zachodzący w jamie ustnej pod wpływem beztlenowych bakterii gram-ujemnych. Powstają wówczas lotne związki siarki, jak siarczek wodoru i metylomerkaptan. W 85 % przypadków za nieświeży oddech odpowiadają schorzenia błony śluzowej jamy ustnej.

Bakterie odpowiedzialne za ten proces występują w okolicy zmienionych chorobowo dziąseł lub innych struktur przyzębia i bytują głęboko w kieszonkach zębodołowych. U osób ze zdrowym przyzębiem mogą bytować na tylnym odcinku języka. Wśród przyczyn przerostu flory bakteryjnej wymienia się upośledzenie wydzielania śliny, jej zagęszczenie i wzrost pH.

Przyczyny zlokalizowane w jamie ustnej:

 • schorzenia dziąseł i choroby przyzębia,
 • palenie tytoniu,
 • spożywanie pokarmów wydzielających nieprzyjemne zapachy np. cebula, czosnek, alkohol,
 • nowotwór w obrębie jamy ustnej.

Przyczyny zlokalizowane poza jamą ustną:

 • ciało obce w kanale nosowym – zwykle dotyczy to dzieci
 • zmiana nowotworowa zlokalizowana w nosogardzieli zmieniona martwiczo
 • choroby płuc – ropień, rozstrzenie, ciało obce
 • zapalenie zatok przynosowych
 • uchyłek Zenkera
 • choroby układowe – cukrzyca (kwasica ketonowa), niewydolność wątroby (mysi), niewydolność nerek
 • inne: psychogenne
Pamiętaj! Schorzenia układu pokarmowego rzadko są przyczyną cuchnącego oddechu, ponieważ fizjologicznie światło przełyku ulega zapadnięciu.

W ocenie klinicznej halitozy wykorzystuje się tzw. test węchowy. Polega on na analizie wydychanego powietrza. Zasadniczo, jeśli, cuchnący oddech jest wywołany patologią jamy ustnej, zapach jest gnijący i ostry, natomiast w przebiegu schorzeń układowych bardziej delikatny. Przez 48h przed badaniem pacjent powinien unikać jedzenia czosnku, cebuli, natomiast 2h przed badaniem nie powinien nic jeść, żuć, pić, palić, płukać gardła i jamy ustnej. Podczas badania pacjent wydycha powietrze 10 cm od nosa osoby badającej, początkowo przez usta, a następnie przez nos. Bardziej nieprzyjemny zapach z ust sugeruje schorzenie w obrębie jamy ustnej, natomiast gorszy zapach z nozdrzy wskazuje na patologię w obrębie kanałów nosowych lub zatok. Podobny zapach niezależnie od drogi wydychania wiąże się ze schorzeniem układowym lub płucnym. Jeśli po wykonaniu testu przyczyna cuchnącego oddechu wciąż pozostaje niejasna, należy pobrać zeskrobiny z tylnej powierzchni języka za pomocą szpatułki. Po 5 s szpatułkę należy powąchać, trzymając ją 5 cm od nosa.

Do objawów alarmujących należy: gorączka, ropna wydzielina z nosa lub ropna plwocina, wyczuwalne lub widoczne zmiany w obrębie jamy ustnej.

Badania dodatkowe

Nie ma konieczności wykonywania licznych badań dodatkowych, chyba, że wywiad i badanie wskazują na konkretną chorobę. Dostępne są przenośne analizatory stężenia siarczanów, chromatografy gazowe i badania biochemiczne zeskrobin z języka. Ich wykonanie należy pozostawić stomatologom specjalizującym się w diagnostyce cuchnącego oddechu.

Leczenie

Zależne od przyczyny schorzenia. Jeśli punktem wyjścia jest patologia w obrębie jamy ustnej pacjent powinien udać się do stomatologa w celu profesjonalnego oczyszczenia zębów oraz leczenia schorzeń dziąseł i próchnicy. W warunkach domowych należy dokładnie szczotkować i nitkować zęby. Nie należy zapominać również o szczotkowaniu języka. Cuchnący oddech o podłożu psychogennym należy leczyć psychiatrycznie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

  Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

 • Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

  W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

 • Dlaczego raz w roku należy wykonywać morfologię?

  Jedną z metod wczesnego wykrywania wielu poważnych chorób jest regularne wykonywanie morfologii krwi. Wynik tego prostego testu może stanowić punkt wyjścia do dalszej diagnostyki, która determinuje przebieg leczenia. W przypadku nowotworów im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym skuteczniej będzie można leczyć pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij