Jesteśmy europejskim liderem w dziedzinie zachorowań na różyczkę
Katarzyna Szulik

Jesteśmy europejskim liderem w dziedzinie zachorowań na różyczkę

Ponad 2 tysiące zachorowań na różyczkę w 2015 roku stawia Polskę na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby zakażeń.

Na 2198 przypadków różyczki zgłoszonych w Europie w 2015 roku aż 2129 odnotowano w Polsce – wynika z danych zebranych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób działającej przy UE. Wspomniane przypadki to jednak wyłącznie podejrzenia, ponieważ laboratoryjnie potwierdzono jedynie 22 z nich. Choć liczba wydaje się niewielka, jest nadal najwyższa w całej Europie. Drudzy pod tym względem są Niemcy z dwudziestoma zachorowaniami, a w kolejnych kilku krajach stwierdzono pięć takich przypadków.

Nie każda wysypka to różyczka

Z czego wynika tak ogromna dysproporcja między ilością odnotowanych i faktycznych przypadków zachorowań? Jak tłumaczy prof. Włodzimierz Gut z Zakładu Wirusologii NIZP-PZH w rozmowie z Gazetą Wyborczą, różyczka w Polsce jest rejestrowana na podstawie zgłoszeń lekarskich, a nie badań laboratoryjnych, dlatego po ich wykonaniu zazwyczaj okazuje się, że niewielki odsetek zgłoszonych chorób objawiających się wysypką to faktycznie różyczka.

Stosunkowo duża liczba zachorowań może dziwić, ponieważ w Polsce od lat obowiązkowe są szczepienia przeciwko różyczce, przeprowadzane u dzieci w 13 miesiącu życia. Jest to lek skojarzony typu MMR, chroniący także przed zachorowaniami na świnkę i odrę.

Różyczka zagraża kobietom w ciąży

Szczepienia przeciwko różyczce mają przede wszystkim zapobiec wystąpieniu choroby w późniejszym wieku, gdy jej przebieg jest znacznie poważniejszy. Szczególnie niebezpieczna jest dla kobiet w ciąży, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia płodu. Gdy ciężarna zarazi się w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży, jej dziecko może zapaść na zespół różyczki wrodzonej, grożący utratą wzroku, słuchu, zaburzeniami neurologicznymi oraz wadami układu krwionośnego.

Właśnie z tego względu przed laty szczepienia obejmowały dziewczynki i chłopców w wieku 13 lat,a  dopiero około 15 lat temu rozpoczęto podawanie szczepionek również znacznie młodszym dzieciom, co także ma wpływ na obecną liczbę zachorowań.

Antyszczepionkowcy rosną w siłę

Na wzrost zachorowań do pewnego stopnia wpływać może także działalność ruchów antyszczepionkowych, których przedstawiciele są zwolennikami tezy o ich szkodliwości dla dziecka. W marcu tego roku jeden z takich przypadków zakończył się tragicznie, gdy małe dziecko zmarło w wyniku powikłań po tzw. ospa party, czyli spotkaniu dzieci chorych ze zdrowymi. Rodzice traktują tego typu okazję jako alternatywę dla szczepień i sposób na budowanie odporności na chorobę. W ich mniemaniu przechorowanie ospy w młodym wieku chroni przed jej poważnymi konsekwencjami w wieku dorosłym, dlatego świadomie pozwalają na kontakt dzieci chorych ze zdrowymi. W tym wypadku dla jednego z dzieci spotkanie skończyło się tragicznie. Do szpitala trafiło w stanie agonalnym i lekarze nie byli w stanie go uratować.

Zdaniem ekspertów, takie działanie jest skrajnie nieodpowiedzialne. Po pierwsze ospa grozi poważnymi powikłaniami i komplikacjami, z którymi organizm dziecka może sobie nie poradzić. Po drugie, jest zasadnicza różnica między szczepieniem a zakażeniem. W szczepionce znajduje się ściśle określona dawka antygenu, obliczona na to, by skłonić organizm do wytworzenia przeciwciał, ale nie wywołać choroby. Przy zakażeniu nie mamy nad tym żadnej kontroli, co więcej, wraz z ospą dziecko może zostać zarażone innymi patogenami, które w zestawie mogą być szczególnie groźne.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij