Miejskie in vitro również we Wrocławiu?
Katarzyna Szulik

Miejskie in vitro również we Wrocławiu?

Wrocławscy radni Nowoczesnej w ostatni piątek złożyli projekt uchwały w sprawie dofinansowania zabiegów in vitro z miejskiej kasy – poinformowało Radio Wrocław. Jeśli radni zaakceptują pomysł, stolica Dolnego Śląska będzie kolejnym miastem, które wspiera mieszkańców w ich staraniach o dziecko.

Rządowy program in vitro został oficjalnie wygaszony w czerwcu tego roku. Obecny minister zdrowia ma zamiar zastąpić go alternatywnym programem wspierania rodzin bezdzietnych na drodze naprotechnologii, bazującej między innymi na drobiazgowej obserwacji cyklu. Odejście od wspierania in vitro krytykują między innymi posłowie Nowoczesnej, którzy na lokalnym gruncie zabiegają o wsparcie procedury z miejskich kas.

Na początku lipca związani z nią radni apelowali do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o przyjęcie programu refundacji in vitro. Apel polityków nastąpił po odrzuceniu obywatelskiego projektu uchwały opracowanego między innymi przez Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian", wspieranego przez Partię Razem. Wówczas miasto przekonywało, że prawo nie przewiduje bezpośredniego finansowania takich inicjatyw przez samorządy. Radni Nowoczesnej przedstawili opinię prawną, która podważa to przekonanie, a także oszacowali koszty wdrożenia programu na 7 mln złotych rocznie.

2 mln rocznie dla ponad 400 par

Argumenty podnoszone przy apelach o dofinansowanie in vitro z miejskiej kasy Warszawy zostały przedstawione również we Wrocławiu. W obliczu braku wsparcia ze strony rządu oraz grożącej nam katastrofy demograficznej, miasta powinny wziąć na swoje barki ciężar dofinansowania takich zabiegów dla bezdzietnych par – przekonują politycy Nowoczesnej.

Projekt przygotowany dla Wrocławia dotyczy finansowania zabiegów w latach 2017-2019 w kwocie 2,1 mln zł rocznie. Zgodnie z szacunkami dokonanymi przez polityków partii, wsparcia tego typu co roku wymaga około 420 wrocławskich par. Całkowity koszt procedury wyliczono na 7,5 tys. zł, a jeśli projekt zostałby przyjęty, wysokość dofinansowania miałaby wynosić 5 tys. złotych.

Głosowanie nad projektem odbędzie się 15 września, a radni Nowoczesnej mają zamiar przekonywać członków innych ugrupowań do wsparcia ich inicjatywy. Jak podaje „Gazeta Wrocławska”, radni Nowoczesnej otrzymali w tym względzie wstępne wsparcie od przewodniczącego rady miasta Jacka Ossowskiego. Szef klubu Rafała Dutkiewicza z Platformą Obywatelską Jarosław Krauze zapowiedział, że podczas tego głosowania nie będzie dyscypliny klubowej, choć w jego opinii kwestie dofinansowania zabiegów powinny zostać rozstrzygnięte w Sejmie.

Łódź i Częstochowa już finansują

Jeśli radni przyjmą projekt, Wrocław będzie trzecim miastem w Polsce, po Częstochowie i Łodzi, które dofinansowuje zabiegi in vitro dla mieszkańców. Przyjmowanie wniosków w tej sprawie 21 lipca rozpoczęło się w Łodzi, która w 2016 roku przeznaczyła na ten cel pół miliona złotych. Ta kwota umożliwi dopłaty do zabiegów dla około stu par. Łódzki program in vitro ma trwać do 2020 roku, a w kolejnych latach miasto zamierza przeznaczać na ten cel po milion złotych rocznie, co pozwoli na pomoc większej liczbie par. Równocześnie urzędnicy zapewniają, że jeśli zapotrzebowanie okaże się większe, będą reagować na bieżąco. Pary, które zakwalifikują się do programu, mogą liczyć na pokrycie 80 proc. kosztów zabiegu, co oznacza, że każda z nich uzyska dofinansowanie w wysokości około 5 tys. do każdej z maksymalnie trzech procedur.

O dofinansowanie zabiegu z miejskiej kasy od 2012 roku mogą starać się również pary mieszkające w Częstochowie, przy czym w tym wypadku środki są znacznie skromniejsze. Pod koniec 2015 roku miasto zadecydowało o kontynuowaniu programu przez kolejne dwa lata, a tegoroczny nabór zakończył się w czerwcu, oferując pomoc dla 15 par. W tym wypadku kwota dofinansowania również wynosi 5 tys. złotych, ale tylko do jednego transferu zarodków. Całkowity koszt procedury wynosi od 8 do 12 tys. złotych, do których trzeba doliczyć koszt leków.

Źródło: Radio Wrocław, Gazeta Wrocławska, Dziennik Łódzki, PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij