×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Miejskie in vitro również we Wrocławiu?

Wrocławscy radni Nowoczesnej w ostatni piątek złożyli projekt uchwały w sprawie dofinansowania zabiegów in vitro z miejskiej kasy – poinformowało Radio Wrocław. Jeśli radni zaakceptują pomysł, stolica Dolnego Śląska będzie kolejnym miastem, które wspiera mieszkańców w ich staraniach o dziecko.

Rządowy program in vitro został oficjalnie wygaszony w czerwcu tego roku. Obecny minister zdrowia ma zamiar zastąpić go alternatywnym programem wspierania rodzin bezdzietnych na drodze naprotechnologii, bazującej między innymi na drobiazgowej obserwacji cyklu. Odejście od wspierania in vitro krytykują między innymi posłowie Nowoczesnej, którzy na lokalnym gruncie zabiegają o wsparcie procedury z miejskich kas.

Na początku lipca związani z nią radni apelowali do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o przyjęcie programu refundacji in vitro. Apel polityków nastąpił po odrzuceniu obywatelskiego projektu uchwały opracowanego między innymi przez Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian", wspieranego przez Partię Razem. Wówczas miasto przekonywało, że prawo nie przewiduje bezpośredniego finansowania takich inicjatyw przez samorządy. Radni Nowoczesnej przedstawili opinię prawną, która podważa to przekonanie, a także oszacowali koszty wdrożenia programu na 7 mln złotych rocznie.

2 mln rocznie dla ponad 400 par

Argumenty podnoszone przy apelach o dofinansowanie in vitro z miejskiej kasy Warszawy zostały przedstawione również we Wrocławiu. W obliczu braku wsparcia ze strony rządu oraz grożącej nam katastrofy demograficznej, miasta powinny wziąć na swoje barki ciężar dofinansowania takich zabiegów dla bezdzietnych par – przekonują politycy Nowoczesnej.

Projekt przygotowany dla Wrocławia dotyczy finansowania zabiegów w latach 2017-2019 w kwocie 2,1 mln zł rocznie. Zgodnie z szacunkami dokonanymi przez polityków partii, wsparcia tego typu co roku wymaga około 420 wrocławskich par. Całkowity koszt procedury wyliczono na 7,5 tys. zł, a jeśli projekt zostałby przyjęty, wysokość dofinansowania miałaby wynosić 5 tys. złotych.

Głosowanie nad projektem odbędzie się 15 września, a radni Nowoczesnej mają zamiar przekonywać członków innych ugrupowań do wsparcia ich inicjatywy. Jak podaje „Gazeta Wrocławska”, radni Nowoczesnej otrzymali w tym względzie wstępne wsparcie od przewodniczącego rady miasta Jacka Ossowskiego. Szef klubu Rafała Dutkiewicza z Platformą Obywatelską Jarosław Krauze zapowiedział, że podczas tego głosowania nie będzie dyscypliny klubowej, choć w jego opinii kwestie dofinansowania zabiegów powinny zostać rozstrzygnięte w Sejmie.

Łódź i Częstochowa już finansują

Jeśli radni przyjmą projekt, Wrocław będzie trzecim miastem w Polsce, po Częstochowie i Łodzi, które dofinansowuje zabiegi in vitro dla mieszkańców. Przyjmowanie wniosków w tej sprawie 21 lipca rozpoczęło się w Łodzi, która w 2016 roku przeznaczyła na ten cel pół miliona złotych. Ta kwota umożliwi dopłaty do zabiegów dla około stu par. Łódzki program in vitro ma trwać do 2020 roku, a w kolejnych latach miasto zamierza przeznaczać na ten cel po milion złotych rocznie, co pozwoli na pomoc większej liczbie par. Równocześnie urzędnicy zapewniają, że jeśli zapotrzebowanie okaże się większe, będą reagować na bieżąco. Pary, które zakwalifikują się do programu, mogą liczyć na pokrycie 80 proc. kosztów zabiegu, co oznacza, że każda z nich uzyska dofinansowanie w wysokości około 5 tys. do każdej z maksymalnie trzech procedur.

O dofinansowanie zabiegu z miejskiej kasy od 2012 roku mogą starać się również pary mieszkające w Częstochowie, przy czym w tym wypadku środki są znacznie skromniejsze. Pod koniec 2015 roku miasto zadecydowało o kontynuowaniu programu przez kolejne dwa lata, a tegoroczny nabór zakończył się w czerwcu, oferując pomoc dla 15 par. W tym wypadku kwota dofinansowania również wynosi 5 tys. złotych, ale tylko do jednego transferu zarodków. Całkowity koszt procedury wynosi od 8 do 12 tys. złotych, do których trzeba doliczyć koszt leków.

Źródło: Radio Wrocław, Gazeta Wrocławska, Dziennik Łódzki, PAP


Podziel się: