Warto mieć przyjaciół – dzięki nim jesteśmy bardziej odporni na ból
Katarzyna Szulik

Warto mieć przyjaciół – dzięki nim jesteśmy bardziej odporni na ból

Emocjonalne korzyści z utrzymywania relacji przyjacielskich są oczywiste, ale coraz więcej badań pokazuje, że duża liczba bliskich relacji z innymi może wpływać pozytywnie również na nasze zdrowie. Najnowsze wykazało, że bliskość przyjaciół zmniejsza odczuwanie bólu.

Wspomniane wyniki badania zostały opublikowane w piśmie Scientific Reports. Jego współautorka, Katerina Johnson z Uniwersytetu w Oxfordzie podejrzewa, że istota związku między większą odpornością na ból i posiadaniem przyjaciół leży w endorfinach, czyli tzw. hormonach szczęścia. Odpowiadają one nie tylko za odczuwanie przyjemności czy satysfakcji, ale też bólu, o czym świadczy fakt, że wydzielają się podczas wysiłku fizycznego. W tym wypadku endorfiny działają podobnie do morfiny, blokując odczuwanie bólu czy dyskomfortu towarzyszące wysiłkowi fizycznemu.

Hormonalne korzyści z przyjaźni

Zgodnie z teorią społecznego przywiązania sformułowaną przez naukowców, relacje przyjacielskie oddziałują na nas w ten sam sposób. Od wieków stanowiły podstawę naszego przetrwania – więź z rodzicami, dziećmi czy towarzyszami ułatwiała znalezienie jedzenia, schronienia i obronę przed niebezpieczeństwem. Johnson założyła, że te pierwotne instynkty są wspierane przez mózg, który z pomocą endorfin „nagradza nas”, gdy utrzymujemy bliskie relacje z innymi i analogicznie obniża nasz nastrój, jeśli nie potrafimy ich nawiązywać.

Przyjaciel jak tabletka przeciwbólowa

By zweryfikować tę teorię, naukowcy zbadali tolerancję na ból w relacji do ilości endorfin uwalnianych przez organizm. By to zrobić, poddali analizie dane zebrane od 100 uczestników, których zapytano o ich relacje ze znajomymi – tymi, z którymi kontaktują się raz w tygodniu oraz raz w miesiącu. Następnie uczestników poproszono o zrobienie przysiadu z plecami przyklejonymi do ściany, z nogami zgiętymi pod kątem 90 stopni i pozostanie w tej pozycji tak długo, jak potrafili. W ustalaniu ostatecznych wyników badania wzięto pod uwagę również ich kondycję fizyczną.

Jak się okazało, osoby mające więcej przyjaciół były w stanie pozostać w niewygodnej pozycji dłużej niż te mniej towarzyskie, co uznano za objaw większej tolerancji na ból związany z intensywnym wydzielaniem endorfin. Ta relacja była szczególnie widoczna wśród osób mających dużo znajomych w tzw. drugim kręgu zażyłości, do którego należą osoby, z którymi kontaktujemy się średnio raz w miesiącu. Co ciekawe, osoby bardziej zestresowane i wysportowane miały mniej przyjaciół, prawdopodobnie ze względu na fakt, że endorfin dostarczają im inne aktywności lub po prostu nie mają czasu na utrzymywanie znajomości.

Zdaniem naukowców badania tego typu mogą rzucić światło na związek między endorfinami i chorobami oraz zaburzeniami natury psychicznej, takimi jak depresja. Zagadką pozostaje jednak, w jaki sposób endorfiny reagują na zmiany społeczne, zwłaszcza w wieku dorosłym, gdy mózg jest mniej plastyczny.

Przyjaciele pomagają nie tylko radzić sobie z bólem, ale również zmniejszają ryzyko demencji – do takich wniosków doszli naukowcy z Holandii. Ich badanie wykazało, że osoby, które czują się samotne, są bardziej narażone na wystąpienie demencji, niezależnie od ich sytuacji osobistej czy materialnej. Spośród uczestników, którzy uznali się za samotnych na początku badania, prawie13,5 proc. zapadło na demencję w ciągu kolejnych trzech lat jego trwania. U tych, którzy nie uważali się za samotnych, odsetek ten wyniósł niecałe 6 procent.

Fakt, że na wyniki nie wpływało to, czy badani pozostawali w związku małżeńskim sugeruje, że samotność nie jest obiektywna – można ją odczuwać nawet w otoczeniu bliskich. Niejasne pozostaje natomiast, w jaki sposób samotność wpływa na pracę mózgu i w konsekwencji przyczynia się do demencji.

Związki między przyjaźnią i zdrowiem coraz częściej trafiają pod lupę naukowców, a ich wnioski są są jednoznaczne – mając przyjaciół, żyjemy dłużej i lepiej. Trwające 10 lat australijskie badanie wykazało, że starsze osoby mające szeroki krąg towarzyski żyją dłużej, natomiast naukowcy z Harvardu zauważyli związek między zachowaniem dobrej kondycji mózgu wraz z wiekiem i utrzymywaniem dobrych i częstych relacji z innymi. Wszystkie wspomniane wnioski sugerują, że gdy następnym razem poczujemy się źle, spotkanie towarzyskie może okazać się lepszym remedium od tabletki przeciwbólowej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zbliża się przesilenie wiosenne

  Porą roku, która zazwyczaj najbardziej się dłuży jest zima, a najtrudniejsze do przetrwania są jej ostatnie tygodnie. Jesteśmy wtedy zmęczeni mało ruchliwym trybem życia, niedoborem światła słonecznego i zimnem. Jest to tzw. przesilenie wiosenne.

 • 5 zdrowych postanowień na Nowy Rok. Co warto zmienić?

  Istnieje kilka sfer życia, które warto uporządkować niezależnie od pory. Powoli, małymi krokami, ale zdecydowanie i sukcesywnie.  Oto kilka postanowień noworocznych –wystarczy wybrać jedno, a wiele dobrego zrobimy dla siebie i czasami też dla naszych najbliższych.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • Depresję można zdiagnozować na podstawie tętna

  Dzięki trwającej 24 godziny analizie rytmu serca można przewidzieć depresję z aż 90% skutecznością. Badania na ten temat zostały zaprezentowane podczas 33 Europejskiego Kongresu Neuropsychofarmakologii, a ich autorami są naukowcy z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie. 

 • Podczas lockdownu warto mieć zwierzaka, twierdzą naukowcy

  Pandemia koronawirusa na pewien czas zamknęła nas w domach, co musiało się przełożyć na kondycję psychiczną osób zmuszonych do izolacji, często w całkowitej samotności. Druga fala pandemii nie jest wykluczona, a najnowsze badania pokazują, w jaki sposób przygotować się do niej, mając na uwadze ograniczenie obciążenia psychicznego. Okazuje się, że stres związany z lockdownem świetnie redukują czworonogi. 

 • Jak odprężyć się przed świętami? Sprawdzone sposoby na przedświąteczny relaks

  Końcówka roku to zdecydowanie jeden z najgorętszych okresów na przestrzeni dwunastu kolejnych miesięcy kalendarzowych. Niezaprzeczalnie to właśnie grudzień króluje w tym rankingu, co ma związek z obchodzonymi w tym czasie Świętami Bożego Narodzenia. Skupiamy wtedy całą swoją energię, aby jak najlepiej się do nich przygotować. Pociąga to jednak za sobą spory stres, który, kumulując się, może wpływać negatywnie zarówno na nas samych, jak i na otoczenie, w którym się znajdujemy. W dalszej części artykułu opowiem o kilku sprawdzonych sposobach na zrelaksowanie się i złapanie oddechu w tym i tak już niełatwym dla nas wszystkich czasie. 

 • Co na temat gier komputerowych i ich wpływu na zdrowie mówią naukowcy? Jak gry wpływają na mózg i zachowanie dzieci?

  Gry komputerowe są bardzo popularną rozrywką zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Najnowsze doniesienia naukowe na temat gier wideo są zaskakujące – wbrew powszechnemu przekonaniu badania nie dostarczają dowodów na poparcie tezy, że wpływają one negatywnie na zachowanie. Okazuje się, że w przypadku dzieci, mogą wpływać na ich przystosowanie psychospołeczne. 

 • Jak funkcjonuje mózg w stanie hipnozy? Czy zmienia się sposób, w jaki przetwarzane są informacje?

  Dotychczas wszelkie modyfikacje przetwarzania neuronalnego były przedmiotem gorących dyskusji. Odkrycie fińskich naukowców pomoże lepiej zrozumieć i wyjaśnić mechanizmy, jakie stoją za zmianami w zachowaniu i subiektywnymi doświadczeniami osoby zahipnotyzowanej.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij