Rządowe in vitro skuteczne na 30 procent
Katarzyna Szulik

Rządowe in vitro skuteczne na 30 procent

Resort zdrowia ujawnił informacje o skuteczności leczenia niepłodności metodą in vitro w ramach programu rządowego wsparcia tej procedury prowadzonego od 2016 roku. Okazuje się, że ciążą kończy się średnio jeden na trzy zabiegi, co odpowiada europejskiej średniej.

O podanie tych danych wystąpiło Stowarzyszenie na rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”. Prośbę argumentowano dobrem par, które na podstawie tych informacji mogą ocenić skuteczność poszczególnych klinik i dokonać wyboru.

Nawet 40 proc. skuteczności zabiegów

Zgodnie z udostępnionymi informacjami, program jest prowadzony w 32 klinikach (dane obejmują również rok 2016), gdzie do stycznia tego roku przeprowadzono 31 tys. 735 transferów zarodków do macicy. Ciąże stwierdzono w ponad 10 tys. przypadków, przy czym w ponad 680 były to ciąże mnogie. W związku z tym średnią skuteczność transferów oceniono na 32 proc. przy czym rozbieżności między poszczególnymi klinikami były spore. Skala skuteczności zaczynała się od około 19 proc. do nawet 41 proc. w niektórych ośrodkach. Wyniki poszczególnych klinik wiążą się również z ilością przeprowadzanych tam zabiegów. Waha się ona od 200 do ponad 2 tys. transferów zarodków.

Rząd kończy, Częstochowa kontynuuje

Zgodnie z zapowiedziami rządu, państwowy program in vitro ma się zakończyć w czerwcu tego roku, co oznacza, że pary starające się o dzieci tą metodą w większości wypadków będą musiały pokryć całkowity koszt transferu. Niewielka część może jednak liczyć na wsparcie ze strony samorządów – własny program in vitro od kilku lat prowadzi na przykład Częstochowa, która pod koniec ubiegłego roku zadecydowała o jego kontynuacji do 2017 roku. Właśnie zakończył się nabór chętnych to tamtejszego programu sztucznego zapłodnienia, który pozwala na wsparcie dla 15 par. Do procesu „rekrutacji” mogły przystąpić zarówno pary, które :

 • pozostają w związkach małżeńskich lub partnerskich,

 

 • w których kobieta nie przekroczyła 40. lub, w uzasadnionych przypadkach (jeżeli stężenie AMH jest powyżej 0,7 ng/ml), 42. roku życia,

 

 • podejmowały wcześniejsze, nieskuteczne próby leczenia niepłodności,

 

 • mieszkają w Częstochowie.

 

Zainteresowanie przystąpieniem do programu było tak duże, że częstochowski magistrat już rozważa możliwość kolejnego konkursu a jego realizację jeszcze w tym roku. Nabór rozpoczął się 29 lutego, a w zaledwie godzinę od jego ogłoszenia do magistratu wpłynęło już 15 wniosków.

5 tysięcy dofinansowania

Osiem z zakwalifikowanych par podejmie leczenie w lokalnej klinice Gyrocentrum. Sam transfer będzie jednak przeprowadzony w Katowicach, gdzie mieści się jej główna siedziba. Inni zakwalifikowani znajdą pomoc w pięciu innych ośrodkach, znajdujących się także w Łodzi, Mysłowicach i Warszawie. Każda z par może liczyć na dofinansowanie w wysokości 5 tys zł, co umożliwia wykonanie jednego transferu. Pozostałe wydatki, związane między innymi z wykonaniem dodatkowych badań czy zakupem niezbędnych leków, trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni. Szacuje się, że całkowity koszt przeprowadzenia procedury in vitro w Polsce waha się między 8 a 12 tys. zł

Z rozpoczętego w 2012 roku miejskiego programu dofinansowania zabiegów in vitro skorzystało 30 par, którym urodziło się 12 dzieci. Początkowo kwota dofinansowania wynosiła 3 tys. zł (dziś 5 tys zł), a szanse kwalifikacji miały kobiety do 37. roku życia.

Wsparcie procedury in vitro ma ogromne znaczenie dla zwiększenia poziomu dzietności. Dziś ze względu na niemożność poczęcia dziecka drogą naturalną, problemy z zajściem w ciążę ma co ósma para.

Źródło: PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Zmiana diety w bardzo krótkim czasie może wpłynąć na jakość spermy

  To, w jaki sposób się odżywiamy wpływa na wiele sfer funkcjonowania organizmu, w tym tak nieoczywistych, jak słuch oraz… jakość męskiego nasienia. Jak się okazuje, dieta może ją polepszyć lub pogorszyć, do tego w bardzo krótkim czasie, czego dowodzą badania naukowców z Linköping University. Ich odkrycia mogą przyczynić się do powstania nowych metod badania jakości nasienia, a przy okazji zaskakują sugestią, że składniki diety uważane za szkodliwe mogą oddziaływać pozytywnie.

 • Pęknięcie pochwy podczas stosunku – przyczyny i zapobieganie

  Pęknięcie bądź rozdarcie pochwy należy do częstych urazów seksualnych. Wśród powodów wymienia się m.in. brak odpowiedniego nawilżenia oraz zbyt intensywną penetrację. Jak zapobiegać pęknięciu pochwy podczas stosunku?  Co robić, gdy do niego dojdzie? 

 • Naukowcy wiedzą, czemu antykoncepcja hormonalna wywołuje wahania nastroju

  Tabletki antykoncepcyjne są w powszechnym użyciu od kilkudziesięciu lat, a dzięki szeregowi badań i modyfikacji mogą być przyjmowane w pełni bezpiecznie przez wiele lat. Osobną kwestią są jednak skutki uboczne, które wywołują u niektórych kobiet. Jednym z działań niepożądanych są wahania nastroju, jednak do tej pory nie było jasne, w jaki sposób przyjmowanie pigułek hormonalnych wpływa na samopoczucie kobiet. Jak się okazuje, kluczem do zrozumienia tego mechanizmu jest oksytocyna. 

 • Jajeczko kobiety selekcjonuje plemniki, które mogą je zapłodnić

  Proces starań o dziecko bywa długi i żmudny, a wielu kobietom nie udaje się zajść w ciążę bez dodatkowej pomocy w ramach zabiegów inseminacji i in vitro. Nawet u par całkowicie zdrowych i świadomych faz cyklu, szanse na zapłodnienie nie są pewne – naukowcy z Uniwersytetów w Sztokholmie i Manchesterze odkryli kolejną przyczynę, która może stać za tą prawidłowością. Z ich badań wynika, że to, czy plemnik połączy się z komórką jajową nie zależy tylko od jakości spermy, ale też od biologicznych „preferencji” kobiecego jajeczka. 

 • Komunikacja a seks. Jak rozmowa wpływa na zadowolenie ze stosunku i jakość relacji?

  Seks to jedna z podstawowych potrzeb człowieka i ważna sfera każdego związku. Równie istotna w relacji jest rozmowa i otwarte komunikowanie wszelkich potrzeb, przemyśleń oraz odczuć. Łącząc te dwa elementy i uwzględniając temat seksu w prywatnych rozmowach, osobno partnerzy, jak i cały związek, mogą wiele zyskać. Na podstawie wypowiedzi seksuologa i psychoterapeuty Daniela Cysarza wyjaśniono, jakie znaczenie dla sfery intymnej, i nie tylko, ma otwarta rozmowa na temat seksu. 

 • Przedwczesny wytrysk – leczenie. Przyczyny oraz skutki przedwczesnego wytrysku

  Przedwczesny wytrysk to jedno z najczęstszych zaburzeń seksualnych. Polega na niemożności kontroli ejakulacji, skutkiem czego jest wytrysk po minimalnej stymulacji seksualnej. Przedwczesny wytrysk uniemożliwia osiągnięcie satysfakcji seksualnej przez partnerkę, a u mężczyzn generuje stres i lęk przed kolejnymi zbliżeniami. Przyczyny przedwczesnego wytrysku mogą być neurobiologiczne, somatyczne bądź psychogenne. Leczenie obejmuje naukę technik opóźniających ejakulację, a w przypadku braku rezultatów leczenie farmakologiczne. Na przedwczesny wytrysk można również zastosować preparat z lidokainą działający miejscowo.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu?

 • Naukowcy odkryli męski gen pożądania

  Libido jest kontrolowane z poziomu genów – takiego odkrycia dokonali badacze z Uniwersytetu Northwestern w USA. Ta wiedza może pomóc w opracowywaniu terapii zaburzeń libido, prowadzących do zaniku lub nadmiernych przejawów zainteresowania aktywnością seksualną. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij