×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Rządowe in vitro skuteczne na 30 procent

Resort zdrowia ujawnił informacje o skuteczności leczenia niepłodności metodą in vitro w ramach programu rządowego wsparcia tej procedury prowadzonego od 2016 roku. Okazuje się, że ciążą kończy się średnio jeden na trzy zabiegi, co odpowiada europejskiej średniej.

O podanie tych danych wystąpiło Stowarzyszenie na rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”. Prośbę argumentowano dobrem par, które na podstawie tych informacji mogą ocenić skuteczność poszczególnych klinik i dokonać wyboru.

Nawet 40 proc. skuteczności zabiegów

Zgodnie z udostępnionymi informacjami, program jest prowadzony w 32 klinikach (dane obejmują również rok 2016), gdzie do stycznia tego roku przeprowadzono 31 tys. 735 transferów zarodków do macicy. Ciąże stwierdzono w ponad 10 tys. przypadków, przy czym w ponad 680 były to ciąże mnogie. W związku z tym średnią skuteczność transferów oceniono na 32 proc. przy czym rozbieżności między poszczególnymi klinikami były spore. Skala skuteczności zaczynała się od około 19 proc. do nawet 41 proc. w niektórych ośrodkach. Wyniki poszczególnych klinik wiążą się również z ilością przeprowadzanych tam zabiegów. Waha się ona od 200 do ponad 2 tys. transferów zarodków.

Rząd kończy, Częstochowa kontynuuje

Zgodnie z zapowiedziami rządu, państwowy program in vitro ma się zakończyć w czerwcu tego roku, co oznacza, że pary starające się o dzieci tą metodą w większości wypadków będą musiały pokryć całkowity koszt transferu. Niewielka część może jednak liczyć na wsparcie ze strony samorządów – własny program in vitro od kilku lat prowadzi na przykład Częstochowa, która pod koniec ubiegłego roku zadecydowała o jego kontynuacji do 2017 roku. Właśnie zakończył się nabór chętnych to tamtejszego programu sztucznego zapłodnienia, który pozwala na wsparcie dla 15 par. Do procesu „rekrutacji” mogły przystąpić zarówno pary, które :

  • pozostają w związkach małżeńskich lub partnerskich,

 

  • w których kobieta nie przekroczyła 40. lub, w uzasadnionych przypadkach (jeżeli stężenie AMH jest powyżej 0,7 ng/ml), 42. roku życia,

 

  • podejmowały wcześniejsze, nieskuteczne próby leczenia niepłodności,

 

  • mieszkają w Częstochowie.

 

Zainteresowanie przystąpieniem do programu było tak duże, że częstochowski magistrat już rozważa możliwość kolejnego konkursu a jego realizację jeszcze w tym roku. Nabór rozpoczął się 29 lutego, a w zaledwie godzinę od jego ogłoszenia do magistratu wpłynęło już 15 wniosków.

5 tysięcy dofinansowania

Osiem z zakwalifikowanych par podejmie leczenie w lokalnej klinice Gyrocentrum. Sam transfer będzie jednak przeprowadzony w Katowicach, gdzie mieści się jej główna siedziba. Inni zakwalifikowani znajdą pomoc w pięciu innych ośrodkach, znajdujących się także w Łodzi, Mysłowicach i Warszawie. Każda z par może liczyć na dofinansowanie w wysokości 5 tys zł, co umożliwia wykonanie jednego transferu. Pozostałe wydatki, związane między innymi z wykonaniem dodatkowych badań czy zakupem niezbędnych leków, trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni. Szacuje się, że całkowity koszt przeprowadzenia procedury in vitro w Polsce waha się między 8 a 12 tys. zł

Z rozpoczętego w 2012 roku miejskiego programu dofinansowania zabiegów in vitro skorzystało 30 par, którym urodziło się 12 dzieci. Początkowo kwota dofinansowania wynosiła 3 tys. zł (dziś 5 tys zł), a szanse kwalifikacji miały kobiety do 37. roku życia.

Wsparcie procedury in vitro ma ogromne znaczenie dla zwiększenia poziomu dzietności. Dziś ze względu na niemożność poczęcia dziecka drogą naturalną, problemy z zajściem w ciążę ma co ósma para.

Źródło: PAP


Podziel się: