×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kolejne ofiary wirusa MERS szalejącego w Korei Południowej

9 osób zmarłych i 108 zarażonych to dotychczasowy bilans epidemii wirusa MERS, który w maju wybuchł w Korei Południowej. Przez wzgląd na poważną sytuację w kraju, prezydent Korei Geun Hie odwołała swoją wizytę w USA zaplanowaną na 13 czerwca.

MERS, czyli  Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej jest charakterystyczny dla krajów wspomnianego regionu i pod kątem przebiegu oraz objawów przypomina chorobę SARS. Wywołuje kaszel, gorączkę  i zapalenie płuc, a śmiertelność sięga 38 proc. zakażonych.

Wirus trafił do kraju za sprawą koreańskiego turysty, który w maju wrócił z podróży po Bliskim Wschodzie. Odwiedził między innymi Arabię Saudyjską, gdzie od 2012 roku w wyniku choroby zmarło 400 osób. W latach 2002-2003 MERS zabił w sumie 800 osób w 20 krajach.

Do pierwszych zakażeń na terenie Korei doszło w szpitalu, w którym leczono mężczyznę, a kolejne również nastąpiły w placówkach szpitalnych. Sytuację pogarsza fakt, że rząd nie chce ujawniać, w których szpitalach znajdują się chorzy, co uniemożliwia ich skuteczne odseparowanie. By zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa, ponad 2,3 tys osób potencjalnie narażonych na zakażenie zostało objętych kwarantanną.

Jak na razie nie udało się opracować szczepionki zdolnej zwalczyć wirusa.

Źródło: wiadomości.wp.pl


Podziel się: