×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

SMS ściągnie pomoc dla pacjentów z warmińsko-mazurskiego

Taka możliwość będzie dostępna dla głuchych i niedosłyszących mieszkańców województwa. System działa od poniedziałku 18 maja, a wiadomości tekstowe będą odbierane pod specjalnym numerem telefonu.

Usprawnienie systemu wzywania pomocy jest możliwe dzięki porozumieniu zawartym między wojewodą warmińsko-mazurskim Marianem Podziewskim a przedstawicielami sześciu regionalnych organizacji skupiających osoby głuche i niedosłyszące. Możliwość wzywania pomocy sms-em opracowano z myślą o nich, jednak wojewoda chciałby, żeby w przyszłości z tej możliwości korzystać mogli również seniorzy.

Dotychczas osoby głuche i niedosłyszące nie mogły samodzielnie wezwać służb ratunkowych i były zmuszone prosić o pomoc bliskich. Porozumienie umożliwi im bezpośrednią komunikację ze służbami za pomocą wiadomości sms.

Osoby głuche chcące skorzystać z tej możliwości muszą wypełnić ankietę zgłoszeniową, w której znajdą się ich personalia, adres, choroby i kontakt do opiekuna. Informacje trafią do bazy, a gdy służby odbiorą sms-a alarmowego będą mogły natychmiast wysłać pomoc na miejsce. Wiadomości nie będą trafiać pod ogólnodostępny numer 112, ale pod inny, podany do wiadomości uczestników programu.

Twórcy systemu zwracają uwagę, że by działał prawidłowo konieczne jest opracowanie zasad komunikacji, ponieważ nie wszystkie osoby głuche są w stanie sformułować gramatycznie poprawne zdanie w języku polskim.

System uruchomiony w województwie warmińsko-mazurskim jest pierwszym tego rodzaju działającym w Polsce.

Źródło: Rynek zdrowia


Podziel się: