Płaczące niemowlę cierpiące na zaparcia
Paulina Kłos-Wojtczak

Zaparcia u niemowląt - jak pomóc maluszkowi?

Zaparcia u niemowląt, inaczej zatwardzenia, to problem, który bardzo często niepokoi rodziców. Długie nieoddawanie stolca może mieć wiele przyczyn, w tym zmianę diety, czy też alergię pokarmową, a nawet wadę anatomiczną. Według gastroenterologów dziecięcych, zaparcia u niemowląt to najczęstsza dolegliwość kliniczna. Co w takiej sytuacji można podać maluszkowi?

  1. Jak rozpoznać zaparcia u niemowlaka?
  2. Przyczyny zaparć u niemowląt
  3. Jak długo noworodek może nie robić kupy?
  4. Jak radzić sobie z zaparciami u maluszka?
  5. Domowe sposoby na zaparcia u niemowląt

Na zaparcia cierpi około 15% populacji dziecięcej. U niemowląt (czyli dzieci do ukończenia 1 roku życia) to jeden z najczęstszych problemów układu pokarmowego. Jest to związane z faktem, że w pierwszych miesiącach życia układ trawienny kształtuje się i dojrzewa, a zatem jest wrażliwszy na wiele składników pokarmowych. W związku z tym ból brzuszka, wzdęcia, uczucie niepokoju i zaparcia mogą być częstym powodem zmartwień rodziców.

Jak rozpoznać zaparcia u niemowlaka?

O zatwardzeniach mówi się wówczas, gdy liczba oddawanych stolców jest mniejsza niż 2 tygodniowo. Ponadto kał ma twardą konsystencję, a jego oddawanie sprawia maluchowi ból (co często powoduje płacz lub niepokój). Objawom tym może towarzyszyć twardy brzuszek. W niektórych przypadkach obserwuje się także zmniejszenie łaknienia. Warto jednak pamiętać, że wypróżniane wygląda nieco inaczej u dzieci karmionych piersią, a inaczej u tych będących na mleku modyfikowanym.

Liczba oddawanych stolców u dzieci karmionych mlekiem matki powinna być częstsza, niż tych spożywających jedynie gotowe mieszanki. Prawda jest jednak taka, że nie ma ściśle określonej normy co do liczby wypróżnień u niemowląt. Stolec może pojawiać się codziennie, a nawet raz na 10 dni. Jeśli dziecko oddaje mniej stolców, ale nie towarzyszą temu żadne niepokojące objawy, to prawdopodobnie nie dzieje się nic złego.

Powiązane produkty

Przyczyny zaparć u niemowląt

W większości przypadków zaparcia u niemowląt mają charakter czynnościowy (do 95%). Oznacza to, że nie wywołała ich żadna jednostka chorobowa, a określony czynnik, zaburzający fizjologiczną czynność niedojrzałego jeszcze układu pokarmowego maluszka.

Zaparcia u niemowląt mogą być wynikiem:

  • zmiany sposobu odżywiania (przejście z karmienia piersią na mleko modyfikowane, zastąpienie mleka początkowego mlekiem następnym, rozszerzenie diety, wprowadzenie nowego składnika itp.),
  • alergii pokarmowych,
  • chorób przewodu pokarmowego (np. choroby Hirschsprunga) lub jego wad anatomicznych,
  • zbyt małej ilości błonnika w diecie (u starszych niemowląt spożywających stałe pokarmy),
  • małej podaży płynów,
  • niewłaściwe przygotowanie mlecznej mieszanki (proporcje niezgodne z instrukcją przygotowania),
  • przyjmowania niektórych leków np. antybiotyków (bez jednoczesnego wsparcia probiotycznego).

Jakie produkty powodują zaparcia u niemowląt?

Niestety nie da się jednoznacznie wskazać na składniki, które mogą powodować zatwardzenia i dyskomfort z nimi związany. Rodzice niemowląt powinni pamiętać o tym, aby w diecie maluszka (zgodnie ze stanowiskiem WHO dzieci do 6. miesiąca życia powinny być karmione wyłącznie mlekiem mamy lub – jeśli karmienie piersią nie jest możliwe – modyfikowanym, a po tym czasie nadchodzi czas rozszerzania diety o inne produkty) nie zabrakło dużej ilości płynów i błonnika (kaszki, owoce). Negatywny wpływ na częstotliwość oddawania stolców może mieć zbyt szybkie wprowadzenie do diety niemowlaka, mleka krowiego, kakao (bogatego w garbniki) i wysoko przetworzonej żywności.

Jak długo noworodek może nie robić kupy?

Noworodek, czyli dziecko do ukończenia 4 tygodnia życia, powinno mieć bardzo regularny rytm wypróżnień. Kupka pojawia się u niego nawet kilka razy dziennie, często podczas lub tuż po każdym karmieniu. Jego konsystencja jest półpłynna, a kolor zbliżony do musztardowego. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i ma odmienny rytm wypróżnień.

Czujność powinna wzbudzić nie tyle liczba oddawanych stolców, co samopoczucie dziecka. Jeśli jest marudne, płaczliwe, ma twardy brzuszek, wypróżnianie sprawia mu ból, a konsystencja kału jest zbita lub pojawia się w nim krew, jest to sygnał, aby udać się na konsultację do pediatry.

Jak radzić sobie z zaparciami u maluszka?

Co zrobić, gdy niemowlę nie chce zrobić kupy? W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się jego diecie. Jeśli zaparcia wystąpiły na skutek przejścia z karmienia piersią do mleka modyfikowanego (lub z mleka początkowego na mleko następne), warto zweryfikować jego skład. Pediatrzy bardzo często rekomendują w takich przypadkach mleko HA, czyli hipoalergiczne, mające na celu zminimalizowanie ryzyka pojawienia się objawów alergii pokarmowych, w tym zaparć.

Kolejnym sposobem na zmniejszenie ryzyka zatwardzenia u niemowląt jest podawanie probiotyków. Wyniki badań naukowych wykazały, że podawanie dzieciom z przewlekłymi zaparciami probiotyków (szczep Lactobacillus reuteri), wpłynęło na poprawę częstotliwości i konsystencji oddawanych stolców.

Dowiedz się również, jak radzić sobie z zaparciami u starszych dzieci

Skuteczne może okazać się także zastosowanie czopków glicerynowych, które zapewniają odpowiedni poślizg, pobudzając jednocześnie perystaltykę jelit. Farmakologiczne leczenie zaparć u dzieci po 6 miesiącu życia może uwzględniać przyjmowanie długołańcuchowych makrogoli. Najczęściej podaje się w je w formie rozpuszczonej w wodzie, mleku lub soku do samodzielnego wypicia. Innym lekiem osmotycznie czynnym, który wspiera wypróżnianie jest laktuloza. Po konsultacji z lekarzem może być stosowana również przez niemowlęta. Jej działanie polega na zatrzymaniu wody w jelicie grubym, co w konsekwencji powoduje rozluźnienie masy kałowej.

PRODUKTY NA ZAPARCIA DLA NIEMOWLĄT

PREPARATY NA KOLKĘ NIEMOWLĘCĄ

ŻYWNOŚĆ DLA NIEMOWLĄT I DZIECI

Domowe sposoby na zaparcia u niemowląt

Istnieje wiele domowych sposobów na zaparcia u niemowląt. Zalicza się do nich:

  • wykonywanie masażu brzuszka,
  • stosowanie ciepłych kompresów (np.  termofor z pestkami wiśni) i/lub kąpieli,
  • wzbogacenie diety w błonnik (świeże owoce i warzywa, kasza pęczak, otręby),
  • zwiększenie podaży płynów,
  • podanie herbatki z rumianku lub kopru włoskiego.
  1. E. Ehmke vel Emczyńska-Seliga, Problem zaparć u dzieci, „ncez.pzh.gov.pl” [online], https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/problem-zaparc-u-dzieci/ [dostęp 07.06.2022].
  2. JMD. Ho i CH. How, Chronic constipation in infants and children, „Singapore Medical Journal", nr 61(2), 2020.
  3. K. Jończyk-Potoczna, I. Ignyś i M. Krawczyński, Zaparcia u dzieci, „Nowa Pediatria”, nr 2, 2003.
  4. Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym, pod red. H Weker i M. Barańskiej, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014.
  5. P. Coccorullo, C. Strisciuglio, M. Martinelli i inni, Lactobacillus reuteri (DSM 17938) in infants with functional chronic constipation: a double-blind, randomized, placebo-controlled study, „Journal of Pediatry", nr 1-57(4), 2010.
  6. J. Książyk, Zaparcie u dzieci – leczenie, Wystąpienie podczas XI Kongres Akademii po Dyplomie PEDIATRIA, Warszawa, 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kąpiel noworodka – jak powinna wyglądać? O czym pamiętać, myjąc niemowlę?

    Pierwsza kąpiel noworodka po powrocie ze szpitala jest sporym wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Warto pamiętać, aby odpowiednio wcześniej przygotować sobie niezbędne akcesoria do kąpieli oraz kosmetyki, gdyż kąpiel dziecka powinna trwać maksymalnie kilka minut. Należy zadbać o prawidłową temperaturę powietrza w pomieszczeniu oraz wody, aby nie wychodzić ani nie poparzyć skóry dziecka.  

  • Czyszczenie noska noworodka. Jak zrobić to najlepiej?

    Każdy, kto ma w domu małe dziecko, stara się jak najlepiej chronić je przed różnego rodzaju infekcjami. Noworodki i niemowlęta zdecydowanie gorzej niż starsze dzieci znoszą objawy nawet zwykłego przeziębienia. Ta z pozoru błaha dolegliwość bardzo łatwo może przerodzić się w poważną infekcję. Istotne jest dbanie o właściwą higienę noska noworodka – zbierająca się w przewodach nosowych wydzielina może w bardzo łatwy sposób doprowadzić do rozwoju poważnego nieżytu nosa lub też uogólnionej infekcji dróg oddechowych.

  • Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

    Pierwszy rok życia dziecka to czas, kiedy niemowlę rozwija się w najbardziej intensywny sposób. W pierwszym roku życia u maluszka można zaobserwować tzw. skoki rozwojowe, po których rodzice od razu dostrzegają, że ich dziecko nauczyło się czegoś zupełnie nowego – czasami nowa umiejętność pojawia się praktycznie z dnia na dzień.

  • Kiedy dziecko siada? Czy można sadzać dziecko i jak wspomagać naukę siadania niemowlaka?

    Rozwój ruchowy małego dziecka jest bardzo złożonym, wieloetapowym procesem, na który mają wpływ zarówno indywidualne predyspozycje malucha, jak i warunki zewnętrzne stworzone mu do prawidłowego rozwoju motorycznego i psychicznego. Dziecko zaczyna samodzielnie siadać zazwyczaj między 7. a 9. miesiącem życia. Wcześniej może siedzieć posadzone przez opiekuna, jednak jego pozycja jest wówczas niestabilna, stąd nie zaleca się sadzania dzieci niesiedzących samodzielnie bez podparcia. Jak zatem wspomagać naukę siadania u niemowlaka?

  • Rotawirusy atakują - objawy i leczenie u dorosłych oraz dzieci

    „Grypa jelitowa” jest popularnym od kilku lat określeniem infekcji jelitowej przebiegającej z biegunką. Tymczasem za tą  potoczną nazwą kryją się wirusowe zakażenia przewodu pokarmowego. Najczęstszymi czynnikami chorobotwórczymi są rotawirusy, choć zdarzają się też zakażenia wywołane przez wirusy innych typów.

  • Odruch ssania u noworodka – czym jest i co robić, gdy dziecko nie chce ssać piersi?

    Odruch ssania należy do podstawowych odruchów u noworodków. Dzięki niemu, dziecko ssie pierś, a także uspokaja się. Kiedy się pojawia i co robić, gdy zostanie zaburzony? W jaki sposób nauczyć noworodka ponownego ssania piersi?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Wizyta patronażowa położnej po porodzie

    Każda świeżo upieczona mama, kiedy po porodzie wraca w końcu z maleństwem do domu, czuje się nieco zagubiona. Przez jej głowę przebiega tysiąc różnych myśli: czy sobie poradzi z zajmowaniem się noworodkiem, czy będzie umiała go nakarmić i przewinąć, jak kapać i pielęgnować skórę maleństwa.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl