Dyschezja niemowlęca – przyczyny, objawy, diagnostyka
Paulina Brożek

Dyschezja niemowlęca – przyczyny, objawy, diagnostyka

Dyschezja, obok kolki jelitowej, zaparć, nadmiaru gazów oraz ulewania, jest najczęstszą przyczyną problemów z brzuszkiem u noworodków i niemowląt. O ile pojęcia kolki czy ulewania są doskonale znane rodzicom maluszków, „medycznie” brzmiący termin „dyschezja” budzi niepokój. Czy słusznie? Czym jest dyschezja jelitowa? 

Dyschezja – objawy

Dyschezja niemowlęca jest zaburzeniem dotykającym dzieci do 9. miesiąca życia, należącym do grupy zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego sklasyfikowanym według Kryteriów Rzymskich IV.

Do rozpoznania dyschezji konieczne jest jednoczasowe wystąpienie dwóch kryteriów:

  • trwający co najmniej 10 minut wysiłek i płacz, po których następuje (lub nie) oddanie miękkiego stolca,
  • brak jakichkolwiek innych zaburzeń zdrowotnych.

W trakcie napadu mogą wystąpić dodatkowe objawy, tj. podkurczanie nóżek lub zaczerwienienie twarzy. Pomiędzy okresami napadowego krzyku nie występują żadne niepokojące objawy.

Dyschezja – przyczyny

Zaburzenie koordynacji mięśni brzucha wynikające z ich niedojrzałości jest prawdopodobnie główną przyczyną dyschezji.

Prawidłowo w trakcie uruchamiania tłoczni brzusznej i zwiększania się ciśnienia w jamie brzusznej, jednoczasowo następuje rozluźnienie mięśni miednicy, co ułatwia proces oddania stolca. U małych dzieci mechanizm ten nie jest w pełni wykształcony, wymaga to czasu.

Powiązane produkty

Dyschezja – diagnostyka

W przypadku dyschezji jelitowej diagnostyka opiera się na zebraniu szczegółowego wywiadu i badaniu przedmiotowym, w którym nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości. To wystarcza pediatrze do postawienia rozpoznania. Rozszerzona diagnostyka zwykle nie jest zalecana.

Dyschezja a kolka – jak odróżnić?

Kolka niemowlęca to częste zaburzenie występujące u maluszków od 3. tygodnia do 3. miesiąca życia u dziewczynek, a u chłopców aż do 6. miesiąca życia. W przybliżeniu dotyka około 30 % niemowląt w pierwszych miesiącach życia.

Charakterystyczne dla kolki niemowlęcej jest występowanie napadowego niepokoju i długotrwałego płaczu dziecka, które podkurcza nóżki lub pręży się. Dolegliwości te wywołane są najprawdopodobniej zbyt dużą ilością gazów w jelitach u noworodka.

Chociaż przyczyny tego zjawiska nadal są dość niejasne, do potencjalnych czynników wywołujących kolki u niemowląt możemy zaliczyć:

  • alergię na białko mleka krowiego,
  • nieprawidłową technikę karmienia (zbyt łapczywe picie mleka, a także nieodpowiednio dobrany rozmiar smoczka, powodują połykanie powietrza podczas karmienia),
  • nietolerancja laktozy,
  • niedojrzałość przewodu pokarmowego,
  • niedojrzałość układu nerwowego,
  • stany lękowe matki i inne czynniki środowiskowe.

Na szczęście kolka jelitowa w większości przypadków nie wymaga poszerzonej diagnostyki i specyficznego leczenia. Zawsze jednak postawienie jakiejkolwiek diagnozy wymaga badania lekarskiego. Zazwyczaj na zmniejszenie lub ustąpienie epizodów kolkowych korzystnie wpływa korekta sposobu karmienia, w przypadku alergii na mleko krowie – włączenie odpowiedniej mieszanki mleka modyfikowanego, a w przypadku niemowląt karmionych piersią – korekta diety matki.

Kolka niemowlęca bywa często mylona z dyschezją, która manifestuje się nagłym płaczem malucha trwającym 20–30 minut połączonym z zaczerwienieniem twarzy. Po tym czasie następuje oddanie miękkiego stolca przez dziecko, które uspokaja się. Wynika to z niedojrzałości mechanizmu koordynującego akt defekacji z zaciskaniem szpary głośni, co jest niezbędne do skutecznego zwiększenia tłoczni brzusznej, koniecznej do oddania stolca.

Dyschezja – leczenie

W dyschezji niemowlęcej nie istnieje leczenie przyczynowe. Rodzicom należy wyjaśnić, że dziecko uczy się stopniowo koordynować pracę mięśni brzucha i miednicy i do ukończenia 9. miesiąca życia wszystkie objawy ustąpią samoistnie.

Niewskazane jest stosowanie lewatyw czy czopków, ponieważ może prowadzić to do nasilenia dolegliwości bólowych i niepotrzebnie naraża dziecko na stres.

  1. Socha P., Lebensztejn D., Kamińska D., Gastroenterologia dziecięca – podręcznik do specjalizacji, Medi Press Wydawnictwo, Warszawa 2016.
  2. Bardisa-Ezcurra L., Ullman R., Gordon J., Guideline Development Group: Diagnosis and management of idiopathic childhood constipation: summary of NICE guidance, “BMJ” 2010, nr 340, s. 2585
  3. Tabbers M. M., Di Lorenzo C., Berger M. Y. I in., Evaluation and treatment of functional constipation in infants and children: Evidence-based recommendations from ESPGHAN and NASPGHAN, “J Pediatr Gastroenterol Nutr” 2014, nr 58(2), s. 258-74.
  4. Hyman P. E., Milla P. J., Benninga M. A. i in., Childhood functional gastrointestinal disorders: neonate/toddler, “Gastroenterology” 2006, nr 130, s. 1519–1526.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl