Dyschezja niemowlęca – przyczyny, objawy, diagnostyka
Paulina Brożek

Dyschezja niemowlęca – przyczyny, objawy, diagnostyka

Dyschezja, obok kolki jelitowej, zaparć, nadmiaru gazów oraz ulewania, jest najczęstszą przyczyną problemów z brzuszkiem u noworodków i niemowląt. O ile pojęcia kolki czy ulewania są doskonale znane rodzicom maluszków, „medycznie” brzmiący termin „dyschezja” budzi niepokój. Czy słusznie? Czym jest dyschezja jelitowa? 

Dyschezja – objawy

Dyschezja niemowlęca jest zaburzeniem dotykającym dzieci do 9. miesiąca życia, należącym do grupy zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego sklasyfikowanym według Kryteriów Rzymskich IV.

Do rozpoznania dyschezji konieczne jest jednoczasowe wystąpienie dwóch kryteriów:

  • trwający co najmniej 10 minut wysiłek i płacz, po których następuje (lub nie) oddanie miękkiego stolca,
  • brak jakichkolwiek innych zaburzeń zdrowotnych.

W trakcie napadu mogą wystąpić dodatkowe objawy, tj. podkurczanie nóżek lub zaczerwienienie twarzy. Pomiędzy okresami napadowego krzyku nie występują żadne niepokojące objawy.

Dyschezja – przyczyny

Zaburzenie koordynacji mięśni brzucha wynikające z ich niedojrzałości jest prawdopodobnie główną przyczyną dyschezji.

Prawidłowo w trakcie uruchamiania tłoczni brzusznej i zwiększania się ciśnienia w jamie brzusznej, jednoczasowo następuje rozluźnienie mięśni miednicy, co ułatwia proces oddania stolca. U małych dzieci mechanizm ten nie jest w pełni wykształcony, wymaga to czasu.

Powiązane produkty

Dyschezja – diagnostyka

W przypadku dyschezji jelitowej diagnostyka opiera się na zebraniu szczegółowego wywiadu i badaniu przedmiotowym, w którym nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości. To wystarcza pediatrze do postawienia rozpoznania. Rozszerzona diagnostyka zwykle nie jest zalecana.

Dyschezja a kolka – jak odróżnić?

Kolka niemowlęca to częste zaburzenie występujące u maluszków od 3. tygodnia do 3. miesiąca życia u dziewczynek, a u chłopców aż do 6. miesiąca życia. W przybliżeniu dotyka około 30 % niemowląt w pierwszych miesiącach życia.

Charakterystyczne dla kolki niemowlęcej jest występowanie napadowego niepokoju i długotrwałego płaczu dziecka, które podkurcza nóżki lub pręży się. Dolegliwości te wywołane są najprawdopodobniej zbyt dużą ilością gazów w jelitach u noworodka.

Chociaż przyczyny tego zjawiska nadal są dość niejasne, do potencjalnych czynników wywołujących kolki u niemowląt możemy zaliczyć:

  • alergię na białko mleka krowiego,
  • nieprawidłową technikę karmienia (zbyt łapczywe picie mleka, a także nieodpowiednio dobrany rozmiar smoczka, powodują połykanie powietrza podczas karmienia),
  • nietolerancja laktozy,
  • niedojrzałość przewodu pokarmowego,
  • niedojrzałość układu nerwowego,
  • stany lękowe matki i inne czynniki środowiskowe.

Na szczęście kolka jelitowa w większości przypadków nie wymaga poszerzonej diagnostyki i specyficznego leczenia. Zawsze jednak postawienie jakiejkolwiek diagnozy wymaga badania lekarskiego. Zazwyczaj na zmniejszenie lub ustąpienie epizodów kolkowych korzystnie wpływa korekta sposobu karmienia, w przypadku alergii na mleko krowie – włączenie odpowiedniej mieszanki mleka modyfikowanego, a w przypadku niemowląt karmionych piersią – korekta diety matki.

Kolka niemowlęca bywa często mylona z dyschezją, która manifestuje się nagłym płaczem malucha trwającym 20–30 minut połączonym z zaczerwienieniem twarzy. Po tym czasie następuje oddanie miękkiego stolca przez dziecko, które uspokaja się. Wynika to z niedojrzałości mechanizmu koordynującego akt defekacji z zaciskaniem szpary głośni, co jest niezbędne do skutecznego zwiększenia tłoczni brzusznej, koniecznej do oddania stolca.

Dyschezja – leczenie

W dyschezji niemowlęcej nie istnieje leczenie przyczynowe. Rodzicom należy wyjaśnić, że dziecko uczy się stopniowo koordynować pracę mięśni brzucha i miednicy i do ukończenia 9. miesiąca życia wszystkie objawy ustąpią samoistnie.

Niewskazane jest stosowanie lewatyw czy czopków, ponieważ może prowadzić to do nasilenia dolegliwości bólowych i niepotrzebnie naraża dziecko na stres.

  1. Socha P., Lebensztejn D., Kamińska D., Gastroenterologia dziecięca – podręcznik do specjalizacji, Medi Press Wydawnictwo, Warszawa 2016.
  2. Bardisa-Ezcurra L., Ullman R., Gordon J., Guideline Development Group: Diagnosis and management of idiopathic childhood constipation: summary of NICE guidance, “BMJ” 2010, nr 340, s. 2585
  3. Tabbers M. M., Di Lorenzo C., Berger M. Y. I in., Evaluation and treatment of functional constipation in infants and children: Evidence-based recommendations from ESPGHAN and NASPGHAN, “J Pediatr Gastroenterol Nutr” 2014, nr 58(2), s. 258-74.
  4. Hyman P. E., Milla P. J., Benninga M. A. i in., Childhood functional gastrointestinal disorders: neonate/toddler, “Gastroenterology” 2006, nr 130, s. 1519–1526.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij