Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka
Anna Posmykiewicz

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

Pierwszy rok życia dziecka to czas, kiedy niemowlę rozwija się w najbardziej intensywny sposób. W pierwszym roku życia u maluszka można zaobserwować tzw. skoki rozwojowe, po których rodzice od razu dostrzegają, że ich dziecko nauczyło się czegoś zupełnie nowego – czasami nowa umiejętność pojawia się praktycznie z dnia na dzień.
Nie chodzi tu tylko o mówienie czy chodzenie, ale także na przykład o chwytanie rączkami zabawek, rozpoznawanie rodziców i innych członków rodziny, czy też jedzenie pokarmów stałych. Dlatego przez pierwszy rok życia dziecka, rodzice mogą zauważyć, jak maluch nieustannie nabywa nowych umiejętności i staje się coraz bardziej komunikatywny. Może on być w tym okresie niespokojny, płaczliwy, rozdrażniony.

Pierwszy skok rozwojowy – 5. tydzień 

Pierwszy skok rozwojowy można zaobserwować u dziecka już w 5. tygodniu życia. W tym czasie rodzice zaczynają obserwować, że maluch staje się bardziej aktywny. Do tego momentu niemowlę zwykle tylko je oraz śpi. Natomiast od piątego tygodnia swojego życia dziecko skraca sobie czas drzemek i zaczyna obserwować otoczenie. Jest ono już w stanie skupić na chwilę uwagę nad pochyloną nad nim twarzą, zaczyna obserwować swoje otoczenie. Maluch zaczyna też reagować na głośne dźwięki i ostre światło, które do tej pory nie wywoływało u niego żadnych reakcji – teraz można dostrzec niepokój maluszka, kiedy ktoś trzaśnie drzwiami, czy też włączy w nocy światło. Po 5. tygodniu swojego życia dziecko zaczyna się też uśmiechać, poza tym w jego oczach pojawiają się też łzy. 

Skok rozwojowy między 7. a 9. tygodniem 

olejny skok rozwojowy obserwuje się pomiędzy 7. a 9. tygodniem życia dziecka. W tym czasie dziecko zaczyna powoli rozróżniać dźwięki, zmienia się jego reakcja na dźwięk, maluch zaczyna nasłuchiwać. Ponadto niemowlę zaczyna też wodzić wzrokiem za przesuwanym przedmiotem, leżąc na brzuszku potrafi unieść lekko główkę i trzymać ją uniesioną przez około 10 sekund. Maluch zaczyna dotykać przedmiotów, a także wydawać dźwięki, których sam słucha – jest to tzw. głużenie (gruchanie).

Skok rozwojowy 11.–12. tydzień

Następny skok rozwojowy ma miejsce pomiędzy 11.–12. tygodniem po urodzeniu. W tym czasie dziecko, leżąc na brzuszku, potrafi utrzymać uniesioną główkę przez około minutę. Poza tym zaczyna też koordynować wzrok ze słuchem, wodzi oczami za grzechotką. Maluch reaguje silnym ożywieniem na twarz ludzką, na głos odpowiada głosem, wydaje gardłowe głoski, uśmiecha się i grucha spontanicznie. Dziecko próbuje również poruszać daną mu do ręki grzechotką, łapie przedmioty dwoma rączkami. Zgina także nogi przy ich oparciu o podłoże.

Kolejny skok rozwojowy – 14.–19. tydzień życia

Pomiędzy 14. a 19. tygodniem życia mamy do czynienia z kolejnym skokiem rozwojowym. W tym czasie dziecko położone na brzuszku najpierw zupełnie pewnie i długo trzyma główkę, opierając się na przedramionach, a następnie potrafi już przekręcać się z pleców na brzuszek i odwrotnie. Dziecko potrafi też wziąć przedmiot do jednej ręki i przełożyć go do drugiej. Poza tym próbuje uderzać zabawkami o stół, w sposób świadomy zaczyna zrzucać zabawki na podłogę. Wkłada różnego rodzaju przedmioty do buzi, w ten sposób poznając świat. Maluch zaczyna też wydawać nowe dźwięki np. sss, rrr, zzz. Poza tym potrafi także odepchnąć butelkę, kiedy napije się wystarczająco dużo mleka. Reaguje też na własne imię i odbicie w lustrze, szuka rodziców.

Skok rozwojowy w 22.–26. tygodniu 

Po skoku rozwojowym, który ma miejsce pomiędzy 22. a 26. tygodniem życia, dziecko zazwyczaj potrafi już samodzielnie usiąść, chwyta też małe przedmioty za pomocą palca wskazującego i kciuka. Dziecko potrafi już wyjmować i wkładać zabawki, np. do skrzynki, umie też uderzać o siebie przedmiotami, które trzyma w dwóch rączkach. Potrafi zrobić „papa”, poza tym odczuwa niepokój, kiedy traci rodziców z zasięgu swojego wzroku. Maluch potrafi przenosić wzrok z jednego obrazka w książce na drugi. W tym czasie wszystkie ruchy dziecka oraz raczkowanie idą maluchowi coraz lepiej.

33.–37. tydzień – następny skok rozwojowy

Kolejny skok rozwojowy przypada na okres pomiędzy 33. a 37. tygodniem życia. Wtedy dziecko rozumie już nazwy przedmiotów, bardzo chętnie rozbiera zabawki na części, aby móc je dokładnie „zbadać”. Potrafi też rozpoznawać kształty, chętnie przejmuje inicjatywę w zabawie. Maluch rozpoznaje i pokazuje kształty, lubi też robić miny do swojego odbicia w lustrze. Dziecko zaczyna być zazdrosne, kiedy któreś z rodziców przytuli inne dziecko. Maluszek przytula swoje zabawki, potrafi gestem pokazać, że jakaś rzecz lub sytuacja go śmieszy. Zaczyna również dzielić świat na kategorie, potrafi znaleźć wspólne cechy w przedmiotach. W tym czasie u dziecka zaczyna też kształtować się inteligencja.

Skok rozwojowy 41.–46. tydzień

Ostatni skok rozwojowy w pierwszym roku życia dziecka przypada na czas 41.–46. tygodni po urodzeniu. W tym czasie maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki, schodzi tyłem z kanapy, jak również zaczyna się wspinać, kiedy chce czegoś dotknąć. Poza tym dziecko zaczyna też próbować rysować na kartce, naśladuje głosy zwierząt. Maluch potrafi już dopasowywać kształty. Dodatkowo, dziecko tym wieku, już w bardzo świadomy sposób potrafi używać słowa "nie", a ilość wypowiadanych przez dziecko wyrazów wzrasta w znaczący sposób. Maluch zaczyna też szukać ukrytych przedmiotów, próbuje celować piłką, kiedy nią rzuca.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij