×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Większa liczba dzieci oznacza zdrowe serce

Kobiety mające dwójkę lub trojkę dzieci są mniej narażone na pojawienie się zmian miażdżycowych w tętnicach – wynika z badań naukowców z University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas.

Badacze wyciągnęli wnioski na podstawie danych dotyczących 1600 kobiet w wieku od 35 do 65 lat, które uczestniczyły w długoletnim studium Dallas Heart Study. Elementem badania była ocena zwapnienia tętnic wieńcowych oraz grubości ich ścianek w kontekście liczby dzieci badanych.

Jak się okazało, kobiety mające co najmniej czwórkę  lub mniej niż dwójkę potomstwa (w tym bezdzietne) były zdecydowanie bardziej narażone na wystąpienie miażdżycy niż te posiadające dwójkę lub trojkę dzieci. U mam licznego potomstwa zwapnienia tętnic stwierdzano ponad dwukrotnie częściej, a pogrubienie ścian tętnić wieńcowych było o 60 proc częstsze. W przypadku kobiet  bezdzietnych i posiadających jedno dziecko ryzyko było wyższe o analogicznie 90 proc. w przypadku zwapnienia i 50 proc. w przypadku zgrubienia ścian tętnic.

Wspomniane wyniki nie miały związku z sytuacją społeczno-ekonomiczna kobiet, ich wagą czy trybem życia, więc można je uznać za uniwersalne.  Wnioski sformułowane przez badaczy z Dallas sugerują, że liczba dzieci powinna być brana pod uwagę przy ocenie ryzyka wystąpienia choroby serca.

Co może być przyczyną takich wyników? Naukowcy przypuszczają, że w przypadku kobiet mających liczne potomstwo ryzyko choroby wieńcowej może zwiększać otyłość brzuszna i związane z nią otłuszczenie narządów wewnętrznych. U kobiet bezdzietnych przyczyną może wiązać się ze schorzeniami utrudniającymi zajście w ciążę. By potwierdzić te teorie konieczne są dalsze badania.

Wyniki badań naukowców z Dallas zostały opublikowane w piśmie „European Journal of Preventive Cardiology".

Źródło: Medonet.pl


Podziel się: