×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Najmniejszy noworodek na świecie uratowany za pomocą terapii nerkozastępczej

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy ocalili życie chłopcu, który po urodzeniu ważył zaledwie 820 g. Kamil jest najmniejszym dzieckiem na świecie uratowanym za pomocą terapii nerkozastępczej.

Chłopiec przyszedł na świat w siódmym miesiącu ciąży i lekarze zdiagnozowali u niego niewydolność nerek i wątroby. Zespół pod kierownictwem  ordynatora oddziału neonatologii Wojciecha Kowalika postanowił podłączyć chłopca do urządzenia do ciągłej terapii nerkozastępczej.

Sprzęt ten jest potocznie nazywany sztuczną nerką, choć specjaliści podkreślają, że nie jest to precyzyjne określenie. Aparatura wyprowadza z organizmu dziecka krew, która jest następnie oczyszczana. Po podgrzaniu jest ponownie wprowadzana do ciała.

– Anatomiczne kwestie powodowały niewydolność wielonarządową. Konieczna była terapia. Wadę wrodzoną, czyli niezamknięte tętnice pomiędzy aortą a tętnicą płucną, zamknęliśmy farmakologicznie po 15 godzinach - powiedział Tomasz Kozioł, rzecznik legnickiej placówki. Po trzech dobach została przywrócona prawidłowa czynność układu sercowo-naczyniowego, a nerki małego pacjenta zaczęły działać.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy w ciągu ostatnich trzech lat dziesięć razy korzystał z terapii nerkozastępczej w leczeniu dzieci. Udało się uratować pięcioro.

– Kiedy podłączaliśmy dziecko do terapii nerkozastępczej nie wiedzieliśmy, że porywamy się na coś, czego nie dokonał nikt wcześniej – powiedział w wywiadzie dla TVN24 doktor Wojciech Kowalik. Dotychczas najmniejszym pacjentem w historii wyleczonym przy pomocy terapii nerkozastępczej był dwukilogramowy chłopiec z Korei Południowej. Kamil po urodzeniu ważył tylko 820 g, ale w chwili podłączania do sprzętu jego masa była nieco wyższa.

Chłopiec urodził się w listopadzie, ale dopiero teraz informacja o walce o jego życie trafiła do mediów. Dziś waży blisko 4 kg, rozwija się prawidłowo, nie jest podłączony do aparatury i wkrótce opuści szpital.


Podziel się: