×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

W ramach pakietu onkologicznego wydano 75 tys. kart diagnostyki i leczenia

Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński przedstawił w Sejmie informację w sprawie dostępu do świadczeń medycznych i sytuacji polskich pacjentów w systemie ochrony zdrowia, również w kontekście pakietu onkologicznego.

Z zebranych przez resort informacji wynika, że do tej pory wydano ponad 75 tys. kart diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Warczyński zapewniał, że nie ma żadnych danych potwierdzających, że wprowadzenie pakietu utrudniło dostęp do niektórych świadczeń i wydłużyło kolejki. Podkreślał, że rzetelna ocena programu wymaga czasu, a pierwsza ewaluacja jego postępów jest przewidziana na połowę kwietnia. Dodał także, że pakiet powstał nie z myślą o lekarzach i dyrektorach szpitali, ale o pacjentach i to ich zdrowie powinno być najważniejsze.

Równoczesne wiceminister zapewnił, że stan pakietu onkologicznego jest monitorowany na bieżąco i każdego dnia. Do tego celu powołano specjalny zespół roboczy składający się z ministerialnych urzędników oraz przedstawicieli środowiska lekarskiego. Podczas spotkań jego członków zgłaszane są uwagi do pakietu, które mają być podstawą do wprowadzenia zmian. Na podstawie informacji zebranych dotychczas można stwierdzić, że wydano ponad 75 tys. kart diagnostyki i leczenia nowotworów.

Pakiet onkologiczny wprowadzony na początku roku dał lekarzom POZ prawo do wystawiania kart diagnostyki i leczenia onkologicznego, na podstawie których możliwe będzie wejście na szybką ścieżkę leczenia. By lekarze mogli postawić trafną wstępną diagnozę, poszerzono katalog badań diagnostycznych, na które mogą skierować pacjentów. Do wystawiania kart uprawnieni są również lekarze specjaliści w poradniach ambulatoryjnych, a także lekarze w szpitalach, jeśli w trakcie hospitalizacji u pacjenta wykryty zostanie nowotwór złośliwy.

Źródło: PAP


Podziel się: