Polska służba zdrowia znów w ogonie Europy
Katarzyna Szulik

Polska służba zdrowia znów w ogonie Europy

Pakiety onkologiczny i kolejkowy mają szansę zmienić to, co w skali Europy jest największą bolączką polskiej służby zdrowia: leczenie chorych na raka i długie oczekiwanie na wizytę lekarską. Fatalnie wyniki między innymi w tych sferach spowodowały, że w najnowszym, 8. europejskim konsumenckim indeksie zdrowotnym zajęliśmy 31 miejsce na 36 krajów objętych badaniem.

Raport cyklicznie tworzy szwedzka firma badawcza Health Powerhouse, a tegoroczne wyniki zostały zaprezentowane w Brukseli, w obecności unijnego komisarza ds. zdrowia Vytenisa Andriukaitisa. W badaniu pod lupę branych jest 48 kategorii, na podstawie których wyłaniany jest ranking, uwzględniając 36 krajów europejskich, w tym wszystkie z UE. Tym razem na jego szczycie znalazła się Holandia, gdzie opieka zdrowotna jest najlepsza, natomiast Polska znalazła się we ogonie, wyprzedzając zaledwie pięć państw: Litwę, Serbię, Rumunię, Czarnogórę oraz Bośnię i Hercegowinę.

Co więcej, Polski wynik jest gorszy od tego uzyskanego w 2013 r., choć teoretycznie z czasem jakość opieki powinna rosnąć. Autorzy rankingu wyrazili zdziwienie faktem, że mimo fatalnych wyników polski rząd nie kładzie nacisku na poprawę swojej polityki w tej kwestii i pozostaje bezradny wobec fatalnych warunków leczenia.

Spośród 48 badanych kategorii, Polska zdobyła pozytywne oceny w zaledwie kilku. Do największych bolączek naszej służby zdrowia zależy zbyt długie oczekiwaniu na leczenie raka, zakażenia wewnątrzszpitalne oraz brak profilaktyki w leczeniu uzależnień od alkoholu i papierosów.

Jesteśmy jednym z krajów, gdzie oczekiwanie na wizytę, zarówno lekarską, jak i terapeutyczną, trwa najdłużej, ale przyczyną tego stanu rzeczy nie jest kiepskie dofinansowanie służby zdrowia. Twórcy rankingu przekonują, że rozwiązanie tego problemu to przede wszystkim kwestia mentalności. Przykładowo, szwedzka służba zdrowia również boryka się z długimi kolejkami, choć rząd przeznacza na leczenie bardzo dużo pieniędzy. Kiepskie wyniki mają również uplasowane wyżej w rankingu Wielka Brytania, Hiszpania czy Włochy.

Źródło: Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij