×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Polska służba zdrowia znów w ogonie Europy

Pakiety onkologiczny i kolejkowy mają szansę zmienić to, co w skali Europy jest największą bolączką polskiej służby zdrowia: leczenie chorych na raka i długie oczekiwanie na wizytę lekarską. Fatalnie wyniki między innymi w tych sferach spowodowały, że w najnowszym, 8. europejskim konsumenckim indeksie zdrowotnym zajęliśmy 31 miejsce na 36 krajów objętych badaniem.

Raport cyklicznie tworzy szwedzka firma badawcza Health Powerhouse, a tegoroczne wyniki zostały zaprezentowane w Brukseli, w obecności unijnego komisarza ds. zdrowia Vytenisa Andriukaitisa. W badaniu pod lupę branych jest 48 kategorii, na podstawie których wyłaniany jest ranking, uwzględniając 36 krajów europejskich, w tym wszystkie z UE. Tym razem na jego szczycie znalazła się Holandia, gdzie opieka zdrowotna jest najlepsza, natomiast Polska znalazła się we ogonie, wyprzedzając zaledwie pięć państw: Litwę, Serbię, Rumunię, Czarnogórę oraz Bośnię i Hercegowinę.

Co więcej, Polski wynik jest gorszy od tego uzyskanego w 2013 r., choć teoretycznie z czasem jakość opieki powinna rosnąć. Autorzy rankingu wyrazili zdziwienie faktem, że mimo fatalnych wyników polski rząd nie kładzie nacisku na poprawę swojej polityki w tej kwestii i pozostaje bezradny wobec fatalnych warunków leczenia.

Spośród 48 badanych kategorii, Polska zdobyła pozytywne oceny w zaledwie kilku. Do największych bolączek naszej służby zdrowia zależy zbyt długie oczekiwaniu na leczenie raka, zakażenia wewnątrzszpitalne oraz brak profilaktyki w leczeniu uzależnień od alkoholu i papierosów.

Jesteśmy jednym z krajów, gdzie oczekiwanie na wizytę, zarówno lekarską, jak i terapeutyczną, trwa najdłużej, ale przyczyną tego stanu rzeczy nie jest kiepskie dofinansowanie służby zdrowia. Twórcy rankingu przekonują, że rozwiązanie tego problemu to przede wszystkim kwestia mentalności. Przykładowo, szwedzka służba zdrowia również boryka się z długimi kolejkami, choć rząd przeznacza na leczenie bardzo dużo pieniędzy. Kiepskie wyniki mają również uplasowane wyżej w rankingu Wielka Brytania, Hiszpania czy Włochy.

Źródło: Rzeczpospolita


Podziel się: