Podatek klimatyczny za zanieczyszczone powietrze
Katarzyna Szulik

Podatek klimatyczny za zanieczyszczone powietrze

Podatek klimatyczny, który musimy płacić w prawie tysiącu miejscowości, często nie ma sensu. Tam, gdzie z założenia powietrze powinno być czyste, na co dzień wdychamy nawet więcej substancji rakotwórczych niż w dużych metropoliach.

Zgodnie z raportem ClientEarth, międzynarodowej organizacji prawników zajmujących się środowiskiem, powietrze spełnia normy czystości w niewielu polskich miejscowościach turystycznych. Dla przykładu, w Zakopanem czy Szczyrku zawiera ono znacznie więcej szkodliwych substancji niż np. w Warszawie, w tym rakotwórcze pyły mogące wywoływać astmę czy raka płuc. Z raportu wynika, że czystym powietrzem możemy oddychać wyłącznie w okolicach Trójmiasta, Białegostoku i Zielonej Górze oraz w województwach zachodniopomorskim oraz warmińsko-mazurskim.

Podatek klimatyczny to nawet 2,19 zł na osobę za dobę pobytu. Na pierwszy rzut oka to mało, ale jeśli opłata dotyczy jedno-lub dwutygodniowego pobytu rodziny w uzdrowisku, kwota staje się znacząca. Opłaty klimatyczne to również suma nie do pogardzenia w skali miejskich budżetów. Zgodnie z informacjami „Gazety Wyborczej”, zimowa stolica Polski w 2013 r. zebrała z tego tytułu 2,8 mln zł, Szklarska Poręba – 1,2 mln, a tegoroczne wpływy z taksy klimatycznej do kasy Karpacza mają wynieść 1,85 mln zł. Zarządcy miast widzą problem, ale przekonują, że rezygnacja z pobierania opłaty byłaby ciosem dla budżetów. Na taki krok decydują się tylko pojedyncze miejscowości, jak np. Biały Dunajec.

Równie źle sytuacja wygląda w miejscowościach o statusie uzdrowiska, które z tego tytułu mogą sobie naliczać jeszcze wyższe opłaty klimatyczne, sięgające 4,30 zł. Powietrze nie spełnia norm w żadnym z 45 polskich uzdrowisk co nie powstrzymuje ich włodarzy przez pobieraniem taksy. W teorii taka sytuacja daje podstawy do odebrania miejscowości statusu uzdrowiska, jednak zgodnie z przepisami miejscowość zagrożona wykreśleniem z rejestru ma 5 lat na poprawę jakości powietrza.

Lokalne władze rozkładają ręce i przekonują, że nie mają narzędzi ani możliwości walki z zanieczyszczeniami, których przyczyną w dużej mierze jest praktyka ogrzewania domów węglem kiepskiej jakości, której nie można zakazać. Minister środowiska Maciej Grabowski zapowiedział, że zamierza wspierać wymianę kotłów węglowych na inne źródła ciepła, co może przynieść poprawę w dłuższej perspektywie.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij