×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Na embargu Rosji, zyskali najubożsi

Szef resortu rolnictwa, Marek Sawicki wraz z przedstawicielami organizacji charytatywnych, pod koniec sierpnia podjął decyzję, że produkty objęte rosyjskim embargiem będą przekazywane najuboższym.

Na początku sierpnia Rosja wprowadziła embargo na zachodnią żywność, co wywołało niepokój u wielu plantatorów owoców i warzyw. W pierwszym odruchu towar wycofany z Rosji trafił na rynek z ceną niższą nawet o połowę.

Spadki cen dość szybko odczuli wszyscy europejscy plantatorzy. W związku z tym  Komisja Europejska przekazała 125 mln euro na wsparcie poszkodowanych, z zastrzeżeniem, że pieniądze otrzymają Ci plantatorzy, którzy zamiast wyprzedawać towar na rynku, przekażą go potrzebującym.

Polscy rolnicy początkowo  narzekali, że środki są za małe, ale zaczęli zgłaszać się do Agencji Rynku Rolnego w celu załatwienia wstępnych formalności. Kontaktowali się również z organizacjami charytatywnymi, by dowiedzieć się o ich  możliwość odbioru towaru.

Do współpracy zostały włączone cztery główne organizacje charytatywne: Caritas Polska, Federacja Polskich Banków Żywności, Polski Komitet Pomocy Społecznej oraz Polski Czerwony Krzyż.

Wyżej wymienione organizacje zobowiązały się, do odbioru i dystrybucji żywności do najuboższych.


Podziel się: