×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nadciśnienie tętnicze

Leczenie nadciśnienia tętniczego – najczęściej zadawane pytania

Niestety większości nadciśnieniowców „najlepsze” pytania przychodzą do głowy dopiero po wyjściu z gabinetu lekarskiego. Oto kilka wątpliwości zrodzonych już w domowych lub aptecznych okolicznościach.

Czy leczenie nadciśnienia opiera się tylko na stosowaniu leków?

Nie! Najlepiej rokującym leczeniem jest połączenie terapii farmakologicznej (za pomocą leków) ze zmianą stylu życia (odpowiednia dieta, zwiększenie aktywności fizycznej). Należy również ograniczyć spożywanie alkoholu i rzucić palenie).

Dlaczego nie zawsze udaje się obniżyć ciśnienie tętnicze do wartości zalecanych?

Wynika to z faktu, że większość pacjentów nie zmienia jednocześnie swojego stylu życia i wszystko pozostawia w rękach terapii farmakologicznej. Poza tym wielu pacjentów przyjmuje leki nieregularnie lub w mniejszych dawkach niż zalecił lekarz. Takie modyfikacje są niedopuszczalne! Nadciśnienie tętnicze jest bowiem chorobą postępującą i na skutek niedostatecznie kontrolowanego ciśnienia nadal będą rozwijały się groźne powikłania.

Czy mogę stosować ten sam lek na nadciśnienie, który przyjmuje mój sąsiad?

Nie! Wybór leku zależy od indywidualnego profilu danego pacjenta, między innymi od jego wieku, chorób towarzyszących i ryzyka rozwoju groźnych powikłań nadciśnienia. Na przykład u chorego ze stanem przedcukrzycowym lekarz będzie unikał stosowania leków, które mogą powodować oporność tkanek na insulinę i wzrost ryzyka rozwoju cukrzycy. Każdy lek musi być więc „dopasowany” do potrzeb konkretnego pacjenta.

Czy jeśli poczuję się lepiej będę mógł odstawić zalecone leki?

Nie! Nadciśnienie tętnicze pierwotne to nie przeziębienie i u większości chorych wymaga leczenia do końca życia. To, że wartości ciśnienia unormowały się nie oznacza wcale, że choroba ustąpiła, tylko że zastosowane leki są skuteczne. Odstawienie leków może spowodować gwałtowny wzrost ciśnienia.

Moje leki na nadciśnienie są bardzo drogie. Co mogę zrobić?

Warto wówczas skorzystać z możliwości zakupu tańszego zamiennika zaproponowanego przez farmaceutę (to lek zawierający tą samą substancję działającą, w tej samej dawce, postaci farmaceutycznej i o tym samym wskazaniu terapeutycznym). Nie dotyczy to sytuacji, kiedy wystawiający receptę lekarz dokonał odpowiedniej adnotacji na druku recepty, wskazując na niemożność dokonania zamiany przepisanego leku. Warto również porozmawiać z lekarzem o preparatach złożonych (jedna tabletka, w skład której wchodzi więcej niż jedna substancja czynna), niekiedy tańszych niż monopreparaty.


Podziel się: