×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Skąd ten trądzik?

Trądzik to prawdziwe utrapienie dla nastolatków. Skąd się bierze? Jakie czynniki zaostrzają trądzik?

Trądzik potrafi być przyczyną niskiej samooceny i wielu kompleksów. Stanowi najczęstsze schorzenie dermatologiczne wieku młodzieńczego.

Występuje jednakowo często u dziewcząt i chłopców, przy czym u dziewcząt pojawia się zwykle wcześniej i ma nieco łagodniejszy przebieg niż u chłopców.

Skąd ten trądzik?

Trądzik młodzieńczy związany jest ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w okresie dojrzewania, a przede wszystkim ze zwiększonym wytwarzaniem androgenów (hormonów płciowych).

Hormony te wpływają stymulująco na produkcję łoju (sebum) oraz na powiększenie gruczołów łojowych.

Istotne znacznie w patogenezie trądziku ma również skład łoju. Głównym składnikiem łoju jest kwas linolowy, który warunkuje prawidłowy rozwój i przyleganie martwych komórek (korneocytów) w przewodach gruczołów łojowych.

U osób z trądzikiem poziom kwasu linolowego w łoju jest zdecydowanie mniejszy. Zmniejszona jego zawartość prowadzi do zwiększonej keratynizacji przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych oraz nadmiernego rogowacenia ujść mieszków. Efektem czego jest utrudnione ujście łoju z gruczołów.

Na skutek powolnego nagromadzenia mieszaniny łoju i kreatyny w obrębie ujścia mieszka włosowego dochodzi do powstania mikrozaskórników, a dalej do zaskórników zamkniętych. Kolejne poszerzenia ujść gruczołów powodują powstawanie zaskórników otwartych.

Patogenem współodpowiedzialnym za wystąpienie trądzikowych zmian zapalnych jest beztlenowa bakteria Propinobacterium acnes. W zaskórnikach istnieją idealne warunki do jego namnażania.

Wydzielane przez bakterie enzymy rozkładają trójglicerydy łoju do działających drażniąco wolnych kwasów tłuszczowych, a przenikające poza ścianę mieszka włosowego antygeny bakteryjne i czynniki drażniące powodują rozwój stanu zapalnego.

Czynniki zaostrzające trądzik

Warto również wspomnieć, że poza czynnikami usposabiającymi do powstawania zmian trądzikowych, są również czynnik zaostrzające przebieg choroby, takie jak np.: stres, nikotyna, niewłaściwa dieta czy nieodpowiednio dobrane do potrzeb skóry trądzikowej kosmetyki.

Na przebieg trądziku wpływ ma też pora roku. I tak latem przy większym nasłonecznieniu objawy choroby łagodnieją, a w porze zimowej zwykle ulegają nasileniu.

Objawy kliniczne trądziku

Zmiany trądzikowe najczęściej powstają na twarzy, dekolcie oraz plecach. Mogą mieć charakter niezapalny (zaskórniki otwarte, zaskórniki zamknięte) lub zapalny (grudki, krosty, cysty, torbiele ropne).

Zaskórnik otwarty powstaje, gdy ujście gruczołu łojowego jest otwarte. Widoczny jest ciemny czop złożony z łoju oraz obumarłych komórek, na szczycie ciemno zabarwiony. Natomiast zaskórnik zamknięty powstaje, gdy ujście gruczołu łojowego zostało zamknięte, a gromadzący się łój powoduje poszerzenie gruczołu. Widoczny jest jako biały punkt na skórze.

Grudki jak i wypełnione ropą krostki należą do zmian zapalnych zwykle ustępujących bez śladu w ciągu kilku dni. Jeżeli proces zapalny rozwija się głębiej, w skórze właściwej powstają torbiele ropne, cysty a nawet przetoki, które są bolesne i pozostawiają blizny.

Chcesz mieć czystą zadbaną cerę? Poznaj metody leczenia trądziku młodzieńczego.


Podziel się: