×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jak się leczy nowotwór?

Główne cele naukowców w leczeniu nowotworów to: szybko znaleźć, skutecznie wyeliminować, spowodować jak najmniejsze obciążenie organizmu.

Ostatnie lata to niesłychany rozkwit w dziedzinie leczenia chorób nowotworowych. Co chwilę naukowcy odkrywają nowe procesy, którymi rządzi się podział komórek nowotworowych, niuanse ich mutacji, konstruują nowe czulsze przyrządy do obrazowania małych zmian, szukają markerów we krwi. Badań związanych z nowotworami jest wiele. Stopniowo przynoszą one efekty. Niektóre nowotwory, do niedawna zabójcze, dziś są bezradne wobec zastosowanego leczenia.

Skutki uboczne

Do najczęstszych należą: bóle brzucha, biegunki, nudności i wymioty, zapalenia skóry i błon śluzowych (np. jamy ustnej), wypadanie włosów, osłabienie i łatwe męczenie się. Towarzyszy temu podatność na infekcje związane ze zmianami w obrazie krwi obwodowej i pracą szpiku kostnego, którego upośledzenie powoduje utratę odporności. Nie da się ich czasem uniknąć, ale można im przeciwdziałać i je wyciszać.

Leczenie chirurgiczne

W leczeniu nowotworów stosowane jest najdłużej. Wycięcie chirurgiczne jest w pełni skuteczne pod warunkiem uchwycenia nowotworu we wczesnym stadium, kiedy guz dotyczy danego narządu i nie ma przerzutów do innych organów ani do węzłów chłonnych. Ważne jest także, np. w przypadku raków skóry, wycięcie radykalne, czyli tak by guz otoczony był marginesem tkanek zdrowych.

Często zabieg operacyjny umożliwia ostateczne rozpoznanie. Jeżeli istnieją jakieś wątpliwości, np. wynik biopsji nie potwierdza nowotworu, a istnieje uzasadniona obawa co do złośliwości procesu, można wykonać tzw. badanie doraźne. W trakcie operacji wycięty fragment tkanek wysyła się do badania histopatologicznego i w oparciu o jego wynik kończy się lub rozszerza zabieg.

Leczenie operacyjne wiąże się z dużym stopniem strachu u pacjenta. Wynika to z faktu stosowania narkozy, używania skalpela, a także konsekwencji, jakie może nieść za sobą specyfika zabiegu. Często w onkologii cena za wyleczenie jest wysoka, indywidualnie postrzegana przez różnych pacjentów. Rak piersi wiąże się z jej zniekształceniem lub usunięciem, rak jelita grubego czasem z wyłonieniem sztucznego odbytu, czerniak skóry z przeszczepem skóry. Warto jednak pamiętać, że współczesna narkoza jest bezpieczna, skalpel jest trzymany przez fachowców, a przede wszystkim należy przyjąć szanse wyleczenia i dar życia jako wartość bezwzględnie najwyższą.

Chemioterapia

W tym sposobie leczenia nowotworów skalpel został zastąpiony przez leki. Ich działanie polega na hamowaniu wzrostu, podziału lub na niszczeniu komórek nowotworowych. Problem, nad którym naukowcy pracują nieustannie, jest to, że leki te działają na wszystkie komórki, a nie tylko te nowotworowe. Dlatego w tym sposobie leczenia także występują uciążliwe dla chorych działania uboczne, głównie ze strony układu krwiotwórczego i przewodu pokarmowego.

Leki stosowane w chemioterapii nie działają jednakowo – różnią się szybkością, siłą działania, a także w różnym stopniu działają na różne nowotwory. Stąd często łączy się dwa lub trzy leki u jednego pacjenta. Schemat leczenia przebiega w cyklach, a odstępy między kolejnymi dawkami dają organizmowi czas na regenerację.

Radioterapia

W tym sposobie leczenia nauka wykorzystała właściwości promieniowania jonizującego – głównie rentgenowskie (X) i gamma. Promieniowanie to ma zdolność niszczenia tkanek. Żeby można zastosować je w leczeniu nowotworów, trzeba dokładnie znać położenie guza. Na podstawie danych o lokalizacji procesu ustala się optymalną dawkę i miejsce naświetlania tak, by niszczony był przede wszystkim nowotwór, a nie otaczająca zdrowa tkanka. W zależności od umiejscowienia źródła promieniowania wyróżniamy teleradioterapię (źródło na zewnątrz) i brachyterapię (źródło w guzie).
Niestety i tej formie leczenia towarzyszą objawy uboczne związane z uszkodzeniem tkanek okolicznych. Mogą tworzyć się owrzodzenia i inne zmiany skórne, występują nudności i wymioty, ogólne złe samopoczucie.

Podsumowanie

Metod leczenia z ich odmianami jest kilka. Żadna nie jest uniwersalnie najlepsza. Bardzo powszechnie stosuje się łączenie tych technik ze sobą, np. chemioterapia zmniejszająca wielkość guza przed operacją, radioterapia po zabiegu oszczędzającym. Pacjent, mimo strachu i obaw, musi pamiętać o jednym: to nie są metody wymienne i nie można ich stosować wymiennie. To, że ktoś jest leczony chemioterapią nie oznacza, że rokuje gorzej od tego, który miał operację. Wszystko zależy od rodzaju nowotworu i indywidualnej sytuacji klinicznej. Jeżeli chodzi o skutki uboczne warto pamiętać, że istnieją liczne sposoby na ich eliminowanie lub minimalizowanie ich dokuczliwości. Można zmniejszać uczucie nudności, redukować wymioty, wzmacniać osłabiony organizm, stosować odpowiednią dietę, stosować zabiegi rehabilitacyjne. Cel jest jeden – pokonać raka. 


Podziel się: