×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

MA-URI – masaż w tańcu

Masaż MA-URI to wspaniały zabieg relaksujący, jak również doskonałe remedium na różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Swoją wyjątkowość i piękno zawdzięcza połączeniu technik dotykowych z muzyką i tańcem. Jest jak podróż w krainę ciała, emocji i ducha.

Spośród setek zabiegów, których celem jest niesienie ulgi w stanach napięcia, stresu i bólu, zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego, masaż  MA-URI wyróżnia się niezwykłą siłą oddziaływania, skutecznością i pięknem. Jest zabiegiem głęboko oddziałującym nie tylko na ciało fizyczne, lecz także psychiczne i duchowe. Poprzez muzykę, rytm, dotyk dociera do prawdziwego „Ja” osoby masowanej, pomagając pobudzić wewnętrzną motywację do wzięcia zdrowia i losu w swoje ręce. Jest złożonym zabiegiem, którego każdy element ma swoje znaczenie.

Spotkanie ze sobą

MA-URI jest masażem, podczas którego masowane jest całe ciało. Tkwi w tym głęboka mądrość, bowiem fizycznie stanowimy skomplikowaną całość szkieletowo-mięśniowo-stawową. Poszczególne elementy oddziałują na siebie – w konsekwencji napięcie kumulowane w jednej części ciała może objawić się w postaci bólu w innej jego części. Kiedy masowane jest całe ciało, masażysta ma szansę odnaleźć i usunąć przyczynę bólu oraz przywrócić równowagę w całym układzie.

Masaż całościowy w MA-URI posiada głęboko symboliczny wymiar – jest wyrazem szacunku wobec całego ciała, ze wszystkimi jego niedoskonałościami, oraz wobec tego, kim jesteśmy mentalnie i duchowo. 

Masowanie poszczególnych części ciała ma również określoną wymowę  – na przykład ręce i dłonie symbolicznie oznaczają działanie, branie życia we własne ręce; nogi i stopy – poczynienie pierwszych kroków na nowej drodze lub podążanie w wybranym kierunku; masowanie twarzy to symboliczne dotknięcie maski, za którą chowamy się w codziennym życiu.

Masaż ten jest wspaniałym spotkaniem z samym sobą, ponieważ często okazuje się, że choć  tak bliskie, nasze ciała są nam zupełnie nieznane, a dotyk masażysty ujawnia miejsca pełne napięć, o których nie mieliśmy do tej pory pojęcia lub porusza głęboko schowane emocje. 

Masaż  MA-URI:

•  działa relaksująco i rozluźniająco na mięśnie szkieletowe;
•  zwiększa ruchomość i elastyczność stawów;
•  poprawia pracę układu krążenia;
•  przynosi dobre efekty w stanach depresyjnych i nerwicy;
•  uwalnia od stresu, niepokoju, smutku;
•  wyzwala energię i radość życia.

Jak wygląda zabieg

Podczas zabiegu ciało masowane jest w rytm muzyki długimi, płynnymi, harmonijnymi ruchami wykonywanymi głównie przedramionami, dzięki czemu naraz obejmowane są duże grupy mięśniowe, a miękka część przedramienia dopasowuje się do kształtu ciała. W zależności od potrzeb pacjenta masażysta może stosować większy lub mniejszy nacisk i różnicować dynamikę masażu. Zabieg ten może być więc mocny, głęboko poruszający wszystkie struktury, energetyzujący lub też delikatny, relaksujący, wyciszający. 

„Od stóp do głów”

Klasyczny masaż MA-URI trwa godzinę zegarową lub półtorej godziny i rozpoczynany jest od masażu pleców – tej części ciała poświęca się najwięcej czasu, bowiem tu kumuluje się z reguły najwięcej napięć. Symbolicznie tylna część ciała oznacza naszą przyszłość – nasze zamiary, plany, marzenia, natomiast przednia część ciała to przeszłość – zdarzenia, które wpłynęły na nasze życie, emocje, którym nie pozwalamy odejść itp. Bardzo dokładnie masowane są barki i kark oraz mięśnie przykręgosłupowe, a następnie nogi ze szczególnym uwzględnieniem stóp.

Potem osoba masowana obraca się na plecy, a praktyk MA-URI masuje przednią część ciała – klatkę piersiową (z wyłączeniem piersi), brzuch i przednią stronę nóg. Na zakończenie masowane są kark, głowa i twarz. To niezwykle ważna część zabiegu, ponieważ na twarzy i głowie znajduje się wiele punktów, których stymulacja powoduje psychiczne rozluźnienie i głębokie odprężenie całego ciała. W symbolicznym aspekcie, masaż twarzy to przygotowanie do stawania z życiowymi problemami twarzą w twarz. 

Kwestia intymności

Można, lecz nie trzeba, rozebrać się całkowicie do zabiegu –  podczas masażu intymne części ciała są przykryte ręcznikiem, a masażysta dba o to, by osoba masowana czuła się komfortowo i odnosi się do jej ciała z szacunkiem. Jeśli jednak ktoś miałby czuć się skrępowany podczas zabiegu, lepiej żeby pozostał w bieliźnie. Do zabiegu używana jest oliwka w celu ułatwienia wykonywania poszczególnych technik – zwykle jest to testowana dermatologicznie oliwka dla dzieci, masażysta może też używać naturalnych olei roślinnych. Olej lub oliwka są podgrzewane, co zwiększa komfort osoby masowanej oraz korzystnie wpływa na skórę, która rozgrzewa się i nabiera elastyczności. 

Muzyczne inspiracje

Kluczowym elementem zabiegu jest właściwy dobór muzyki, która w przypadku tego masażu nie stanowi jedynie podkładu, lecz jest równie ważnym elementem, jak wykonywane techniki. Ma za zadanie między innymi stworzyć odpowiednią atmosferę i musi być dopasowana do gustu, samopoczucia i potrzeb osoby masowanej.

Połączenie muzyki i masażu ciała intensywnie oddziałuje na psychikę i może odblokować głęboko ukryte emocje – może wywołać płacz, uczucie żalu, a nawet gniewu lub przeciwnie – radość, zadowolenie i inne uczucia. Podczas tego zabiegu ważne jest, by nie tłumić doznawanych wrażeń, lecz pozwolić sobie na ich przeżycie i uwolnienie. Dobrze dobrana muzyka – jej dźwięk, barwa, charakter – prowadzi nie tylko pacjenta, lecz także masażystę, który porusza się w jej rytm i stosuje specjalnie dobrane techniki.

Twórcy metody zalecają wykorzystywanie do masażu tradycyjnej muzyki polinezyjskiej, która jest pełna wdzięku i radości, jej rytm przywodzi na myśl falowanie oceanu, a męskie i żeńskie głosy przeplatają się w niej, tworząc niezwykłe harmonie. 

Wskazania i przeciwwskazania

Masaż MA-URI, ze względu na intensywne oddziaływanie na płaszczyźnie fizycznej, psychicznej i duchowej, ma bardzo szerokie zastosowanie. Szczególnie polecany jest w przypadku rozmaitych dolegliwości bólowych – mięśniowych, stawowych, migrenach, bólach brzucha i pleców – wynikających z napięcia psychicznego i stresu. Wpływa niezwykle kojąco na układ nerwowy i dlatego jest bardzo pomocny w stanach obniżonego nastroju, przewlekłego zmęczenia, niepokoju czy smutku. Osobom znajdującym się w sytuacji kryzysowej może pomóc w podjęciu ważnych decyzji. Wspomaga też uwalnianie emocji oraz przywraca spokój, harmonię i radość. 

Przeciwwskazania do wykonywania tego zabiegu są takie, jak w przypadku praktycznie każdego innego masażu – to między innymi różnego rodzaju choroby skóry, wszelkie stany zapalne organizmu, infekcje wirusowe i bakteryjne, wysokie ciśnienie i in. 

Mama MA-URI

Masażu tego nie wykonuje się w pierwszych trzech miesiącach ciąży, natomiast istnieje specjalna jego odmiana – masaż ciążowy Mama MA-URI – opracowany właśnie z myślą o ciężarnych kobietach i wykonywany przez specjalnie szkolonych praktyków MA-URI. O ile nie ma medycznych przeciwwskazań, kobieta może poddać się temu zabiegowi. Stosowane techniki masażu uwzględniają zmiany, jakie zachodzą w jej ciele w tym szczególnym czasie, zabieg ma bardzo korzystne oddziaływanie na przyszłą mamę i dziecko, pomaga przygotować się psychicznie i fizycznie do porodu i macierzyństwa.

Słowo o twórcach metody

System pracy z ciałem MA-URIŽ, którego elementem jest masaż, został  stworzony przez Hemiego Foxa – Maorysa pochodzącego z Nowej Zelandii. Hemi i Katja Fox – jego żona, założyli w Danii Instytut MA-URIŇ, w którym wspólnie prowadzą kursy dla masażystów oraz nauczycieli tej metody, jak również nieustannie udoskonalają techniki masażu. Dbają oni o wysoki standard etyczny i zawodowy, dlatego masażyści przechodzą intensywne, wielopoziomowe szkolenie oraz proces własnego rozwoju. Przed zabiegiem warto upewnić się, czy masażysta posiada ważny certyfikat Instytutu MA-URIŽ. Więcej informacji na temat MA-URI znajdziesz na stronie internetowej Instytutu:   www.ma-uri.org lub na stronie polskich trenerów Instytutu MA-URIŽ:  www.ma-uri.pl. 


Podziel się: