×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Coraz bliżej szczepionki przeciwko wirusowi HIV

Wiele grup naukowców niezależnie od siebie pracuje nad stworzeniem szczepionki przeciwko wirusowi HIV. By jednak móc ocenić jej skuteczność, szczepionka musi zostać przetestowana na ludziach. W tym celu należy ją „osłabić”, by wirus nie zaatakował organizmu, co udało się grupie naukowców z USA.

Obecnie w tym kierunku prowadzone są badania na zwierzętach, konkretnie na małpach, oraz atakującej je odmianie wirusa HIV, znanej jako SIV. Naukowcy opracowali szczepionkę celowaną w wirusa i wypróbowali ją na zwierzętach, uzyskując bardzo obiecujące efekty. Większość zwierzęcych biorców szczepionki całkowicie uodporniła się na działanie wspomnianego wirusa.

Wspomniane wyniki dają nadzieję, jednak nie pewność, że szczepionka równie dobrze zadziała u ludzi – weryfikacja tej tezy wymaga dalszych testów. By jednak zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom badania, nie mogą oni otrzymać szczepionki zawierającej szczepy wirusa w czystej postaci, ponieważ przedostanie się ich do organizmu może aktywować chorobę. Z tego powodu w szczepionkach wykorzystuje się osłabione i „rozcieńczone” wersje wirusa, dzięki czemu pacjenci nie są narażeni na negatywne konsekwencje jego ewentualnej aktywności w organizmie.

Słabsza szczepionka i silny efekt

Stworzenie takiej wersji szczepionki przeciwko SIV do tej pory stanowiło wyzwanie, któremu sprostała grupa naukowców związanych z Oregon Health & Science University, Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle oraz Frederick National Laboratory for Cancer Research. Poprzez usunięcie z wirusa genu odpowiedzialnego za jego replikację uzyskali bezpieczną wersję szczepionki, którą następnie podali małpom. Jak się okazało, wirusy obecne w szczepionce nie były obecne w żadnym z płynów wydzielniczych zwierząt, a ich osłabione odpowiedniki utraciły zdolność do przenoszenia się na inne jednostki i zarażania ich.

Najważniejszym efektem obserwacji była jednak ta dotycząca skuteczności szczepionki. Była ona równie efektywna w kwestii walki z wirusem jak wersja nieosłabiona, skutkując eliminacją wirusa z organizmów niemal 60% małp z długotrwałym skutkiem sięgającym trzech lat.

Szybkie leczenie daje szansę na sukces

W zwalczaniu zagrożenia, którym jest HIV, równie ważne jak poszukiwanie nowych leków jest uświadamianie o skali zagrożenia. Dzięki postępowi medycyny AIDS stało się faktycznie chorobą przewlekłą, która przy zastosowaniu właściwej terapii może umożliwić pacjentom długie i satysfakcjonujące życie. Warunkiem powodzenia jest jednak szybkie wykrycie wirusa, a co za tym idzie dobre nawyki w kwestii badania się pod tym kątem przez osoby aktywne seksualnie. Nieświadomość niesie negatywne skutki nie tylko dla samych chorych bądź nosicieli wirusa, ale również dla osób, które wchodzą z nimi w kontakt. Zgodnie z raportem amerykańskiego CDC, średnio 4 na 10 osób zarażonych wirusem złapało go od osoby, która nie miała świadomości, że jest chora. Dane dotyczą USA, ale można je postrzegać w odniesieniu do całej populacji chorych.

Tylko w Stanach Zjednoczonych Ameryki 15% osób żyjących z HIV jest najprawdopodobniej kompletnie nieświadoma tego faktu, a przez to odpowiedzialna za aż 38% nowych zakażeń.

Spora grupa nosicieli wirusa nie leczy się mimo świadomości choroby – mowa o ponad jednej piątej wszystkich zakażonych. W ich wypadku lekceważenie własnego zdrowia idzie w parze z narażaniem na ryzyko innych osób. Nieleczeni zarażeni odpowiadają za ponad 40% wszystkich nowych zakażeń. Do reszty dochodzi po wejściu w kontakt z chorymi, u których leki jeszcze nie zdążyły zahamować zdolności wirusa do zarażania innych.

Szybkie podjęcie leczenia jest ogromnie ważne, ponieważ już pół roku terapii pozwala całkowicie zlikwidować ryzyko zarażenia wirusem innych osób. Jednak w Stanach Zjednoczonych korzystanie z takiej terapii utrudnia fakt, że chorzy często nie są ubezpieczeni i nie stać ich na samodzielne pokrycie kosztów leczenia. Na szczęście ci, którzy mogą sobie na nie pozwolić, utrzymują regularność i nie powodują żadnych nowych zakażeń.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. S. G. Hansen, E. E. Marshall, D. Malouli i in., A live-attenuated RhCMV/SIV vaccine shows long-term efficacy against heterologous SIV challenge, „Science Translational Medicine”, nr 11 (501) 2019.
  2. Z. Li, D. W. Purcell, S. L. Sansom i in., Vital Signs: HIV Transmission Along the Continuum of Care, „www.cdc.gov” [online], https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/68/wr/mm6811e1.htm, [dostęp:] 22.07.2019.

Podziel się: