Coraz bliżej szczepionki przeciwko wirusowi HIV
Katarzyna Szulik

Coraz bliżej szczepionki przeciwko wirusowi HIV

Wiele grup naukowców niezależnie od siebie pracuje nad stworzeniem szczepionki przeciwko wirusowi HIV. By jednak móc ocenić jej skuteczność, szczepionka musi zostać przetestowana na ludziach. W tym celu należy ją „osłabić”, by wirus nie zaatakował organizmu, co udało się grupie naukowców z USA.

Obecnie w tym kierunku prowadzone są badania na zwierzętach, konkretnie na małpach, oraz atakującej je odmianie wirusa HIV, znanej jako SIV. Naukowcy opracowali szczepionkę celowaną w wirusa i wypróbowali ją na zwierzętach, uzyskując bardzo obiecujące efekty. Większość zwierzęcych biorców szczepionki całkowicie uodporniła się na działanie wspomnianego wirusa.

Wspomniane wyniki dają nadzieję, jednak nie pewność, że szczepionka równie dobrze zadziała u ludzi – weryfikacja tej tezy wymaga dalszych testów. By jednak zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom badania, nie mogą oni otrzymać szczepionki zawierającej szczepy wirusa w czystej postaci, ponieważ przedostanie się ich do organizmu może aktywować chorobę. Z tego powodu w szczepionkach wykorzystuje się osłabione i „rozcieńczone” wersje wirusa, dzięki czemu pacjenci nie są narażeni na negatywne konsekwencje jego ewentualnej aktywności w organizmie.

Słabsza szczepionka i silny efekt

Stworzenie takiej wersji szczepionki przeciwko SIV do tej pory stanowiło wyzwanie, któremu sprostała grupa naukowców związanych z Oregon Health & Science University, Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle oraz Frederick National Laboratory for Cancer Research. Poprzez usunięcie z wirusa genu odpowiedzialnego za jego replikację uzyskali bezpieczną wersję szczepionki, którą następnie podali małpom. Jak się okazało, wirusy obecne w szczepionce nie były obecne w żadnym z płynów wydzielniczych zwierząt, a ich osłabione odpowiedniki utraciły zdolność do przenoszenia się na inne jednostki i zarażania ich.

Najważniejszym efektem obserwacji była jednak ta dotycząca skuteczności szczepionki. Była ona równie efektywna w kwestii walki z wirusem jak wersja nieosłabiona, skutkując eliminacją wirusa z organizmów niemal 60% małp z długotrwałym skutkiem sięgającym trzech lat.

Szybkie leczenie daje szansę na sukces

W zwalczaniu zagrożenia, którym jest HIV, równie ważne jak poszukiwanie nowych leków jest uświadamianie o skali zagrożenia. Dzięki postępowi medycyny AIDS stało się faktycznie chorobą przewlekłą, która przy zastosowaniu właściwej terapii może umożliwić pacjentom długie i satysfakcjonujące życie. Warunkiem powodzenia jest jednak szybkie wykrycie wirusa, a co za tym idzie dobre nawyki w kwestii badania się pod tym kątem przez osoby aktywne seksualnie. Nieświadomość niesie negatywne skutki nie tylko dla samych chorych bądź nosicieli wirusa, ale również dla osób, które wchodzą z nimi w kontakt. Zgodnie z raportem amerykańskiego CDC, średnio 4 na 10 osób zarażonych wirusem złapało go od osoby, która nie miała świadomości, że jest chora. Dane dotyczą USA, ale można je postrzegać w odniesieniu do całej populacji chorych.

Tylko w Stanach Zjednoczonych Ameryki 15% osób żyjących z HIV jest najprawdopodobniej kompletnie nieświadoma tego faktu, a przez to odpowiedzialna za aż 38% nowych zakażeń.

Spora grupa nosicieli wirusa nie leczy się mimo świadomości choroby – mowa o ponad jednej piątej wszystkich zakażonych. W ich wypadku lekceważenie własnego zdrowia idzie w parze z narażaniem na ryzyko innych osób. Nieleczeni zarażeni odpowiadają za ponad 40% wszystkich nowych zakażeń. Do reszty dochodzi po wejściu w kontakt z chorymi, u których leki jeszcze nie zdążyły zahamować zdolności wirusa do zarażania innych.

Szybkie podjęcie leczenia jest ogromnie ważne, ponieważ już pół roku terapii pozwala całkowicie zlikwidować ryzyko zarażenia wirusem innych osób. Jednak w Stanach Zjednoczonych korzystanie z takiej terapii utrudnia fakt, że chorzy często nie są ubezpieczeni i nie stać ich na samodzielne pokrycie kosztów leczenia. Na szczęście ci, którzy mogą sobie na nie pozwolić, utrzymują regularność i nie powodują żadnych nowych zakażeń.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij