Seks w ciąży - portal DOZ.pl
Seks w ciąży
Maria Dąbrowska

Seks w ciąży

Można? Nie można? Czy zaszkodzi to dziecku? A może wywoła poród? I czy to w ogóle… wypada? Seks w ciąży to wciąż temat kontrowersyjny, owiany wieloma wątpliwościami, lękami i mitami. Zupełnie niesłusznie!

Czy seks w ciąży jest bezpieczny?

Gdy na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski, razem z nimi przyszłych rodziców nachodzi mnóstwo emocji i pytań. Jedno z nich dotyczy seksu w ciąży. Czy jest wskazany, czy zabroniony w ciąży? Jeśli wskazany, to w jakich pozycjach? Na co należy uważać? Troska o rozwijające się w brzuchu mamy dziecko sprawia, że kobieta woli czasem przedsięwziąć jeszcze większe niż zwykle środki ostrożności i zrezygnować z seksu w ciąży. Tak na wszelki wypadek.

Matka natura jednak dobrze wszystko przemyślała. Dziecko jest odpowiednio chronione przez bardzo silne mięśnie macicy oraz szyjki macicy, łożysko i płyn owodniowy, a występujące podczas orgazmu kobiety skurcze odczuwa jedynie jako przyjemne, niegroźne kołysanie. Co więcej, gdyby seks w ciąży był faktycznie tak niebezpieczny, matka natura najpewniej zredukowałaby nasz popęd seksualny w tym czasie do zera. Tymczasem u wielu kobiet libido i potrzeba bliskości z partnerem znacząco wzrastają właśnie w okresie ciąży. Odpowiadają za to m.in. hormony, które pojawiają się w organizmie kobiety. Sprawiają one, że okolice intymne stają się wówczas bardziej ukrwione i tym samym wrażliwsze na bodźce. Wzrasta też wrażliwość piersi. Wszystko to powoduje, że kobieta może odczuwać jeszcze większą przyjemność z seksu i mieć na niego większą ochotę. Dochodzi też aspekt psychiczny – w końcu nie trzeba się martwić ewentualnym nieplanowanym poczęciem. Czemu więc z seksu rezygnować?

Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, lekarz prowadzący nie widzi żadnych przeciwwskazań, a samopoczucie fizyczne kobiety nie uniemożliwia intymnych zbliżeń, seks w ciąży jak najbardziej wchodzi w grę.

Seks w ciąży – przeciwwskazania

Istnieją jednak pewne schorzenia czy sytuacje, których wystąpienie powinno oznaczać pełną lub okresową wstrzemięźliwość seksualną w ciąży. Decyzję tę powinien podjąć lekarz ginekolog prowadzący ciążę. On również powinien być osobą, z którą skonsultujemy wszelkie wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa seksu w tym okresie, wyjaśni niepokojące objawy lub zasugeruje najlepsze dla ciężarnej pozycje do współżycia.

Głównymi przeciwwskazaniami do uprawiania seksu w ciąży są:

 • nieprawidłowy przebieg ciąży, zalecenia odpoczynku i unikania wysiłku,
 • ryzyko poronienia,
 • poronienie w poprzedniej ciąży (warto wstrzymać się od seksu w pierwszym trymestrze),
 • poprzednia ciąża zakończona przedwczesnym porodem lub w obecnej istnieje ryzyko porodu przedwczesnego (ostatni trymestr),
 • łożysko przodujące lub nisko schodzące (od 20. tygodnia ciąży),
 • ciąża mnoga (ostatni trymestr),
 • infekcje dróg rodnych,
 • powtarzające się plamienia, krwawienia lub bóle w dole brzucha,
 • odpłynięcie wód płodowych.

Polecane dla Ciebie

Seks w pierwszym trymestrze ciąży

Ochota na seks w ciąży i fizyczne możliwości przyszłej mamy zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Pierwszy trymestr to okres, w którym ochota na seks bywa najmniejsza. Spadek libido związany jest przede wszystkim z wieloma niedogodnościami, z którymi musi mierzyć się kobieta: mdłości, wymioty, senność, zawroty głowy, zmienne samopoczucie.

Wszystkie te dolegliwości mają za zadanie przystosować jej organizm do nadchodzących dziewięciu miesięcy ciąży, ale sprawiają przy okazji, że łóżko będzie kojarzyć się jej już tylko ze snem i odpoczynkiem, a nie z intymnością z partnerem.

Kobiety, które w pierwszych miesiącach ciąży nie doświadczają uciążliwych dolegliwości, nierzadko będą z kolei wykazywać jeszcze większe niż przed ciążą zainteresowanie seksem. Jakie zatem pozycje będą dla nich najbardziej komfortowe? W tym okresie dowolność jest zdecydowanie największa i nie trzeba specjalnie modyfikować swoich seksualnych upodobań. Brzuch, nabierający dopiero swoich pierwszych krągłości, nie stanowi jeszcze żadnej przeszkody. Warto jedynie uważać na piersi. W pierwszych miesiącach ciąży może pojawić się ich nadwrażliwość, a nawet ból. Potencjalnie najmniej bolesną pozycją dla nadwrażliwych piersi będzie na przykład pozycja „na jeźdźca”.

Współżycie w drugim trymestrze

Drugi trymestr ciąży najczęściej oznacza ustąpienie nieprzyjemnych dolegliwości z pierwszego trymestru, co nierzadko skutkuje wzrostem libido i większą ochotą na seks u kobiety. Rosnący brzuch ciągle nie stanowi bariery w okazywaniu sobie czułości z partnerem. Coraz bardziej widoczna krągłość brzucha i coraz pełniejsze piersi mogą sprawić, że przyszła mama poczuje się jeszcze bardziej kobieca i pociągająca.

Zachodzące zmiany hormonalne w tym okresie sprawiają, że ciało kobiety robi się jeszcze bardziej wrażliwe na wszelkie bodźce: zapachowe i dotykowe. Dodatkowo po 13. tygodniu ciąży zaobserwować można zwiększenie nawilżenia pochwy, a to oznacza jej jeszcze lepsze ukrwienie i bardziej intensywne doznania. W sferze seksualnej drugi trymestr to zdecydowanie najlepszy czas na wszelkie eksperymenty i przyjemności.

Pozycją, która nierzadko okazuje się w tym okresie najbardziej satysfakcjonująca, jest pozycja „na pieska”. Pozwala partnerowi na dodatkową stymulację piersi i łechtaczki kobiety.

Trzeci trymestr ciąży a seks

Im termin porodu bliżej, tym libido u przyszłej mamy coraz mniejsze. Ochota na seks znacznie się obniża, m.in. za sprawą stymulującego produkcję mleka hormonu o nazwie prolaktyna, który w tym okresie zaczyna być wydzielany w dużych ilościach. Ciało i psychika kobiety przygotowują się już do porodu, włącza się tzw. syndrom wicia gniazda, oczekiwania na potomka. Pojawia się coraz więcej obaw i lęków związanych zarówno z przyjściem dziecka na świat, jak i ze zmianami, które wkrótce nastąpią w życiu przyszłej mamy.

Trzeci trymestr to też okres, w którym kobieta będzie czuła się coraz bardziej ociężała i przez to coraz mniej atrakcyjna. Dochodzą do tego również liczne niedogodności charakterystyczne dla końcówki ciąży: zgaga, bóle kręgosłupa, parcie na pęcherz i coraz bardziej wyczuwalna aktywność potomka w brzuchu. Warto więc szczególnie w tym okresie zadbać o samopoczucie przyszłej mamy. Jeśli seks w ciąży wydaje jej się zbyt forsowną i niezbyt pociągającą propozycją, partner może w inny sposób zadbać o jej satysfakcję: świetnymi alternatywami na ten niezbyt łatwy dla niej czas będą masaż albo miłość francuska. Jeśli mimo ewentualnych niedogodności przyszła mama będzie miała ochotę na seks, warto unikać pozycji, w których musiałaby leżeć płasko na plecach. Powiększająca się macica uciska naczynia krwionośne, utrudnia przepływ krwi do serca i w efekcie może spowodować zawroty głowy lub omdlenia.

Czy współżycie może przyspieszyć poród?

Powszechne jest przekonanie, że większa częstotliwość stosunków na końcowym etapie ciąży może przyspieszyć poród. Postanowili to sprawdzić naukowcy z University of Malaya w Malezji. Zaprosili do swojego badania 1100 kobiet na różnym etapie ciąży. Część z nich została poinformowana, że częstszy seks może poród przyspieszyć, a część nie. W obu grupach kobiet ciąże trwały tyle samo – przeciętnie 39 tygodni. Jest to więc mit, ale jak najbardziej nieszkodliwy. Szczególnie, że inne badania dowodzą, iż kobiety, które w ciąży częściej współżyją, sprawniej rodzą. Częstszy seks to lepiej wytrenowane mięśnie macicy, a te z kolei ułatwiają poród i przy okazji powrót dróg rodnych do stanu sprzed ciąży.

Warto też pamiętać, że zawarte w nasieniu mężczyzny hormony – prostaglandyny – mają zdolność pobudzającą czynność skurczową macicy i przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy i jej rozwieranie się. Jeśli więc nie ma zdrowotnych przeciwwskazań do współżycia w trakcie ciąży, nie warto z niego zrezygnować. Nie tylko zadba o kondycję psychiczną przyszłej mamy, ale również zwyczajnie ją zrelaksuje i odpręży przed wielkim dniem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nacinanie krocza – kontrowersje wokół rutynowego nacinania krocza podczas porodu

  Wątpliwości narastające wokół tematu rutynowych nacięć krocza w trakcie porodu towarzyszą środowisku medycznemu już od wielu dekad. Niesłabnąca od lat argumentacja zarówno zwolenników, jak i przeciwników tego zabiegu sprawiła, że również w Polsce toczy się spór o zasadność episiotomii w kontekście wielu sytuacji położniczych. Co zatem sprawia, że pomimo upływu wielu lat doświadczenia i praktyki temat nacięcia krocza jest nadal równie kontrowersyjny, jak niemal dwie dekady temu, a wizja porodu siłami natury budzi coraz większy lęk wśród pacjentek? 

 • Nadciśnienie w ciąży – przyczyny, leczenie, powikłania

  Nadciśnienie tętnicze jest jedną z wielu chorób, które mogą towarzyszyć ciężarnej. Choć zwykle początkowo nie daje ono żadnych objawów, to brak wdrożenia odpowiedniego postępowania i leczenia może doprowadzić do poważnych komplikacji, które stanowią zagrożenie życia zarówno dla matki, jak i jej nienarodzonego dziecka. 

 • Duszności w ciąży – przyczyny. Kiedy trudności z oddychaniem w ciąży powinny zaniepokoić?

  Duszność jest subiektywnym objawem występującym w przypadku wielu schorzeń, przede wszystkim u osób z ostrymi i przewlekłymi chorobami układu oddechowego i krążenia. Jest również dolegliwością, na którą dość często skarżą się kobiety ciężarne, nawet już w I trymestrze ciąży. Subiektywność objawu polega na tym, że nie jesteśmy w stanie ocenić jego nasilenia za pomocą badań obrazowych czy laboratoryjnych, tak jak np. nasilenie niedokrwistości za pomocą wartości hemoglobiny i hematokrytu. Jakie mogą być przyczyny duszności w ciąży?

 • Poronienie – najczęstsze przyczyny. Jakie są objawy poronienia?

  Poronienie jest problemem, który dotyczy coraz większej ilości kobiet. Jest to samoistne zakończenie ciąży przed 22. tygodniem, a więc momentem, w którym płód uzyskuje zdolność do przeżycia poza łonem matki. Do utraty ciąży może dojść na różnych etapach jej rozwoju, również przyczyny poronienia mogą być różne – mogą to być czynniki anatomiczne, hormonalne czy środowiskowe. 

 • Połóg – ile trwa? Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety po porodzie?

  Połóg to wyjątkowy moment w życiu każdej kobiety, która urodziła dziecko. To szereg procesów fizjologicznych, dzięki którym organizm młodej mamy wraca do stanu sprzed ciąży. Połogowi mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe związane z inwolucją narządów oraz tzw. odchody połogowe, które są źródłem bakterii. Rany powstałe po nacięciu krocza lub w wyniku cięcia cesarskiego należy starannie pielęgnować i odkażać. Jak to robić i o czym jeszcze pamiętać podczas połogu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Ciąża pozamaciczna – objawy i postępowanie po rozpoznaniu ciąży ektopowej

  Ciąża pozamaciczna, inaczej ektopowa, polega na zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w każdej innej lokalizacji oprócz błony śluzowej trzony macicy. Szczególnie niebezpieczna jest ciąża brzuszna zlokalizowana w jamie otrzewnej, gdyż niesie 17-krotnie wyższe ryzyko śmierci w porównaniu z pozostałym lokalizacjami. Jak wygląda diagnostyka ciąży pozamacicznej, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

 • Stan przedrzucawkowy — przyczyny i leczenie preeklampsji

  Stan przedrzucawkowy może wywołać wiele niebezpiecznych powikłań, na które najbardziej narażone są kobiety powyżej 35. roku życia oraz matki chorujące przewlekle na nadciśnienie tętnicze wykryte jeszcze przed ciążą. Podstawowymi wartościami, które powinny zaniepokoić pacjentkę w ciąży i połogu, ale także lekarzy podczas porodu jest przede wszystkim jej wysokie ciśnienie krwi. Jak wyglądają objawy stanu przedrzucawkowego i jak zapobiegac PE?

 • Czy upławy w ciąży są niebezpieczne? Jak wygląda wydzielina z pochwy i czy jest niebezpieczna dla płodu?

  Większość upławów w trakcie ciąży, niezależnie od trymestru, nie powinno budzić niepokoju. Zagęszczenie śluzu ma na celu ochronić drogi rodne kobiety, ale także zapewnić bezpieczeństwo rozwijającemu się dziecku. Konsultacja z lekarzem ginekologiem jest wskazana tylko w przypadku wystąpienia określonych objawów, którymi z pewnością nie jest gęsta, przezroczysta lub biała wydzielina z pochwy. Które upławy powinny zwrócić uwagę przyszłej mamy i czy są bardzo niebezpieczne, a także jak wygląda leczenie infekcji intymnej w ciąży?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij