Seks w ciąży
Maria Dąbrowska

Seks w ciąży

Można? Nie można? Czy zaszkodzi to dziecku? A może wywoła poród? I czy to w ogóle… wypada? Seks w ciąży to wciąż temat kontrowersyjny, owiany wieloma wątpliwościami, lękami i mitami. Zupełnie niesłusznie!

Czy seks w ciąży jest bezpieczny?

Gdy na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski, razem z nimi przyszłych rodziców nachodzi mnóstwo emocji i pytań. Jedno z nich dotyczy seksu w ciąży. Czy jest wskazany, czy zabroniony w ciąży? Jeśli wskazany, to w jakich pozycjach? Na co należy uważać? Troska o rozwijające się w brzuchu mamy dziecko sprawia, że kobieta woli czasem przedsięwziąć jeszcze większe niż zwykle środki ostrożności i zrezygnować z seksu w ciąży. Tak na wszelki wypadek.

Matka natura jednak dobrze wszystko przemyślała. Dziecko jest odpowiednio chronione przez bardzo silne mięśnie macicy oraz szyjki macicy, łożysko i płyn owodniowy, a występujące podczas orgazmu kobiety skurcze odczuwa jedynie jako przyjemne, niegroźne kołysanie. Co więcej, gdyby seks w ciąży był faktycznie tak niebezpieczny, matka natura najpewniej zredukowałaby nasz popęd seksualny w tym czasie do zera. Tymczasem u wielu kobiet libido i potrzeba bliskości z partnerem znacząco wzrastają właśnie w okresie ciąży. Odpowiadają za to m.in. hormony, które pojawiają się w organizmie kobiety. Sprawiają one, że okolice intymne stają się wówczas bardziej ukrwione i tym samym wrażliwsze na bodźce. Wzrasta też wrażliwość piersi. Wszystko to powoduje, że kobieta może odczuwać jeszcze większą przyjemność z seksu i mieć na niego większą ochotę. Dochodzi też aspekt psychiczny – w końcu nie trzeba się martwić ewentualnym nieplanowanym poczęciem. Czemu więc z seksu rezygnować?

Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, lekarz prowadzący nie widzi żadnych przeciwwskazań, a samopoczucie fizyczne kobiety nie uniemożliwia intymnych zbliżeń, seks w ciąży jak najbardziej wchodzi w grę.

Seks w ciąży – przeciwwskazania

Istnieją jednak pewne schorzenia czy sytuacje, których wystąpienie powinno oznaczać pełną lub okresową wstrzemięźliwość seksualną w ciąży. Decyzję tę powinien podjąć lekarz ginekolog prowadzący ciążę. On również powinien być osobą, z którą skonsultujemy wszelkie wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa seksu w tym okresie, wyjaśni niepokojące objawy lub zasugeruje najlepsze dla ciężarnej pozycje do współżycia.

Głównymi przeciwwskazaniami do uprawiania seksu w ciąży są:

 • nieprawidłowy przebieg ciąży, zalecenia odpoczynku i unikania wysiłku,
 • ryzyko poronienia,
 • poronienie w poprzedniej ciąży (warto wstrzymać się od seksu w pierwszym trymestrze),
 • poprzednia ciąża zakończona przedwczesnym porodem lub w obecnej istnieje ryzyko porodu przedwczesnego (ostatni trymestr),
 • łożysko przodujące lub nisko schodzące (od 20. tygodnia ciąży),
 • ciąża mnoga (ostatni trymestr),
 • infekcje dróg rodnych,
 • powtarzające się plamienia, krwawienia lub bóle w dole brzucha,
 • odpłynięcie wód płodowych.

Seks w pierwszym trymestrze ciąży

Ochota na seks w ciąży i fizyczne możliwości przyszłej mamy zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Pierwszy trymestr to okres, w którym ochota na seks bywa najmniejsza. Spadek libido związany jest przede wszystkim z wieloma niedogodnościami, z którymi musi mierzyć się kobieta: mdłości, wymioty, senność, zawroty głowy, zmienne samopoczucie.

Wszystkie te dolegliwości mają za zadanie przystosować jej organizm do nadchodzących dziewięciu miesięcy ciąży, ale sprawiają przy okazji, że łóżko będzie kojarzyć się jej już tylko ze snem i odpoczynkiem, a nie z intymnością z partnerem.

Kobiety, które w pierwszych miesiącach ciąży nie doświadczają uciążliwych dolegliwości, nierzadko będą z kolei wykazywać jeszcze większe niż przed ciążą zainteresowanie seksem. Jakie zatem pozycje będą dla nich najbardziej komfortowe? W tym okresie dowolność jest zdecydowanie największa i nie trzeba specjalnie modyfikować swoich seksualnych upodobań. Brzuch, nabierający dopiero swoich pierwszych krągłości, nie stanowi jeszcze żadnej przeszkody. Warto jedynie uważać na piersi. W pierwszych miesiącach ciąży może pojawić się ich nadwrażliwość, a nawet ból. Potencjalnie najmniej bolesną pozycją dla nadwrażliwych piersi będzie na przykład pozycja „na jeźdźca”.

Współżycie w drugim trymestrze

Drugi trymestr ciąży najczęściej oznacza ustąpienie nieprzyjemnych dolegliwości z pierwszego trymestru, co nierzadko skutkuje wzrostem libido i większą ochotą na seks u kobiety. Rosnący brzuch ciągle nie stanowi bariery w okazywaniu sobie czułości z partnerem. Coraz bardziej widoczna krągłość brzucha i coraz pełniejsze piersi mogą sprawić, że przyszła mama poczuje się jeszcze bardziej kobieca i pociągająca.

Zachodzące zmiany hormonalne w tym okresie sprawiają, że ciało kobiety robi się jeszcze bardziej wrażliwe na wszelkie bodźce: zapachowe i dotykowe. Dodatkowo po 13. tygodniu ciąży zaobserwować można zwiększenie nawilżenia pochwy, a to oznacza jej jeszcze lepsze ukrwienie i bardziej intensywne doznania. W sferze seksualnej drugi trymestr to zdecydowanie najlepszy czas na wszelkie eksperymenty i przyjemności.

Pozycją, która nierzadko okazuje się w tym okresie najbardziej satysfakcjonująca, jest pozycja „na pieska”. Pozwala partnerowi na dodatkową stymulację piersi i łechtaczki kobiety.

Trzeci trymestr ciąży a seks

Im termin porodu bliżej, tym libido u przyszłej mamy coraz mniejsze. Ochota na seks znacznie się obniża, m.in. za sprawą stymulującego produkcję mleka hormonu o nazwie prolaktyna, który w tym okresie zaczyna być wydzielany w dużych ilościach. Ciało i psychika kobiety przygotowują się już do porodu, włącza się tzw. syndrom wicia gniazda, oczekiwania na potomka. Pojawia się coraz więcej obaw i lęków związanych zarówno z przyjściem dziecka na świat, jak i ze zmianami, które wkrótce nastąpią w życiu przyszłej mamy.

Trzeci trymestr to też okres, w którym kobieta będzie czuła się coraz bardziej ociężała i przez to coraz mniej atrakcyjna. Dochodzą do tego również liczne niedogodności charakterystyczne dla końcówki ciąży: zgaga, bóle kręgosłupa, parcie na pęcherz i coraz bardziej wyczuwalna aktywność potomka w brzuchu. Warto więc szczególnie w tym okresie zadbać o samopoczucie przyszłej mamy. Jeśli seks w ciąży wydaje jej się zbyt forsowną i niezbyt pociągającą propozycją, partner może w inny sposób zadbać o jej satysfakcję: świetnymi alternatywami na ten niezbyt łatwy dla niej czas będą masaż albo miłość francuska. Jeśli mimo ewentualnych niedogodności przyszła mama będzie miała ochotę na seks, warto unikać pozycji, w których musiałaby leżeć płasko na plecach. Powiększająca się macica uciska naczynia krwionośne, utrudnia przepływ krwi do serca i w efekcie może spowodować zawroty głowy lub omdlenia.

Czy współżycie może przyspieszyć poród?

Powszechne jest przekonanie, że większa częstotliwość stosunków na końcowym etapie ciąży może przyspieszyć poród. Postanowili to sprawdzić naukowcy z University of Malaya w Malezji. Zaprosili do swojego badania 1100 kobiet na różnym etapie ciąży. Część z nich została poinformowana, że częstszy seks może poród przyspieszyć, a część nie. W obu grupach kobiet ciąże trwały tyle samo – przeciętnie 39 tygodni. Jest to więc mit, ale jak najbardziej nieszkodliwy. Szczególnie, że inne badania dowodzą, iż kobiety, które w ciąży częściej współżyją, sprawniej rodzą. Częstszy seks to lepiej wytrenowane mięśnie macicy, a te z kolei ułatwiają poród i przy okazji powrót dróg rodnych do stanu sprzed ciąży.

Warto też pamiętać, że zawarte w nasieniu mężczyzny hormony – prostaglandyny – mają zdolność pobudzającą czynność skurczową macicy i przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy i jej rozwieranie się. Jeśli więc nie ma zdrowotnych przeciwwskazań do współżycia w trakcie ciąży, nie warto z niego zrezygnować. Nie tylko zadba o kondycję psychiczną przyszłej mamy, ale również zwyczajnie ją zrelaksuje i odpręży przed wielkim dniem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

 • Szanse i metody na zajście w ciążę po chemio- i radioterapii

  Podczas tegorocznego zjazdu Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji i Embriolgii odbywającego się online zaprezentowano najbardziej kompleksowy, jak dotąd, raport dotyczący skuteczności w zachowywaniu płodności u kobiet chorych na nowotwór. Jak wiadomo, chemio- i radioterapia często wiążą się z utratą płodności, dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na pobranie i przechowanie jajeczek i embrionów jeszcze przed rozpoczęciem leczenia z myślą o wykorzystaniu ich po powrocie do zdrowia. 

 • Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka

  Zwiększenie masy ciała w ciąży jest naturalnym zjawiskiem, jednak gdy waga zaczyna przyrastać w nadmiarze, może to oznaczać problemy nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Naukowcy z NYU School of Medicine postanowili przyjrzeć się ewentualnym konsekwencjom zdrowotnym nadmiernej wagi matki dla stanu zdrowia dziecka i odkryli, że może ona zaburzać rozwój jego mózgu i to już w drugim trymestrze ciąży. 

 • Chłopiec czy dziewczynka? To geny mężczyzny wpływają na płeć dziecka

  Oczekujesz dziecka? Zapewne najczęstszym pytaniem, które pada ze strony znajomych oraz rodziny jest to, jakiej płci będzie maluch. Wyniki pewnego eksperymentu sugerują, że tendencja do posiadania większej liczby synów lub córek jest dziedziczna.

 • Fizjoterapia w ciąży – wskazania i przeciwwskazania do zabiegów fizjoterapeutycznych w ciąży

  Fizjoterapia w ciąży pomaga zapobiegać i łagodzić stany związane ze zmianami, które zachodzą w ciele przyszłej mamy przez dziewięć kolejnych miesięcy. Są to np. bóle bioder, bóle kręgosłupa czy rozstęp mięśnia prostego brzucha, a także nietrzymanie moczu oraz bolesne stosunki seksualne. Nie wszystkie metody wykorzystywane w fizjoterapii można jednak stosować u ciężarnych. Jakie zabiegi są wskazane, a jakich należy unikać w ciąży?

 • Melisa, mięta, rumianek, pokrzywa, szałwia w ciąży – jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a które są w ciąży zakazane?

  Zioła w ciąży należy stosować rozsądnie, pamiętając o tym, iż w tym okresie należy zachować szczególną ostrość podczas przyjmowania leków, nawet preparatów naturalnych. Leczenie oraz samoleczenie w okresie ciąży jest ograniczone, w każdej sytuacji należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka.  Jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a jakie są w ciąży zakazane?

 • Ciąża a szczepionka przeciwko COVID-19

  Czy kobiety w ciąży mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19? Co powinna wiedzieć przyszła mama zanim podejmie decyzję o takim szczepieniu? Czy karmienie piersią jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij