Przeziębienie podczas ferii? To musisz mieć w apteczce
Ernest Niewiadomski

Przeziębienie podczas ferii? To musisz mieć w apteczce

W wielu województwach nadal trwają ferie, a kolejne szykują się do zimowego wyjazdu. Najczęściej wybieranym kierunkiem są oczywiście góry, gdzie trwa zimowe szaleństwo na stokach, ale coraz bardziej popularne stają się także wyjazdy nad morze i „ferie w mieście” oferujące wiele ciekawych atrakcji. Zimowa aura oraz zatłoczone miejsca niestety sprzyjają infekcjom.

 Co zrobić, kiedy podczas ferii dopadnie nas przeziębienie? 

Wyjazd na ferie to spore przedsięwzięcie organizacyjne, trzeba zadbać o serwis sprzętu narciarskiego, przygotować auto i oczywiście spakować odpowiednią bieliznę, odzież oraz wiele innych niezbędnych rzeczy. Często w tym całym zamieszaniu zapominamy o przygotowaniu apteczki pod kątem różnych niespodziewanych okoliczności, które mogą nam się przydarzyć. Do najczęstszych przypadków należą: przeziębienie, zatrucia pokarmowe, skręcenia stawów (np. skokowego), otarcia, złamania i urazy głowy. 

Jak poradzić sobie z przeziębieniem podczas zimowego wyjazdu?

Przygotowując apteczkę należy wziąć pod uwagę taką okoliczność i spakować odpowiednie leki oraz preparaty łagodzące objawy, jest to szczególnie ważne, jeśli podróżujemy z dziećmi. Do najczęstszych objawów przeziębienia należą: katar, kaszel, ból gardła i gorączka. Aby infekcja nie popsuła nam wyjazdu warto zabrać ze sobą coś na każdy z nich.

Katar

Katar potrafi być bardzo uciążliwy i skutecznie pozbawić radości z jazdy na nartach czy innych form wypoczynku. Co, oprócz chusteczek higienicznych warto mieć w apteczce?

Dla dorosłych: aerozol lub krople do nosa obkurczające śluzówkę i ułatwiające oddychanie (do krótkotrwałego łagodzenia objawów), wodę morską lub inny preparat do oczyszczania nosa i nawilżania śluzówek. Ewentualnie preparaty ułatwiające oczyszczanie zatok przynosowych, irygator z solą fizjologiczną czy tabletki ziołowe rozrzedzające wydzielinę. Można spakować również lek łagodzący objawy zapalenia zatok przynosowych z ibuprofenem i pseudoefedryną w składzie.

Dla dzieci: w zależności od wieku naszych pociech mogą to być krople lub aerozol obkurczający śluzówki nosa (nie należy ich stosować dłużej niż 3 dni), woda morska dla dzieci i niemowląt, sól fizjologiczna w ampułkach, maść majerankowa, plasterki lub żel uwalniające olejki eteryczne ułatwiające oddychanie i oczywiście aspirator do oczyszczania noska.

Kaszel

Kaszel może być suchy lub mokry. Najczęściej podczas infekcji zaczyna się od kaszlu suchego, który stopniowo przechodzi w mokry. W apteczce powinny znaleźć się preparaty zarówno dla dzieci jak i dorosłych, ponieważ różnią się one składem i ilością substancji czynnych. W przypadku preparatów dla dzieci należy zwrócić uwagę na wskazania dotyczące wieku i dawkowania.

Kaszel suchy często związany jest z podrażnieniem śluzówek gardła, co może nasilać objawy, dlatego warto mieć syrop lub tabletki przeciwkaszlowe i nawilżające. Mogą być one stosowane o każdej porze zgodnie z wskazaniami i dawkowaniem producenta.

W przypadku kaszlu mokrego zależy nam na rozrzedzeniu wydzieliny i ułatwieniu jej usuwania, dlatego leki wykrztuśne będą nasilały odruch kaszlu i nie powinny być stosowane w godzinach popołudniowych. W każdym przypadku pomocne będą inhalacje solą fizjologiczną, na rynku dostępne są turystyczne modele inhalatorów o niewielkich rozmiarach, zasilane bateriami lub akumulatorami.

Ból gardła

Łaskotanie, drapanie, kłucie czy problemy z przełykaniem mogą towarzyszyć infekcji. W celu łagodzenia tych dolegliwości warto zabrać ze sobą preparat nawilżający śluzówkę gardła w spray’u lub tabletkach do ssania dla dzieci i dorosłych. Dobrze jest też mieć lek o działaniu antyseptycznym, przeciwzapalnym i ewentualnie miejscowo znieczulającym w postaci aerozolu, tabletek do ssania lub płukanki.

Gorączka

Podwyższona temperatura ciała świadczy o tym, że nasz organizm walczy z infekcją.

Stan podgorączkowy do 38 st. C nie wymaga interwencji farmakologicznej, jednak, gdy temperatura ciała wzrasta powyżej 38 st. C należy wdrożyć leczenie.

Leki przeciwgorączkowe wykazują również działanie przeciwbólowe, a niektóre także przeciwzapalne, dlatego należy mieć je przy sobie podczas każdego wyjazdu. Do podstawowych leków przeciwgorączkowych należą paracetamol i ibuprofen, obydwa działają przeciwbólowo, natomiast ibuprofen dodatkowo działa przeciwzapalnie.

Dorośli najczęściej sięgają po tabletki lub kapsułki, natomiast dla dzieci najlepszą formą są syropy i czopki. W każdym przypadku należy zwrócić uwagę na sposób dawkowania i nie przekraczać zalecanych dawek. U dzieci wskazane jest naprzemienne stosowanie preparatów z paracetamolem i ibuprofenem w określonych dawkach i odstępach czasu. Taka praktyka ułatwia obniżenie gorączki i zmniejsza ryzyko niekorzystnego wpływu tych leków na organizm. 

W aptekach dostępne są preparaty złożone na ogólne objawy przeziębienia, warto po nie sięgnąć tylko w przypadku jednoczesnego wystąpienia wielu objawów infekcji. Jeśli wystąpi tylko katar lub kaszel leki te nie są wskazane. Zanim zastosujemy dany lek należy zapoznać się z jego ulotką (składem) i zwrócić uwagę, czy nie stosujemy jednocześnie preparatów z tą samą substancją czynną np. paracetamolem, gdyż może wówczas dojść do przedawkowania i wystąpienia działań niepożądanych.

Przygotowując apteczkę należy wybrać te preparaty, które stosujemy najczęściej w przypadku infekcji, nie warto brać wszystkiego, co przyjdzie nam do głowy. Powinny się w niej znaleźć także środki przeciwbiegunkowe, opaska elastyczna, środki opatrunkowe, preparaty do dezynfekcji, nożyczki, chusta trójkątna, folia NRC, termometr, rękawiczki jednorazowe, krem z filtrem i inne. Jeśli nie mamy czasu na zastanawianie się, co może nam się przydać najlepiej poprosić farmaceutę w aptece, aby pomógł nam wybrać odpowiednie preparaty i pozostałe wyposażenie apteczki. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przewiane ucho – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

    Czy po wieczornym spacerze odczuwasz ból lub słyszysz szum w uszach? To może być przyczyna przewianego ucha. Przypadłość ta dotyczy wszystkich osób, zarówno młodszych, jak i starszych. Najczęściej jednak pojawia się u dzieci do 6. roku życia. Jakie są przyczyny przewianego ucha? Jak leczyć przewiane ucho domowymi sposobami?  Kiedy udać się do laryngologa? Podpowiadamy.

  • Jak działa acyklowir? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci?

    Acyklowir to pochodna guanozyny, którą z powodzeniem stosuje się podczas leczenia opryszczki, półpaśca, ospy wietrznej, cytomegalii i wirusa EBV. Występuje w formie tabletek i kremów i roztworów do infuzji. Kto może stosować acyklowir, a jakie są przeciwwskazania i czy kobiety w ciąży oraz matki karmiące mogą bezpiecznie sięgać po acyklowir w preparatach bez recepty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omicron – zidentyfikowano kolejną odmianę koronawirusa SARS-CoV-2

    Liczba zakażeń SARS-CoV-2 w Republice Południowej Afryki gwałtownie wzrosła w ostatnich tygodniach, co zbiegło się z wykryciem kolejnego wariantu wirusa. Omikron cechuje nagromadzenie mutacji, które mogą budzić niepokój, jednak na tym etapie nie wiadomo, jak te zmiany rzeczywiście wpłyną na właściwości tego wariantu koronawirusa. Pierwszych informacji o obrazie klinicznym zakażenia, jakie wywołuje, możemy spodziewać się już w najbliższych dniach.

  • Kwas foliowy metylowany – czy kobiety bez mutacji MTHFR także powinny go suplementować?

    Istnieje grupa kobiet, która ze względu na to, że posiada mutację genu MTHF nie może właściwie metabolizować kwasu foliowego do jego aktywnej postaci, która jest niezbędna m.in do prawidłowego rozwoju płodu. Te pacjentki, w trakcie przygotowywania się do zajścia w ciążę, jak i będąc w ciąży, powinny suplementować około 0,4 mg kwasu foliowego i metafoliny, czyli zmetylowanej formy kwasu foliowego. Dowiedz się więcej o kwasie foliowym w zmetylowanej formie, czytając niniejszy artykuł.

  • Zespół stresu popandemicznego – czym jest? W jaki sposób się objawia?

    Aktualnie „zespół stresu popandemicznego” nie jest ujęty w międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych, jednak niewykluczone, że wkrótce tam trafi, gdyż coraz więcej osób potrzebuje pomocy psychologa lub psychiatry w wyniku sytuacji związanej z pandemią. Trwa na ten temat globalna dyskusja ekspertów zajmujących się zdrowiem psychicznym.

  • Molnupiravir – przełomowy lek na COVID-19 dostępny w Polsce już w grudniu

    Molnupiravir to lek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, według producenta koncernu – Merck i Ridgeback Biotherapeutics. Tabletka ma znaczny potencjał kliniczny i obniża prawdopodobieństwo hospitalizacji oraz śmierci z powodu COVID-19, nawet o 50%. Już niebawem farmaceutyk będzie dostępny w naszym kraju.

  • Nowe antybiotyki – powstaną poprzez edycję genów

    Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze odkryli nową drogę do produkcji złożonych antybiotyków wykorzystujących edycję genów do manipulacji kluczowymi enzymami bakteryjnymi, a tym samym ścieżek prowadzących do powstawania leków. Odkrycie może utorować drogę nowej generacji antybiotyków, które będą skuteczne w walce z lekoopornymi patogenami.

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy" oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego fizjologicznie pokrywającego tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki" szyjki macicy stosuje się najczęściej?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij