Przeziębienie podczas ferii? To musisz mieć w apteczce
Ernest Niewiadomski

Przeziębienie podczas ferii? To musisz mieć w apteczce

W wielu województwach nadal trwają ferie, a kolejne szykują się do zimowego wyjazdu. Najczęściej wybieranym kierunkiem są oczywiście góry, gdzie trwa zimowe szaleństwo na stokach, ale coraz bardziej popularne stają się także wyjazdy nad morze i „ferie w mieście” oferujące wiele ciekawych atrakcji. Zimowa aura oraz zatłoczone miejsca niestety sprzyjają infekcjom.

 Co zrobić, kiedy podczas ferii dopadnie nas przeziębienie? 

Wyjazd na ferie to spore przedsięwzięcie organizacyjne, trzeba zadbać o serwis sprzętu narciarskiego, przygotować auto i oczywiście spakować odpowiednią bieliznę, odzież oraz wiele innych niezbędnych rzeczy. Często w tym całym zamieszaniu zapominamy o przygotowaniu apteczki pod kątem różnych niespodziewanych okoliczności, które mogą nam się przydarzyć. Do najczęstszych przypadków należą: przeziębienie, zatrucia pokarmowe, skręcenia stawów (np. skokowego), otarcia, złamania i urazy głowy. 

Jak poradzić sobie z przeziębieniem podczas zimowego wyjazdu?

Przygotowując apteczkę należy wziąć pod uwagę taką okoliczność i spakować odpowiednie leki oraz preparaty łagodzące objawy, jest to szczególnie ważne, jeśli podróżujemy z dziećmi. Do najczęstszych objawów przeziębienia należą: katar, kaszel, ból gardła i gorączka. Aby infekcja nie popsuła nam wyjazdu warto zabrać ze sobą coś na każdy z nich.

Katar

Katar potrafi być bardzo uciążliwy i skutecznie pozbawić radości z jazdy na nartach czy innych form wypoczynku. Co, oprócz chusteczek higienicznych warto mieć w apteczce?

Dla dorosłych: aerozol lub krople do nosa obkurczające śluzówkę i ułatwiające oddychanie (do krótkotrwałego łagodzenia objawów), wodę morską lub inny preparat do oczyszczania nosa i nawilżania śluzówek. Ewentualnie preparaty ułatwiające oczyszczanie zatok przynosowych, irygator z solą fizjologiczną czy tabletki ziołowe rozrzedzające wydzielinę. Można spakować również lek łagodzący objawy zapalenia zatok przynosowych z ibuprofenem i pseudoefedryną w składzie.

Dla dzieci: w zależności od wieku naszych pociech mogą to być krople lub aerozol obkurczający śluzówki nosa (nie należy ich stosować dłużej niż 3 dni), woda morska dla dzieci i niemowląt, sól fizjologiczna w ampułkach, maść majerankowa, plasterki lub żel uwalniające olejki eteryczne ułatwiające oddychanie i oczywiście aspirator do oczyszczania noska.

Kaszel

Kaszel może być suchy lub mokry. Najczęściej podczas infekcji zaczyna się od kaszlu suchego, który stopniowo przechodzi w mokry. W apteczce powinny znaleźć się preparaty zarówno dla dzieci jak i dorosłych, ponieważ różnią się one składem i ilością substancji czynnych. W przypadku preparatów dla dzieci należy zwrócić uwagę na wskazania dotyczące wieku i dawkowania.

Kaszel suchy często związany jest z podrażnieniem śluzówek gardła, co może nasilać objawy, dlatego warto mieć syrop lub tabletki przeciwkaszlowe i nawilżające. Mogą być one stosowane o każdej porze zgodnie z wskazaniami i dawkowaniem producenta.

W przypadku kaszlu mokrego zależy nam na rozrzedzeniu wydzieliny i ułatwieniu jej usuwania, dlatego leki wykrztuśne będą nasilały odruch kaszlu i nie powinny być stosowane w godzinach popołudniowych. W każdym przypadku pomocne będą inhalacje solą fizjologiczną, na rynku dostępne są turystyczne modele inhalatorów o niewielkich rozmiarach, zasilane bateriami lub akumulatorami.

Ból gardła

Łaskotanie, drapanie, kłucie czy problemy z przełykaniem mogą towarzyszyć infekcji. W celu łagodzenia tych dolegliwości warto zabrać ze sobą preparat nawilżający śluzówkę gardła w spray’u lub tabletkach do ssania dla dzieci i dorosłych. Dobrze jest też mieć lek o działaniu antyseptycznym, przeciwzapalnym i ewentualnie miejscowo znieczulającym w postaci aerozolu, tabletek do ssania lub płukanki.

Gorączka

Podwyższona temperatura ciała świadczy o tym, że nasz organizm walczy z infekcją.

Stan podgorączkowy do 38 st. C nie wymaga interwencji farmakologicznej, jednak, gdy temperatura ciała wzrasta powyżej 38 st. C należy wdrożyć leczenie.

Leki przeciwgorączkowe wykazują również działanie przeciwbólowe, a niektóre także przeciwzapalne, dlatego należy mieć je przy sobie podczas każdego wyjazdu. Do podstawowych leków przeciwgorączkowych należą paracetamol i ibuprofen, obydwa działają przeciwbólowo, natomiast ibuprofen dodatkowo działa przeciwzapalnie.

Dorośli najczęściej sięgają po tabletki lub kapsułki, natomiast dla dzieci najlepszą formą są syropy i czopki. W każdym przypadku należy zwrócić uwagę na sposób dawkowania i nie przekraczać zalecanych dawek. U dzieci wskazane jest naprzemienne stosowanie preparatów z paracetamolem i ibuprofenem w określonych dawkach i odstępach czasu. Taka praktyka ułatwia obniżenie gorączki i zmniejsza ryzyko niekorzystnego wpływu tych leków na organizm. 

W aptekach dostępne są preparaty złożone na ogólne objawy przeziębienia, warto po nie sięgnąć tylko w przypadku jednoczesnego wystąpienia wielu objawów infekcji. Jeśli wystąpi tylko katar lub kaszel leki te nie są wskazane. Zanim zastosujemy dany lek należy zapoznać się z jego ulotką (składem) i zwrócić uwagę, czy nie stosujemy jednocześnie preparatów z tą samą substancją czynną np. paracetamolem, gdyż może wówczas dojść do przedawkowania i wystąpienia działań niepożądanych.

Przygotowując apteczkę należy wybrać te preparaty, które stosujemy najczęściej w przypadku infekcji, nie warto brać wszystkiego, co przyjdzie nam do głowy. Powinny się w niej znaleźć także środki przeciwbiegunkowe, opaska elastyczna, środki opatrunkowe, preparaty do dezynfekcji, nożyczki, chusta trójkątna, folia NRC, termometr, rękawiczki jednorazowe, krem z filtrem i inne. Jeśli nie mamy czasu na zastanawianie się, co może nam się przydać najlepiej poprosić farmaceutę w aptece, aby pomógł nam wybrać odpowiednie preparaty i pozostałe wyposażenie apteczki. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Haluksy – przyczyny, objawy, leczenie palucha koślawego. Ćwiczenia na haluksy

  Haluksy, inaczej paluch koślawy, to schorzenie, którego objawem jest deformacja stopy polegająca na znacznym odchyleniu palucha na zewnątrz oraz jednoczesnym odchyleniu I kości śródstopia w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Haluksy to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również problem zdrowotny. Haluksy mogą powodować silny ból, ograniczenie ruchomości palców stopy, mogą się również przyczyniać do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie innych stawów kończyn dolnych. Jak leczy się haluksy?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

 • Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

  U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

 • Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych

  Dla osób zmagających się z cukrzycą podstawowym mechanizmem aplikacji insuliny jest jej wstrzyknięcie podskórne. Wiele osób w obawie przed bólem opóźnia rozpoczęcie terapii, średnio o dwa lata. Technologia opracowana w ramach Trabolsi Research Group w NYU Abu Dhabi (NYUAD) może poprawić sytuację pacjentów z cukrzycą, uwolnić ich od dyskomfortu i skutków ubocznych częstych iniekcji. Na czym polega innowacja? Czym są nCOF? Dlaczego doustna metoda podawania leku może być skuteczniejsza?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij