Jak przygotować się do pikniku?
Anna Posmykiewicz

Jak przygotować się do pikniku?

Wakacje to czas różnych wyjazdów, zarówno tych długich, nad morze czy w góry, jak i tych krótkich, weekendowych. Każdy z nas niejeden raz w czasie upalnego weekendu wsiadał na rower i jechał za miasto, na piknik, gdzie czuł się zrelaksowany i wypoczęty.

Czy do wakacyjnego pikniku należy przygotować się w jakiś specjalny sposób?

Jadąc na wakacyjny piknik należy przede wszystkim rozsądnie korzystać z kąpieli słonecznych. Najlepiej zorganizować piknik w takim miejscu i w takich godzinach, aby nie być narażonym na najbardziej intensywne promieniowanie słoneczne, czyli dotyczy to godzin pomiędzy 11 a 16. Jeśli już jednak decydujemy się na wakacyjny wyjazd w takich godzinach, zawsze należy nasze piknikowe miejsce umieścić w cieniu. Najlepiej, aby nad naszymi głowami znajdowały się drzewa, które skutecznie będą nas chronić przed nadmiernym promieniowaniem. A jeśli piknik ma się odbyć na zupełnie otwartej przestrzeni, wtedy powinniśmy zabrać ze sobą parasol, zwłaszcza, jeśli na pikniku będą też małe dzieci. Ponadto, aby w czasie pikniku bezpiecznie się opalać, powinniśmy również zabrać na niego kremy z wysokim filtrem. W przypadku niemowląt i małych dzieci filtr powinien mieć wartość 50, zaś w przypadku starszych dzieci i ludzi dorosłych powinna być to co najmniej  "trzydziestka". Krem z filtrem należy bardzo dokładnie rozprowadzić na całe ciało już przed wyjściem z domu, a w czasie pobytu na pikniku należy jeszcze kilka razy nanosić krem na miejsca odsłonięte. Jeśli ktokolwiek z nas będzie zażywał kąpieli wodnych, wtedy krem z filtrem należy stosować każdorazowo po wyjściu z wody. Na pikniku w słoneczny dzień obowiązkowe jest też nakrycie głowy, dotyczy to zarówno dzieci, jak i ludzi dorosłych. 

Ponadto, jadąc na wakacyjny piknik za miasto, należy również pamiętać o właściwym ubraniu zabezpieczającym nas przed kleszczami, których w tym sezonie jest naprawdę bardzo dużo. Dlatego, jeśli wybieramy się na piknik do lasu czy na łąkę, należy założyć przewiewne, bawełniane, długie spodnie i koszulki z długim rękawem, nie można też zapomnieć o czapce chroniącej przez ukąszeniem kleszcza naszą głowę. Po powrocie do domu należy też bardzo dokładnie obejrzeć całe swoje ciało i w razie zaobserwowania ukąszenia przez kleszcza zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Jadąc na piknik i chcąc ochronić się zarówno przed kleszczami, jak i przed komarami i innymi owadami, które "lubią" kąsać nasze ciało, nie wolno nam zapomnieć o repelentach, czyli środkach odstraszających owady. Zazwyczaj są to aerozole lub kremy, które są dostosowane do wieku, można zatem znaleźć właściwy produkt zarówno dla dzieci, jak i dla ludzi dorosłych.

Jaką żywność zabrać ze sobą, aby była ona bezpieczna?

W czasie wakacyjnego pikniku bardzo ważną role odgrywa też posiłek spożyty na łonie natury. Na pewno wybierając się na wakacyjny piknik powinniśmy jak ognia unikać zabierania ze sobą produktów, które łatwo mogą się popsuć na słońcu. Chodzi tu przede wszystkim o różnego rodzaju ciastka z kremem, rurki, produkty nabiałowe, jak jogurty, mleko, ser żółty, twarogi czy też gotowane w domu potrawy, które po wstępnej, domowej obróbce są bardziej narażone na zepsucie się pod wpływem ciepła. Co zatem zabierać? Trzeba zabierać ze sobą bezpieczną żywność, czyli takie produkty, które pomimo długiego stania w słońcu nie ulegną zepsuciu. Warto zatem przygotować kanapki z pieczonym mięsem oraz świeżym warzywami. Ponadto, warto zabrać ze sobą świeże, sezonowe owoce. Do picia powinniśmy natomiast zaopatrzyć się w duże ilości wody, która najlepiej zaspokoi pragnienie, a przede wszystkim też nie zepsuje się na słońcu, w przeciwieństwie  do soków, których nie powinniśmy zabierać. 

W czasie wakacyjnego pikniku musimy też pamiętać o ewentualnych wypadkach, które mogą nas spotkać w trakcie beztroskiego wypoczynku za miastem. Przede wszystkim, jadąc z dziećmi nad wodę, musimy być bardzo czujni. Nad wodą nie można spuszczać maluchów nawet na chwile z oka. Nie wolno im pozwolić bawić się samodzielnie na brzegu morza czy jeziora, bo, jak mówi znane wszystkim powiedzenie, utopić się można nawet w kałuży. Dlatego, będąc z dziećmi nad wodą, musimy otoczyć je szczególną opieką i cały czas zwracać uwagę na ich zabawę. W czasie pikniku nad wodą muszą też jednak uważać dorośli i starsza młodzież. Absolutnie nie wolno bowiem skakać na główkę do wody, bo może się to skończyć kalectwem do końca życia lub nawet śmiercią. Ponadto, nie powinno się też wchodzić do nieznanych nam zbiorników wodnych, nad którymi nie ma wydzielonego miejsca do kąpieli, a przede wszystkim nad którymi nie ma ratownika, który sprawuje piecze nad bezpieczeństwem kąpieli wszystkich odpoczywających. W czasie wakacyjnego pikniku nie wolno nam też zapomnieć o tym, że w trakcie odpoczynku, może też dojść do nieprzewidzianego wypadku. Ktoś może się przewrócić, zetrzeć łokieć lub kolano albo też skręcić kostkę. Dlatego na wakacyjny piknik powinniśmy zawsze zabierać ze sobą środek dezynfekcyjny, plaster oraz bandaż. Dzięki temu w razie ewentualnego wypadku można od razu opatrzyć ranę i sprawić, że dalsza cześć pikniku upłynie w dobrej atmosferze. 

Pamiętaj! Wakacyjny piknik to beztroskie spędzanie czasu i miły wypoczynek w dobrym towarzystwie. Jednak, aby w pełni korzystać z uroków wakacyjnego piknikowania, należy przestrzegać kilku prostych zasad: uważać na promienie słoneczne, zabezpieczać się przed insektami, uważać na wypadki oraz spożywać zdrową żywność. Dzięki tym kilku prostym zasadom nasz wakacyjny piknik upłynie naprawdę beztrosko, a my będziemy mogli cieszyć się nim bez ograniczeń. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

  Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

 • Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

  W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

 • Dlaczego raz w roku należy wykonywać morfologię?

  Jedną z metod wczesnego wykrywania wielu poważnych chorób jest regularne wykonywanie morfologii krwi. Wynik tego prostego testu może stanowić punkt wyjścia do dalszej diagnostyki, która determinuje przebieg leczenia. W przypadku nowotworów im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym skuteczniej będzie można leczyć pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij