×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jak przygotować się do pikniku?

Wakacje to czas różnych wyjazdów, zarówno tych długich, nad morze czy w góry, jak i tych krótkich, weekendowych. Każdy z nas niejeden raz w czasie upalnego weekendu wsiadał na rower i jechał za miasto, na piknik, gdzie czuł się zrelaksowany i wypoczęty.

Czy do wakacyjnego pikniku należy przygotować się w jakiś specjalny sposób?

Jadąc na wakacyjny piknik należy przede wszystkim rozsądnie korzystać z kąpieli słonecznych. Najlepiej zorganizować piknik w takim miejscu i w takich godzinach, aby nie być narażonym na najbardziej intensywne promieniowanie słoneczne, czyli dotyczy to godzin pomiędzy 11 a 16. Jeśli już jednak decydujemy się na wakacyjny wyjazd w takich godzinach, zawsze należy nasze piknikowe miejsce umieścić w cieniu. Najlepiej, aby nad naszymi głowami znajdowały się drzewa, które skutecznie będą nas chronić przed nadmiernym promieniowaniem. A jeśli piknik ma się odbyć na zupełnie otwartej przestrzeni, wtedy powinniśmy zabrać ze sobą parasol, zwłaszcza, jeśli na pikniku będą też małe dzieci. Ponadto, aby w czasie pikniku bezpiecznie się opalać, powinniśmy również zabrać na niego kremy z wysokim filtrem. W przypadku niemowląt i małych dzieci filtr powinien mieć wartość 50, zaś w przypadku starszych dzieci i ludzi dorosłych powinna być to co najmniej  "trzydziestka". Krem z filtrem należy bardzo dokładnie rozprowadzić na całe ciało już przed wyjściem z domu, a w czasie pobytu na pikniku należy jeszcze kilka razy nanosić krem na miejsca odsłonięte. Jeśli ktokolwiek z nas będzie zażywał kąpieli wodnych, wtedy krem z filtrem należy stosować każdorazowo po wyjściu z wody. Na pikniku w słoneczny dzień obowiązkowe jest też nakrycie głowy, dotyczy to zarówno dzieci, jak i ludzi dorosłych. 

Ponadto, jadąc na wakacyjny piknik za miasto, należy również pamiętać o właściwym ubraniu zabezpieczającym nas przed kleszczami, których w tym sezonie jest naprawdę bardzo dużo. Dlatego, jeśli wybieramy się na piknik do lasu czy na łąkę, należy założyć przewiewne, bawełniane, długie spodnie i koszulki z długim rękawem, nie można też zapomnieć o czapce chroniącej przez ukąszeniem kleszcza naszą głowę. Po powrocie do domu należy też bardzo dokładnie obejrzeć całe swoje ciało i w razie zaobserwowania ukąszenia przez kleszcza zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Jadąc na piknik i chcąc ochronić się zarówno przed kleszczami, jak i przed komarami i innymi owadami, które "lubią" kąsać nasze ciało, nie wolno nam zapomnieć o repelentach, czyli środkach odstraszających owady. Zazwyczaj są to aerozole lub kremy, które są dostosowane do wieku, można zatem znaleźć właściwy produkt zarówno dla dzieci, jak i dla ludzi dorosłych.

Jaką żywność zabrać ze sobą, aby była ona bezpieczna?

W czasie wakacyjnego pikniku bardzo ważną role odgrywa też posiłek spożyty na łonie natury. Na pewno wybierając się na wakacyjny piknik powinniśmy jak ognia unikać zabierania ze sobą produktów, które łatwo mogą się popsuć na słońcu. Chodzi tu przede wszystkim o różnego rodzaju ciastka z kremem, rurki, produkty nabiałowe, jak jogurty, mleko, ser żółty, twarogi czy też gotowane w domu potrawy, które po wstępnej, domowej obróbce są bardziej narażone na zepsucie się pod wpływem ciepła. Co zatem zabierać? Trzeba zabierać ze sobą bezpieczną żywność, czyli takie produkty, które pomimo długiego stania w słońcu nie ulegną zepsuciu. Warto zatem przygotować kanapki z pieczonym mięsem oraz świeżym warzywami. Ponadto, warto zabrać ze sobą świeże, sezonowe owoce. Do picia powinniśmy natomiast zaopatrzyć się w duże ilości wody, która najlepiej zaspokoi pragnienie, a przede wszystkim też nie zepsuje się na słońcu, w przeciwieństwie  do soków, których nie powinniśmy zabierać. 

W czasie wakacyjnego pikniku musimy też pamiętać o ewentualnych wypadkach, które mogą nas spotkać w trakcie beztroskiego wypoczynku za miastem. Przede wszystkim, jadąc z dziećmi nad wodę, musimy być bardzo czujni. Nad wodą nie można spuszczać maluchów nawet na chwile z oka. Nie wolno im pozwolić bawić się samodzielnie na brzegu morza czy jeziora, bo, jak mówi znane wszystkim powiedzenie, utopić się można nawet w kałuży. Dlatego, będąc z dziećmi nad wodą, musimy otoczyć je szczególną opieką i cały czas zwracać uwagę na ich zabawę. W czasie pikniku nad wodą muszą też jednak uważać dorośli i starsza młodzież. Absolutnie nie wolno bowiem skakać na główkę do wody, bo może się to skończyć kalectwem do końca życia lub nawet śmiercią. Ponadto, nie powinno się też wchodzić do nieznanych nam zbiorników wodnych, nad którymi nie ma wydzielonego miejsca do kąpieli, a przede wszystkim nad którymi nie ma ratownika, który sprawuje piecze nad bezpieczeństwem kąpieli wszystkich odpoczywających. W czasie wakacyjnego pikniku nie wolno nam też zapomnieć o tym, że w trakcie odpoczynku, może też dojść do nieprzewidzianego wypadku. Ktoś może się przewrócić, zetrzeć łokieć lub kolano albo też skręcić kostkę. Dlatego na wakacyjny piknik powinniśmy zawsze zabierać ze sobą środek dezynfekcyjny, plaster oraz bandaż. Dzięki temu w razie ewentualnego wypadku można od razu opatrzyć ranę i sprawić, że dalsza cześć pikniku upłynie w dobrej atmosferze. 

Pamiętaj! Wakacyjny piknik to beztroskie spędzanie czasu i miły wypoczynek w dobrym towarzystwie. Jednak, aby w pełni korzystać z uroków wakacyjnego piknikowania, należy przestrzegać kilku prostych zasad: uważać na promienie słoneczne, zabezpieczać się przed insektami, uważać na wypadki oraz spożywać zdrową żywność. Dzięki tym kilku prostym zasadom nasz wakacyjny piknik upłynie naprawdę beztrosko, a my będziemy mogli cieszyć się nim bez ograniczeń. 


Podziel się: