Jak przygotować się do pikniku?
Anna Posmykiewicz

Jak przygotować się do pikniku?

Wakacje to czas różnych wyjazdów, zarówno tych długich, nad morze czy w góry, jak i tych krótkich, weekendowych. Każdy z nas niejeden raz w czasie upalnego weekendu wsiadał na rower i jechał za miasto, na piknik, gdzie czuł się zrelaksowany i wypoczęty.

Czy do wakacyjnego pikniku należy przygotować się w jakiś specjalny sposób?

Jadąc na wakacyjny piknik należy przede wszystkim rozsądnie korzystać z kąpieli słonecznych. Najlepiej zorganizować piknik w takim miejscu i w takich godzinach, aby nie być narażonym na najbardziej intensywne promieniowanie słoneczne, czyli dotyczy to godzin pomiędzy 11 a 16. Jeśli już jednak decydujemy się na wakacyjny wyjazd w takich godzinach, zawsze należy nasze piknikowe miejsce umieścić w cieniu. Najlepiej, aby nad naszymi głowami znajdowały się drzewa, które skutecznie będą nas chronić przed nadmiernym promieniowaniem. A jeśli piknik ma się odbyć na zupełnie otwartej przestrzeni, wtedy powinniśmy zabrać ze sobą parasol, zwłaszcza, jeśli na pikniku będą też małe dzieci. Ponadto, aby w czasie pikniku bezpiecznie się opalać, powinniśmy również zabrać na niego kremy z wysokim filtrem. W przypadku niemowląt i małych dzieci filtr powinien mieć wartość 50, zaś w przypadku starszych dzieci i ludzi dorosłych powinna być to co najmniej  "trzydziestka". Krem z filtrem należy bardzo dokładnie rozprowadzić na całe ciało już przed wyjściem z domu, a w czasie pobytu na pikniku należy jeszcze kilka razy nanosić krem na miejsca odsłonięte. Jeśli ktokolwiek z nas będzie zażywał kąpieli wodnych, wtedy krem z filtrem należy stosować każdorazowo po wyjściu z wody. Na pikniku w słoneczny dzień obowiązkowe jest też nakrycie głowy, dotyczy to zarówno dzieci, jak i ludzi dorosłych. 

Ponadto, jadąc na wakacyjny piknik za miasto, należy również pamiętać o właściwym ubraniu zabezpieczającym nas przed kleszczami, których w tym sezonie jest naprawdę bardzo dużo. Dlatego, jeśli wybieramy się na piknik do lasu czy na łąkę, należy założyć przewiewne, bawełniane, długie spodnie i koszulki z długim rękawem, nie można też zapomnieć o czapce chroniącej przez ukąszeniem kleszcza naszą głowę. Po powrocie do domu należy też bardzo dokładnie obejrzeć całe swoje ciało i w razie zaobserwowania ukąszenia przez kleszcza zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Jadąc na piknik i chcąc ochronić się zarówno przed kleszczami, jak i przed komarami i innymi owadami, które "lubią" kąsać nasze ciało, nie wolno nam zapomnieć o repelentach, czyli środkach odstraszających owady. Zazwyczaj są to aerozole lub kremy, które są dostosowane do wieku, można zatem znaleźć właściwy produkt zarówno dla dzieci, jak i dla ludzi dorosłych.

Jaką żywność zabrać ze sobą, aby była ona bezpieczna?

W czasie wakacyjnego pikniku bardzo ważną role odgrywa też posiłek spożyty na łonie natury. Na pewno wybierając się na wakacyjny piknik powinniśmy jak ognia unikać zabierania ze sobą produktów, które łatwo mogą się popsuć na słońcu. Chodzi tu przede wszystkim o różnego rodzaju ciastka z kremem, rurki, produkty nabiałowe, jak jogurty, mleko, ser żółty, twarogi czy też gotowane w domu potrawy, które po wstępnej, domowej obróbce są bardziej narażone na zepsucie się pod wpływem ciepła. Co zatem zabierać? Trzeba zabierać ze sobą bezpieczną żywność, czyli takie produkty, które pomimo długiego stania w słońcu nie ulegną zepsuciu. Warto zatem przygotować kanapki z pieczonym mięsem oraz świeżym warzywami. Ponadto, warto zabrać ze sobą świeże, sezonowe owoce. Do picia powinniśmy natomiast zaopatrzyć się w duże ilości wody, która najlepiej zaspokoi pragnienie, a przede wszystkim też nie zepsuje się na słońcu, w przeciwieństwie  do soków, których nie powinniśmy zabierać. 

W czasie wakacyjnego pikniku musimy też pamiętać o ewentualnych wypadkach, które mogą nas spotkać w trakcie beztroskiego wypoczynku za miastem. Przede wszystkim, jadąc z dziećmi nad wodę, musimy być bardzo czujni. Nad wodą nie można spuszczać maluchów nawet na chwile z oka. Nie wolno im pozwolić bawić się samodzielnie na brzegu morza czy jeziora, bo, jak mówi znane wszystkim powiedzenie, utopić się można nawet w kałuży. Dlatego, będąc z dziećmi nad wodą, musimy otoczyć je szczególną opieką i cały czas zwracać uwagę na ich zabawę. W czasie pikniku nad wodą muszą też jednak uważać dorośli i starsza młodzież. Absolutnie nie wolno bowiem skakać na główkę do wody, bo może się to skończyć kalectwem do końca życia lub nawet śmiercią. Ponadto, nie powinno się też wchodzić do nieznanych nam zbiorników wodnych, nad którymi nie ma wydzielonego miejsca do kąpieli, a przede wszystkim nad którymi nie ma ratownika, który sprawuje piecze nad bezpieczeństwem kąpieli wszystkich odpoczywających. W czasie wakacyjnego pikniku nie wolno nam też zapomnieć o tym, że w trakcie odpoczynku, może też dojść do nieprzewidzianego wypadku. Ktoś może się przewrócić, zetrzeć łokieć lub kolano albo też skręcić kostkę. Dlatego na wakacyjny piknik powinniśmy zawsze zabierać ze sobą środek dezynfekcyjny, plaster oraz bandaż. Dzięki temu w razie ewentualnego wypadku można od razu opatrzyć ranę i sprawić, że dalsza cześć pikniku upłynie w dobrej atmosferze. 

Pamiętaj! Wakacyjny piknik to beztroskie spędzanie czasu i miły wypoczynek w dobrym towarzystwie. Jednak, aby w pełni korzystać z uroków wakacyjnego piknikowania, należy przestrzegać kilku prostych zasad: uważać na promienie słoneczne, zabezpieczać się przed insektami, uważać na wypadki oraz spożywać zdrową żywność. Dzięki tym kilku prostym zasadom nasz wakacyjny piknik upłynie naprawdę beztrosko, a my będziemy mogli cieszyć się nim bez ograniczeń. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij