Najgłośniejszy Maraton w Polsce przebiegł ulicami Łodzi

2:14:19 dokładnie tyle czasu potrzebował najlepszy zawodnik DOZ Maratonu Łódź na pokonanie dystansu 42,195 km. Zwycięzcą tegorocznego maratonu został Kenijczyk, Samson Barmao. Wśród pań triumfowała Algierka, Kenza Dahmani, która ukończyła bieg z czasem 2.33:21. Do mety, mieszczącej się na płycie Atlas Areny, udało się dobiec blisko 1300 osobom.

W łódzkim maratonie, jak każdego roku, wzięli udział miłośnicy biegania z całej Polski, jak też goście z zagranicy. Wśród uczestników DOZ Maratonu można było zobaczyć reprezentantów Algierii, Kenii, Etiopii, Ukrainy czy Francji.

Zwycięzca maratonu, Samson Barmao (2:14:19), miał silną konkurencje. Niespełna minutę po nim linię mety przekroczył drugi zawodnik Asmare Worknen uzyskując czas 2:15:08. Jako trzeci bieg ukończył Jafred Chirchir, z czasem 2:16:29.

Wśród kobiet rywalizacja była równie zacięta. Ostatecznie wygrała Kenza Dahmani (2:33:21). Druga z pań, Amelawork Bosho, zakończyła swój bieg z wynikiem 2:34:25. Trzecie miejsce na podium przypadło Tigist Bilito (2:34:37).

Szymon Knobloch jako pierwszy z Polaków ukończył trasę tegorocznego DOZ Maratonu, uzyskując czas 2:36:55.

Równolegle z maratończykami wystartowali zawodnicy biegu na 10 kilometrów - Ibuprom Sport 10k Run. Linię mety udało się przekroczyć ponad 2300 osobom.

Kibice, oglądający zawody w Atlas Arenie, mogli podziwiać prawdziwą, sportową rywalizacje panów walczących o pierwsze miejsce w biegu na 10 kilometrów. Ostatecznie, zwycięstwem Ibuprom Sport 10k Run cieszył się łodzianin, Tomasz Osmulski, który finiszował uzyskując czas 32:55. Tuż za nim uplasował się Paweł Matner (32:57).

Współzawodnictwo kobiet, na 10 kilometrowym dystansie, wygrała Zuzanna Mokros, uzyskując czas 37:04.

Sportowa rywalizacja w ramach imprezy DOZ Maraton Łódź, to jednak nie tylko odbywające się w niedzielę maraton i bieg na 10 kilometrów. W sobotę, 22 kwietnia, ducha sportowej walki pokazali najmłodsi. Na Stadionie Miejskim w Łodzi, dzieci, w przedziale wiekowym od 3 do 15 lat, uczestniczyły w zawodach Pelavo Kids Rud. Zainteresowanie udziałem w biegu było tak duże, że organizatorzy na prośbę rodziców, zdecydowali się dwukrotnie zwiększyć planowany limit miejsc startowych. W zawodach wystartowało 1000 dzieci, które w zależności od płci i wieku zostały przydzielone do poszczególnych kategorii, w ramach których do przebiegnięcia był określony dystans, od 200 do 1800 metrów.

Z pewnością siły do walki o jak najlepsze miejsca dodawali zawodnikom licznie zgromadzeni kibice, którzy utworzyli 26 punktów w których żywiołowo dopingowali maratończyków. Zostały one zorganizowane przez młodzież szkolną oraz pracowników lokalnych firm. Dodatkowo, trasę maratonu podzielono na specjalne strefy, na których ulokowane były punkty z muzyką graną na żywo. Na poszczególnych odcinkach maratonu rozbrzmiewały różne gatunki muzyczne: muzyka klubowa i disco, rock’n’rool, jazz i muzyka ludowa, pop oraz muzyka świata. O wysoki poziom artystyczny imprezy zadbał w tym roku Piotr Rogucki, który dołączył do grona organizatorów imprezy jako Dyrektor Artystyczny DOZ Maratonu Łódź. Lider zespołu Coma wybrał zespoły, które można było usłyszeć na trasie DOZ Maratonu. Sam, w niedzielny poranek wystartował razem z innymi zawodnikami i ukończył maraton z czasem 3:59:31, plasując się na 736 pozycji.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy wytrwałości i serca do walki oraz życzymy dalszych sukcesów sportowych. Do zobaczenia za rok!