Zmiany w programach lekowych dla cierpiących na choroby stawów
Katarzyna Szulik

Zmiany w programach lekowych dla cierpiących na choroby stawów

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe zapisy w programach lekowych dla pacjentów zmagających się z chorobami reumatologicznymi. Zmiany dotyczą sytuacji, gdy chory zaprzestał przyjmowania leku, a objawy powróciły po mniej niż 12 tygodniach. Obecnie to lekarz prowadzący zdecyduje o sposobie leczenia. Modyfikacje zostały pozytywnie przyjęte zarówno przez Polskie Towarzystwo Reumatologiczne, Konsultanta Krajowego w dziedzinie Reumatologii, jak i przez samych pacjentów.

Wedle Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, nowe zasady umożliwią terapię zgodną z rekomendacjami międzynarodowymi, dzięki czemu pacjenci będą mogli zbliżyć się do standardów panujących w innych krajach Europy. Jeśli chory zaprzestanie przyjmować leki przez niską aktywność choroby, a następnie dojdzie do nawrotu w czasie 12 tygodni, wtedy lekarz prowadzący zadecyduje o dalszym prowadzeniu terapii. Mowa tutaj o decyzji dotyczącej długości leczenia, częstości podawania leku biologicznego po nawrocie choroby oraz dawkowaniu. Dzięki tym zmianom aktywna terapia pacjentów będzie mogła być wydłużona, co spowoduje mniejsze obciążenie pacjenta oraz niższe koszty leczenia. Zmiany dotyczą pacjentów cierpiących na zapalne choroby reumatyczne - RZS, ŁZS, ZZSK oraz MIZS. 

O jakich chorobach mowa?

W opublikowanym stanowisku Ministerstwa Zdrowia pojawiają się skróty czterech chorób reumatycznych, których dotyczą zmiany w programach lekowych - RZS, MIZS, ŁZS, ZZSK. Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS) to przewlekła choroba zapalna atakujące różne narządy oraz stawy. Schorzenie dotyka ok. 1% populacji, przy czym trzykrotnie częściej zapadają na nie kobiety. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest ból, obrzęk stawów rąk i stóp oraz ich sztywność. Nieleczona choroba prowadzi do znacznego zniszczenia stawów, niesprawności oraz przedwczesnego zgonu. ŁZS to natomiast skrót od Łuszczycowego Zapalenia Stawów, które łączy przewlekłe zapalenie stawów z łuszczycą skóry. Choroba powodowana jest w większości podatnością genetyczną, czasem jednak także zakażeniami wirusowymi, znacznym stresem lub urazami mechanicznymi. Schorzenie dotyczy co trzeciej osoby zmagającej się z łuszczycą i najczęściej pojawia się u osób między 30 a 50 rokiem życia. Zdecydowanie rzadszą przypadłością jest natomiast Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa, w skrócie ZZSK. Choroba dotyczy od 0,3 do 0,5% Europejczyków i częściej występuje u mężczyzn, przede wszystkim między 17 a 35 rokiem życia. Z początku objawia się zazwyczaj bólem krzyża, który nasila się w drugiej części nocy i tylko w niewielkim stopniu ustępuje w ciągu dnia na skutek aktywności fizycznej. Ostatnią z chorób, której dotyczą zmiany w programie lekowym jest Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów (MIZS), a więc każde zapalenie stawów, które wystąpi u dzieci poniżej 16 roku życia i będzie się utrzymywać dłużej niż 6 tygodni. Schorzenie charakteryzuje się obrzękami, bolesnością i ograniczeniem w poruszaniu się, co prowadzi do zniekształcenia stawów i niepełnosprawności. Przyczyny powstania choroby nie są znane. 

Źródło: Polskie Towarzystwo Reumatologiczne, Rynek Zdrowia  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Haluksy – przyczyny, objawy, leczenie palucha koślawego. Ćwiczenia na haluksy

  Haluksy, inaczej paluch koślawy, to schorzenie, którego objawem jest deformacja stopy polegająca na znacznym odchyleniu palucha na zewnątrz oraz jednoczesnym odchyleniu I kości śródstopia w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Haluksy to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również problem zdrowotny. Haluksy mogą powodować silny ból, ograniczenie ruchomości palców stopy, mogą się również przyczyniać do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie innych stawów kończyn dolnych. Jak leczy się haluksy?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

 • Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

  U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

 • Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych

  Dla osób zmagających się z cukrzycą podstawowym mechanizmem aplikacji insuliny jest jej wstrzyknięcie podskórne. Wiele osób w obawie przed bólem opóźnia rozpoczęcie terapii, średnio o dwa lata. Technologia opracowana w ramach Trabolsi Research Group w NYU Abu Dhabi (NYUAD) może poprawić sytuację pacjentów z cukrzycą, uwolnić ich od dyskomfortu i skutków ubocznych częstych iniekcji. Na czym polega innowacja? Czym są nCOF? Dlaczego doustna metoda podawania leku może być skuteczniejsza?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij