Zmiany w programach lekowych dla cierpiących na choroby stawów
Katarzyna Szulik

Zmiany w programach lekowych dla cierpiących na choroby stawów

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe zapisy w programach lekowych dla pacjentów zmagających się z chorobami reumatologicznymi. Zmiany dotyczą sytuacji, gdy chory zaprzestał przyjmowania leku, a objawy powróciły po mniej niż 12 tygodniach. Obecnie to lekarz prowadzący zdecyduje o sposobie leczenia. Modyfikacje zostały pozytywnie przyjęte zarówno przez Polskie Towarzystwo Reumatologiczne, Konsultanta Krajowego w dziedzinie Reumatologii, jak i przez samych pacjentów.

Wedle Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, nowe zasady umożliwią terapię zgodną z rekomendacjami międzynarodowymi, dzięki czemu pacjenci będą mogli zbliżyć się do standardów panujących w innych krajach Europy. Jeśli chory zaprzestanie przyjmować leki przez niską aktywność choroby, a następnie dojdzie do nawrotu w czasie 12 tygodni, wtedy lekarz prowadzący zadecyduje o dalszym prowadzeniu terapii. Mowa tutaj o decyzji dotyczącej długości leczenia, częstości podawania leku biologicznego po nawrocie choroby oraz dawkowaniu. Dzięki tym zmianom aktywna terapia pacjentów będzie mogła być wydłużona, co spowoduje mniejsze obciążenie pacjenta oraz niższe koszty leczenia. Zmiany dotyczą pacjentów cierpiących na zapalne choroby reumatyczne - RZS, ŁZS, ZZSK oraz MIZS. 

O jakich chorobach mowa?

W opublikowanym stanowisku Ministerstwa Zdrowia pojawiają się skróty czterech chorób reumatycznych, których dotyczą zmiany w programach lekowych - RZS, MIZS, ŁZS, ZZSK. Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS) to przewlekła choroba zapalna atakujące różne narządy oraz stawy. Schorzenie dotyka ok. 1% populacji, przy czym trzykrotnie częściej zapadają na nie kobiety. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest ból, obrzęk stawów rąk i stóp oraz ich sztywność. Nieleczona choroba prowadzi do znacznego zniszczenia stawów, niesprawności oraz przedwczesnego zgonu. ŁZS to natomiast skrót od Łuszczycowego Zapalenia Stawów, które łączy przewlekłe zapalenie stawów z łuszczycą skóry. Choroba powodowana jest w większości podatnością genetyczną, czasem jednak także zakażeniami wirusowymi, znacznym stresem lub urazami mechanicznymi. Schorzenie dotyczy co trzeciej osoby zmagającej się z łuszczycą i najczęściej pojawia się u osób między 30 a 50 rokiem życia. Zdecydowanie rzadszą przypadłością jest natomiast Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa, w skrócie ZZSK. Choroba dotyczy od 0,3 do 0,5% Europejczyków i częściej występuje u mężczyzn, przede wszystkim między 17 a 35 rokiem życia. Z początku objawia się zazwyczaj bólem krzyża, który nasila się w drugiej części nocy i tylko w niewielkim stopniu ustępuje w ciągu dnia na skutek aktywności fizycznej. Ostatnią z chorób, której dotyczą zmiany w programie lekowym jest Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów (MIZS), a więc każde zapalenie stawów, które wystąpi u dzieci poniżej 16 roku życia i będzie się utrzymywać dłużej niż 6 tygodni. Schorzenie charakteryzuje się obrzękami, bolesnością i ograniczeniem w poruszaniu się, co prowadzi do zniekształcenia stawów i niepełnosprawności. Przyczyny powstania choroby nie są znane. 

Źródło: Polskie Towarzystwo Reumatologiczne, Rynek Zdrowia  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Łokieć tenisisty – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja zespołu nadkłykcia bocznego kości ramiennej

  Łokieć tenisisty, czyli zespół nadkłykcia bocznego kości ramiennej, to schorzenie charakteryzujące się występowaniem zmian przeciążeniowych w obrębie ścięgien mięśni prostowników nadgarstka. Łokieć tenisisty objawia się bólem w obrębie stawu łokciowego w momencie, w którym uruchomiony zostaje nadgarstek, np. podczas chwytania przedmiotów czy zaciskania pięści. Ponieważ przyczyną zespołu łokcia tenisisty są mikrourazy powstałe na skutek wykonywania powtarzalnych czynności, dotyka on często sportowców czy pracowników biurowych. Jak leczy się łokieć tenisisty?

 • Marihuana medyczna – co warto o niej wiedzieć?

  U schyłku okresu PRL, w 1985 r. wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 r.) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom.  Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

 • Zespół stresu popandemicznego – czym jest? W jaki sposób się objawia?

  Aktualnie „zespół stresu popandemicznego” nie jest ujęty w międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych, jednak niewykluczone, że wkrótce tam trafi, gdyż coraz więcej osób potrzebuje pomocy psychologa lub psychiatry w wyniku sytuacji związanej z pandemią. Trwa na ten temat globalna dyskusja ekspertów zajmujących się zdrowiem psychicznym.

 • Molnupiravir – przełomowy lek na COVID-19 dostępny w Polsce już w grudniu

  Molnupiravir to lek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, według producenta koncernu – Merck i Ridgeback Biotherapeutics. Tabletka ma znaczny potencjał kliniczny i obniża prawdopodobieństwo hospitalizacji oraz śmierci z powodu COVID-19, nawet o 50%. Już niebawem farmaceutyk będzie dostępny w naszym kraju.

 • Nowe antybiotyki – powstaną poprzez edycję genów

  Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze odkryli nową drogę do produkcji złożonych antybiotyków wykorzystujących edycję genów do manipulacji kluczowymi enzymami bakteryjnymi, a tym samym ścieżek prowadzących do powstawania leków. Odkrycie może utorować drogę nowej generacji antybiotyków, które będą skuteczne w walce z lekoopornymi patogenami.

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy" oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego fizjologicznie pokrywającego tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki" szyjki macicy stosuje się najczęściej?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij