Zmiany w programach lekowych dla cierpiących na choroby stawów
Katarzyna Szulik

Zmiany w programach lekowych dla cierpiących na choroby stawów

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe zapisy w programach lekowych dla pacjentów zmagających się z chorobami reumatologicznymi. Zmiany dotyczą sytuacji, gdy chory zaprzestał przyjmowania leku, a objawy powróciły po mniej niż 12 tygodniach. Obecnie to lekarz prowadzący zdecyduje o sposobie leczenia. Modyfikacje zostały pozytywnie przyjęte zarówno przez Polskie Towarzystwo Reumatologiczne, Konsultanta Krajowego w dziedzinie Reumatologii, jak i przez samych pacjentów.

Wedle Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, nowe zasady umożliwią terapię zgodną z rekomendacjami międzynarodowymi, dzięki czemu pacjenci będą mogli zbliżyć się do standardów panujących w innych krajach Europy. Jeśli chory zaprzestanie przyjmować leki przez niską aktywność choroby, a następnie dojdzie do nawrotu w czasie 12 tygodni, wtedy lekarz prowadzący zadecyduje o dalszym prowadzeniu terapii. Mowa tutaj o decyzji dotyczącej długości leczenia, częstości podawania leku biologicznego po nawrocie choroby oraz dawkowaniu. Dzięki tym zmianom aktywna terapia pacjentów będzie mogła być wydłużona, co spowoduje mniejsze obciążenie pacjenta oraz niższe koszty leczenia. Zmiany dotyczą pacjentów cierpiących na zapalne choroby reumatyczne - RZS, ŁZS, ZZSK oraz MIZS. 

O jakich chorobach mowa?

W opublikowanym stanowisku Ministerstwa Zdrowia pojawiają się skróty czterech chorób reumatycznych, których dotyczą zmiany w programach lekowych - RZS, MIZS, ŁZS, ZZSK. Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS) to przewlekła choroba zapalna atakujące różne narządy oraz stawy. Schorzenie dotyka ok. 1% populacji, przy czym trzykrotnie częściej zapadają na nie kobiety. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest ból, obrzęk stawów rąk i stóp oraz ich sztywność. Nieleczona choroba prowadzi do znacznego zniszczenia stawów, niesprawności oraz przedwczesnego zgonu. ŁZS to natomiast skrót od Łuszczycowego Zapalenia Stawów, które łączy przewlekłe zapalenie stawów z łuszczycą skóry. Choroba powodowana jest w większości podatnością genetyczną, czasem jednak także zakażeniami wirusowymi, znacznym stresem lub urazami mechanicznymi. Schorzenie dotyczy co trzeciej osoby zmagającej się z łuszczycą i najczęściej pojawia się u osób między 30 a 50 rokiem życia. Zdecydowanie rzadszą przypadłością jest natomiast Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa, w skrócie ZZSK. Choroba dotyczy od 0,3 do 0,5% Europejczyków i częściej występuje u mężczyzn, przede wszystkim między 17 a 35 rokiem życia. Z początku objawia się zazwyczaj bólem krzyża, który nasila się w drugiej części nocy i tylko w niewielkim stopniu ustępuje w ciągu dnia na skutek aktywności fizycznej. Ostatnią z chorób, której dotyczą zmiany w programie lekowym jest Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów (MIZS), a więc każde zapalenie stawów, które wystąpi u dzieci poniżej 16 roku życia i będzie się utrzymywać dłużej niż 6 tygodni. Schorzenie charakteryzuje się obrzękami, bolesnością i ograniczeniem w poruszaniu się, co prowadzi do zniekształcenia stawów i niepełnosprawności. Przyczyny powstania choroby nie są znane. 

Źródło: Polskie Towarzystwo Reumatologiczne, Rynek Zdrowia  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij